Na wstępie zaznaczyć należy, że inaczej sytuacja kształtuje się w przypadku, gdy pracownik jest zwalniany przez pracodawcę, a inaczej, gdy dochodzi do tzw. „samozwolnienia”.
Pracodawca nie zawsze ma obowiązek wskazać w oświadczeniu o zwolnieniu przyczynę takiej decyzji. Przepisy wymagają tego, aby pracodawca podał powód uzasadniający zwolnienie w przypadku wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony lub rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia. Co za tym idzie, pracodawca nie ma obowiązku przytaczania przyczyn zwolnienia w przypadku wypowiedzenia na czas określony lub zawartej na okres próbny.
Pracownik ma obowiązek podania przyczyny uzasadniającej „samozwolnienie” w sytuacji rozwiązania umowy w trybie natychmiastowym (bez wypowiedzenia) oraz wypowiedzenia umowy z powodu mobbingu.
Ostatnie artykuły
Opieka naprzemienna to metoda na sprawowanie wspólnej opieki nad dzieckiem. Sądy przychylnie patrzą na rodziców, którzy odpowiedzialnie podchodzą do...
Czytaj więcejNaruszenie nietykalności cielesnej należy do przestępstw prywatnoskargowych. Oznacza to, że co do zasady to sam pokrzywdzony musi zająć się ściganiem...
Czytaj więcej