Na wstępie zaznaczyć należy, że inaczej sytuacja kształtuje się w przypadku, gdy pracownik jest zwalniany przez pracodawcę, a inaczej, gdy dochodzi do tzw. „samozwolnienia”.
Pracodawca nie zawsze ma obowiązek wskazać w oświadczeniu o zwolnieniu przyczynę takiej decyzji. Przepisy wymagają tego, aby pracodawca podał powód uzasadniający zwolnienie w przypadku wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony lub rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia. Co za tym idzie, pracodawca nie ma obowiązku przytaczania przyczyn zwolnienia w przypadku wypowiedzenia na czas określony lub zawartej na okres próbny.
Pracownik ma obowiązek podania przyczyny uzasadniającej „samozwolnienie” w sytuacji rozwiązania umowy w trybie natychmiastowym (bez wypowiedzenia) oraz wypowiedzenia umowy z powodu mobbingu.
Ostatnie artykuły
Małżeństwo to więź prawna łącząca męża i żonę, która pozostaje pod szczególną ochroną państwa. W związku z tym nie jest łatwo ją rozerwać. Powody rozwodu...
Czytaj więcejSprawy dotyczące alimentów i kontaktów z dziećmi należą do postępowań wzbudzających u rodziców dzieci duże emocje, które bardzo często przekładają się na...
Czytaj więcej