Zgodnie z polskim prawem, do wzięcia rozwodu nie jest konieczna zgoda małżonka. Dojście jednak do porozumienia w tym przedmiocie znacząco skróci proces rozwodowy.
Według przepisów Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego – jeżeli między małżonkami nastąpił zupełny i trwały rozkład pożycia, każdy z nich może żądać, aby Sąd rozwiązał małżeństwo przez rozwód.
Przyjmuje się, iż pożycie małżeńskie obejmuje wspólne zamieszkiwanie, a więc prowadzenie wspólnego gospodarstwa domowego oraz utrzymywanie stosunków cielesnych przez małżonków, połączonych ścisłym węzłem uczuciowym. Rozkład więc „pożycia małżeńskiego” oznacza, iż przestała istnieć co najmniej jedna z zasadniczych więzi takiego związku: uczuciowa, fizyczna oraz gospodarcza, przy czym zjawisko to musi mieć charakter trwały i nie rokować szans na zmianę takiego stanu rzeczy.
Musisz wiedzieć, że Sąd nie może orzec rozwodu, gdy:
- sprzeciwia się temu dobro wspólnych małoletnich dzieci małżonków,
- byłoby to niezgodne z zasadami współżycia społecznego,
- wystąpił o to małżonek wyłącznie ponoszący wyłączną winę za rozkład pożycia.
Brak zgody na rozwód – czy możliwe jest orzeczenie rozwodu przez sąd?
Na tak zadane pytanie należy odpowiedzieć twierdząco. Zgoda obojga małżonków nie jest potrzebna do otrzymania rozwodu. Do twego wystarczy bowiem, aby Sąd po przeprowadzeniu postępowania dowodowego doszedł do przekonania, że pomiędzy stronami doszło do opisanego powyżej całkowitego i trwałego rozpadu więzi małżeńskiej, a jednocześnie brak przeszkód do wydania orzeczenia o rozwiązaniu małżeństwa.
Jeśli jedna ze stron w ogólnie nie zgadza się na rozwód, wówczas Sąd musi zbadać, czy doszło do rozpadu pożycia stron, a jeśli tak, to z czyjej winy.
Ostatnie artykuły
Opieka naprzemienna to metoda na sprawowanie wspólnej opieki nad dzieckiem. Sądy przychylnie patrzą na rodziców, którzy odpowiedzialnie podchodzą do...
Czytaj więcejNaruszenie nietykalności cielesnej należy do przestępstw prywatnoskargowych. Oznacza to, że co do zasady to sam pokrzywdzony musi zająć się ściganiem...
Czytaj więcej