Jeśli zdarzyło Ci się prowadzić po alkoholu, jedną z najważniejszych kwestii będzie właściwe przygotowanie się do toczącego się przeciwko Tobie postępowania. W tym celu najlepszym wyjściem będzie skorzystanie z pomocy prawnika.
Za jazdę po alkoholu grożą surowe konsekwencje. O czym powinieneś pamiętać, tłumacząc swój czyn? W jaki sposób się bronić po złapaniu za jazdę po alkoholu?
Po pierwsze, pamiętaj o tym, że powoływanie się na jakiekolwiek niezwiązane z Twoją sprawą okoliczności może Ci bardziej zaskoczyć, aniżeli pomóc. W skrajnych przypadkach złe uzasadnienie sytuacji może nawet skutkować otrzymaniem znacznie wyższej kary. Nie przywołuj również przypadków innych osób, które zostały zatrzymane za jazdę po alkoholu – w Polsce nie obowiązuje tak zwane prawo precedensu. Nie zapomnij również o domniemaniu niewinności – będąc osobą oskarżoną, nie masz obowiązku odpowiadania na pytania, ani składania wyjaśnień – a już w szczególności bez obecności obrońcy.
Jeśli jesteś już na etapie przygotowywania się do rozprawy sądowej, dobrym rozwiązaniem będzie wypisanie wszystkich okoliczności łagodzących, które przedstawisz sędziemu. Zeznając, staraj się być opanowany i przytaczaj konsekwentnie jedynie fakty mające znaczenie dla sprawy. Wszystkie ewentualne nieścisłości w Twoim zeznaniu mogą zostać od razu zauważone.
W omawianych sprawach, kara może być bardzo dotkliwa, zatem najrozsądniejszym rozwiązaniem będzie współpraca z adwokatem, który podpowie Ci w temacie: jazda po alkoholu jak się bronić. Ustanowiony w sprawie adwokat pomoże Ci sporządzić pisma procesowe, będzie reprezentował Twój interes przed Sądem i wyjaśni co dokładnie może grozić Ci za popełniony czyn. Powołany obrońca podda Twoją sytuację szczegółowej analizie, podpowie Ci, czy będziesz mógł skorzystać z okoliczności łagodzących, które wpłyną na zmniejszenie kary. Co istotne, możesz bowiem zdecydować się na dobrowolne poddanie się karze, a nawet wystąpić o to, aby postępowanie zostało warunkowo umorzone.
Ostatnie artykuły
Opieka naprzemienna to metoda na sprawowanie wspólnej opieki nad dzieckiem. Sądy przychylnie patrzą na rodziców, którzy odpowiedzialnie podchodzą do...
Czytaj więcejNaruszenie nietykalności cielesnej należy do przestępstw prywatnoskargowych. Oznacza to, że co do zasady to sam pokrzywdzony musi zająć się ściganiem...
Czytaj więcej