Obowiązek alimentacyjny względem byłego małżonka wygasa kiedy ten wejdzie w nowy związek małżeński lub po okresie 5 lat od wydania wyroku w przypadku gdy zobowiązanym jest małżonek rozwiedziony, który nie został uznany za winnego rozkładu pożycia.
Ppomiędzy byłymi współmałżonkami, co do zasady, istnieje obowiązek alimentacyjny. Polega on na dostarczaniu środków utrzymania w wysokości określonej przez Sąd. Jego granice wyznaczają usprawiedliwione potrzeby małżonka uprawnionego oraz możliwości zarobkowe oraz majątkowe zobowiązanego.
Podkreślić trzeba, że obowiązek dostarczania środków utrzymania istnieje także w trakcie trwania związku małżeńskiego. Zgodnie bowiem z przepisami Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, oboje małżonkowie obowiązani są, każdy według swych sił oraz swych możliwości zarobkowych i majątkowych, przyczyniać się do zaspokajania potrzeb założonej przez siebie rodziny, w tym do zaspokajania potrzeb życiowych współmałżonka.
Po orzeczeniu przez Sąd rozwodu, pomiędzy małżonkami przestaje istnieć obowiązek przyczyniania się do zaspokajania potrzeb rodziny, jednak może w to miejsce powstać obowiązek alimentacyjny. Zależy to od tego, czy Sąd wskazał winnego rozpadu małżeństwa.
Jeżeli jeden z małżonków został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia, a rozwód pociągnął za sobą istotne pogorszenie sytuacji materialnej tego z nich, który nie ponosi żadnej winy za rozpad związku małżeńskiego, wówczas Sąd na jego żądanie może orzec, że były małżonek obowiązany jest przyczyniać się w odpowiednim zakresie do zaspokajania usprawiedliwionych potrzeb takiego małżonka, chociażby nie znajdował się on w stanie niedostatku.
Jeśli Sąd odstępuje od orzekania w procesie rozwodowym o winie, wówczas obowiązek alimentacyjny kształtuje się inaczej. W takim bowiem przypadku, każdy z byłych współmałżonków, który znajdzie się w stanie niedostatku, jest uprawniony do żądania od drugiego z nich świadczeń alimentacyjnych, przy czym ich zakres wyznacza się w granicach odpowiadających usprawiedliwionym potrzebom uprawnionego oraz możliwościom zarobkowym i majątkowym zobowiązanego.
Podkreślić trzeba, iż w taki sam sposób kształtuje się obowiązek alimentacyjny, w przypadku, gdy sąd uznał, iż oboje byli współmałżonkowie ponoszą winę za rozkład pożycia małżeńskiego.
Kiedy wygasa obowiązek alimentacyjny wobec byłego małżonka?
Obowiązek płacenia alimentów na żonę bądź męża wygasa:
- w razie zawarcia przez uprawnionego nowego małżeństwa,
- w przypadku, gdy zobowiązanym jest małżonek rozwiedziony, który nie został uznany za winnego rozkładu pożycia, obowiązek alimentacyjny wygasa z upływem pięciu lat od orzeczenia rozwodu. Ze względu na wyjątkowe okoliczności Sąd, na żądanie uprawnionego, może dokonać przedłużenia okresu trwania tego obowiązku.
Ostatnie artykuły
Małżeństwo to więź prawna łącząca męża i żonę, która pozostaje pod szczególną ochroną państwa. W związku z tym nie jest łatwo ją rozerwać. Powody rozwodu...
Czytaj więcejSprawy dotyczące alimentów i kontaktów z dziećmi należą do postępowań wzbudzających u rodziców dzieci duże emocje, które bardzo często przekładają się na...
Czytaj więcej