Pomówienie, inaczej zniesławienie, jest przestępstwem unormowanym w art. 212 Kodeksu karnego. Zgodnie z nim, odpowiedzialności karnej podlega ten, kto pomawia inną osobę, grupę osób, instytucję, osobę prawną lub jednostkę organizacyjną niemającą osobowości prawnej o takie postępowanie lub właściwości, które mogą ją poniżyć w opinii publicznej lub narazić na utratę zaufania potrzebnego dla sprawowania danego stanowiska, wykonywania zawodu lub rodzaju działalności. Za tego rodzaju występek, a więc zniesławienie KK przewiduje grzywnę albo karę ograniczenia wolności.
Zniesławienie KK, ma także swoją postać kwalifikowaną, podlegającą zaostrzonej odpowiedzialności karnej. Jeżeli bowiem jego sprawca dopuszcza się tego czynu za pomocą środków masowego komunikowania, a więc telewizji, radia, Internetu etc., podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.
Wobec osoby, która dopuściła się pomówienia, Sąd może orzec także nawiązkę na rzecz pokrzywdzonego, Polskiego Czerwonego Krzyża albo na inny cel społeczny wskazany przez osobę będącą ofiarą tego czynu zabronionego.
Ściganie przestępstwa, jakim jest zniesławienie odbywa się z oskarżenia prywatnego, nie jest ono więc ścigane z urzędu.
Ostatnie artykuły
Małżeństwo to więź prawna łącząca męża i żonę, która pozostaje pod szczególną ochroną państwa. W związku z tym nie jest łatwo ją rozerwać. Powody rozwodu...
Czytaj więcejSprawy dotyczące alimentów i kontaktów z dziećmi należą do postępowań wzbudzających u rodziców dzieci duże emocje, które bardzo często przekładają się na...
Czytaj więcej