Pracodawca może zawrzeć z pracownikiem, mającym dostęp do szczególnie ważnych informacji, których ujawnienie mogłoby narazić pracodawcę na szkodę, umowę o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy. W każdej takiej umowie musi się znaleźć postanowienie co do okresu obowiązywania zakazu oraz co do wysokości należnego pracownikowi odszkodowania. Przepisy stanowią, że odszkodowanie takie nie może być niższe od 25% wynagrodzenia otrzymanego przez pracownika przed ustaniem stosunku pracy, przez okres odpowiadający okresowi obowiązywania zakazu konkurencji. Odszkodowanie może być wypłacane w miesięcznych ratach.
W przypadku umów o zakazie konkurencji w okresie trwania stosunku pracy, przepisy nie stawiają obligatoryjnego wymogu wypłacania pracownikowi żadnego dodatkowego wynagrodzenia czy odszkodowania. Nie stoi to jednak na przeszkodzie zastrzeżeniu na rzecz pracownika dodatkowego świadczenia pieniężnego z tytułu wprowadzenia klauzuli konkurencyjnej na czas trwania umowy o pracę.
Jeżeli jesteś zainteresowany tematyką: sprawy pracownicze, sprawy z zakresu prawa pracy czy prawnik Wrocław prawo pracy, zachęcamy do skorzystania z usług Kancelarii.
Ostatnie artykuły
Opieka naprzemienna to metoda na sprawowanie wspólnej opieki nad dzieckiem. Sądy przychylnie patrzą na rodziców, którzy odpowiedzialnie podchodzą do...
Czytaj więcejNaruszenie nietykalności cielesnej należy do przestępstw prywatnoskargowych. Oznacza to, że co do zasady to sam pokrzywdzony musi zająć się ściganiem...
Czytaj więcej