Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy, obligatoryjnym elementem jaki powinna zawierać umowa o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy, jest wskazanie wysokości odszkodowania należnego pracownikowi od pracodawcy z tytułu jej przestrzegania.
Stanowi ono odpowiednią równowartość świadczenia pracownika wobec jego byłego pracodawcy, w postaci stosowania się do zakazu konkurencji.
Umowa o zakazie konkurencji – Minimalna wysokość odszkodowania należnego pracownikowi, wskazana jest bezpośrednio w Kodeksie pracy, zgodnie z którym, nie może ono być niższe od 25% wynagrodzenia otrzymanego przez pracownika przed ustaniem stosunku pracy przez okres odpowiadający okresowi obowiązywania zakazu konkurencji. Wskazana procentowa wartość odszkodowania jest wartością minimalną. To oznacza, że może ono być większe, nie może natomiast być niższe.
Pamiętać trzeba, że odszkodowanie tytułu zakazu konkurencji może być wypłacane bądź w postaci rat miesięcznych lub kwartalnych, bądź też uiszczone od razu w całości z góry.
Wskazać też należy, że odszkodowanie powinno być wypłacane przez pracodawcę z należytą starannością i w sposób ściśle zgodny z warunkami określonymi w zawartej umowie o zakazie konkurencji.
Ostatnie artykuły
Opieka naprzemienna to metoda na sprawowanie wspólnej opieki nad dzieckiem. Sądy przychylnie patrzą na rodziców, którzy odpowiedzialnie podchodzą do...
Czytaj więcejNaruszenie nietykalności cielesnej należy do przestępstw prywatnoskargowych. Oznacza to, że co do zasady to sam pokrzywdzony musi zająć się ściganiem...
Czytaj więcej