Pracodawca może zawrzeć z pracownikiem, mającym dostęp do szczególnie ważnych informacji, których ujawnienie mogłoby narazić pracodawcę na szkodę, umowę o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy. W każdej takiej umowie musi się znaleźć postanowienie co do okresu obowiązywania zakazu oraz co do wysokości należnego pracownikowi odszkodowania. Przepisy stanowią, że odszkodowanie takie nie może być niższe od 25% wynagrodzenia otrzymanego przez pracownika przed ustaniem stosunku pracy, przez okres odpowiadający okresowi obowiązywania zakazu konkurencji. Odszkodowanie może być wypłacane w miesięcznych ratach.
W przypadku umów o zakazie konkurencji w okresie trwania stosunku pracy, przepisy nie stawiają obligatoryjnego wymogu wypłacania pracownikowi żadnego dodatkowego wynagrodzenia czy odszkodowania. Nie stoi to jednak na przeszkodzie zastrzeżeniu na rzecz pracownika dodatkowego świadczenia pieniężnego z tytułu wprowadzenia klauzuli konkurencyjnej na czas trwania umowy o pracę.
Jeżeli jesteś zainteresowany tematyką: sprawy pracownicze, sprawy z zakresu prawa pracy czy prawnik Wrocław prawo pracy, zachęcamy do skorzystania z usług Kancelarii.
Ostatnie artykuły
Małżeństwo to więź prawna łącząca męża i żonę, która pozostaje pod szczególną ochroną państwa. W związku z tym nie jest łatwo ją rozerwać. Powody rozwodu...
Czytaj więcejSprawy dotyczące alimentów i kontaktów z dziećmi należą do postępowań wzbudzających u rodziców dzieci duże emocje, które bardzo często przekładają się na...
Czytaj więcej