Bezwzględna kara pozbawienia wolności oznacza, iż sprawca przestępstwa zostaje poddany karze izolacyjnej, a więc osadzony w więzieniu.
Kara pozbawienia wolności jest orzekana wobec sprawców najpoważniejszych przestępstw. Ma ona charakter izolacyjny i polega na przymusowym umieszczeniu osoby skazanej na czas określony przez Sąd w wydanym wyroku, w zamkniętym i strzeżonym zakładzie karnym. Kara pozbawienia wolności może trwać najkrócej miesiąc, zaś najdłużej 15 lat. Wymierza się ją w miesiącach i latach.
Dodać trzeba, że kara nadzwyczajnie obostrzona nie może przekroczyć 20 lat pozbawienia wolności. Odrębnymi karami w polskim prawie karnym, o charakterze szczególnym, są kara 25 lat pozbawienia wolności i dożywotniego pozbawienia wolności.
Dodać trzeba, że w pewnych sytuacjach Sąd może odstąpić od wymierzenia kary pozbawienia wolności. Jeżeli bowiem przestępstwo jest zagrożone taką właśnie sankcją w wymiarze nieprzekraczającym 3 lat albo karą łagodniejszego rodzaju i społeczna szkodliwość czynu nie jest znaczna, wówczas Sąd może odstąpić od wymierzenia kary, jeżeli orzeka jednocześnie środek karny, przepadek lub środek kompensacyjny, a cele kary zostaną w ten sposób spełnione.
Kara pozbawienia wolności, może zostać orzeczona w wyroku sądowym w postaci bezwzględnej lub z warunkowym zawieszeniem jej wykonania.
Bezwzględna kara pozbawienia wolności co to znaczy?
Oznacza to, że skazany sprawca danego czynu zabronionego zostaje osadzony w zakładzie karnym, co wiąże się z poddaniem go określonemu reżimowi pobytu oraz bezwzględną izolacją od społeczeństwa.
Sąd może także pomimo orzeczenia wobec skazanego kary pozbawienia wolności, warunkowo zawiesić jej wykonanie jeżeli jej wymiar nie przekracza roku, a także gdy sprawca w czasie popełnienia przestępstwa nie był skazany na karę pozbawienia wolności i jest to wystarczające dla osiągnięcia wobec niego celów kary, a w szczególności zapobieżenia powrotowi do przestępstwa, czyli tzw. recydywie.
Zawieszenie wykonania kary następuje na okres próby, który wynosi od roku do 3 lat i biegnie od uprawomocnienia się wyroku. W wypadku jednak zawieszenia wykonania kary wobec sprawcy młodocianego oraz sprawcy, który popełnił przestępstwo z użyciem przemocy na szkodę osoby wspólnie zamieszkującej, okres próby wynosi od 2 do 5 lat.
Warto wiedzieć także, że wykonanie kary izolacyjnej może zostać odsunięte w czasie dzięki skorzystaniu przez skazanego z instytucji odroczenia kary pozbawienia wolności.
Ostatnie artykuły
Małżeństwo to więź prawna łącząca męża i żonę, która pozostaje pod szczególną ochroną państwa. W związku z tym nie jest łatwo ją rozerwać. Powody rozwodu...
Czytaj więcejSprawy dotyczące alimentów i kontaktów z dziećmi należą do postępowań wzbudzających u rodziców dzieci duże emocje, które bardzo często przekładają się na...
Czytaj więcej