Na koszty procesu karnego składają się koszty sądowe oraz uzasadnione wydatki stron, w tym z tytułu ustanowienia w sprawie jednego obrońcy lub pełnomocnika.
Koszty sądowe obejmują z kolei opłaty i wydatki poniesione przez Skarb Państwa od chwili wszczęcia postępowania. Wysokość opłat regulowana jest odrębnym od Kodeksu postępowania karnego aktem prawnym – ustawą z dnia z dnia 23 czerwca 1973 r. o opłatach w sprawach karnych. Wydatki Skarbu Państwa stanowią natomiast przykładowo: koszty opinii biegłych, należności świadków i tłumaczy, koszty oględzin, koszty sprowadzenia oskarżonego.
Kto, w jakiej części i zakresie ponosi koszty procesu w sprawie, określa sąd karny w orzeczeniu kończącym postępowanie, zgodnie z zasadami przewidzianymi w tym zakresie w procedurze karnej.
Ostatnie artykuły
Małżeństwo to więź prawna łącząca męża i żonę, która pozostaje pod szczególną ochroną państwa. W związku z tym nie jest łatwo ją rozerwać. Powody rozwodu...
Czytaj więcejSprawy dotyczące alimentów i kontaktów z dziećmi należą do postępowań wzbudzających u rodziców dzieci duże emocje, które bardzo często przekładają się na...
Czytaj więcej