Co do zasady, polskie prawo nie przewiduje odpowiedzialności za zażywanie narkotyków. Ponosi ją bowiem ten tylko, kto je posiada, co jednak na ogół się łączy. Pamiętać trzeba również, że nieletni podpowiadają na innych zasadach niż dorośli, a stosowane wobec nich środki represji karnych są łagodniejsze.
Na wstępie wskazać trzeba, że polski ustawodawca literalnie nie przewiduje kary za „zażywanie narkotyków”. Jednakże, branie narkotyków mieści się w samej definicji ich posiadania, a taki czyn już podlega karze.
Jak bowiem stwierdził to Sąd Najwyższy w uchwale siedmiu sędziów z dnia 27 stycznia 2011 r. w sprawie o sygn. akt I KZP 24/10, http://www.sn.pl/sites/orzecznictwo/orzeczenia1/i%20kzp%2024-10.pdf: „posiadaniem środka odurzającego lub substancji psychotropowej jest każde władanie (dysponowanie) takim środkiem lub substancją, a więc także związane z jego użyciem lub zamiarem użycia”.
Posiadanie środków odurzających jest przestępstwem, uregulowanym w art. 62 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Zgodnie z nim – osoba, która posiada środki odurzające lub substancje psychotropowe, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
Przypomnieć należy, że posiadanie narkotyków jest karalne bez względu na cel. Bez znaczenia dla oceny tego czy przestępstwo zostało popełnione jest motywacja czy też nastawienie sprawcy.
Zaznaczyć trzeba, że w polskim systemie prawnym występuje wyraźna różnica prawna pomiędzy zażywaniem a posiadaniem środków odurzających. Jak bowiem wskazał Sąd Najwyższy „z samego faktu stwierdzenia w organizmie określonej osoby obecności narkotyków, nie można wywodzić, na zasadzie swoistego automatyzmu, faktu ich posiadania przez tę osobę”.
Jednocześnie podkreślenia wymaga fakt, że osoby nieletnie za zażywanie narkotyków odpowiadają na innych zasadach niż dorośli.
W myśl art. 10 Kodeksu karnego – odpowiedzialność karną ponosi, co do zasady, osoba, która popełniła czyn zabroniony po ukończeniu 17 lat.
Co grozi nieletniemu za zażywanie narkotyków?
Zasady odpowiedzialności karnej osób nieletnich określone są w ustawie z dnia 9 czerwca 2022 r. o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich.
Przewiduje ona stosowanie wobec nieletniego sprawcy przestępstwa posiadania narkotyków odpowiednich środków wychowawczych, leczniczych oraz poprawczych.
Ostatnie artykuły
Opieka naprzemienna to metoda na sprawowanie wspólnej opieki nad dzieckiem. Sądy przychylnie patrzą na rodziców, którzy odpowiedzialnie podchodzą do...
Czytaj więcejNaruszenie nietykalności cielesnej należy do przestępstw prywatnoskargowych. Oznacza to, że co do zasady to sam pokrzywdzony musi zająć się ściganiem...
Czytaj więcej