Kwestię kosztów sądowych w sprawach karnych reguluje ustawa o opłatach w sprawach karnych z dnia 23 czerwca 1973 r. oraz Kodeks postępowania karnego.
W sprawach zakończonych skazaniem, to oskarżony ponosi koszty postępowania. Sąd karny może jednak zwolnić oskarżonego w całości lub w części od obowiązku zapłaty na rzecz Skarbu Państwa kosztów sądowych, jeżeli istnieją podstawy do uznania, że uiszczenie ich byłoby dla nich zbyt uciążliwe ze względu na sytuację rodzinną, majątkową i wysokość dochodów, jak również wtedy, gdy przemawiają za tym względy słuszności.
W przypadku uniewinnienia oskarżonego lub umorzenia postępowania, koszty procesu, co do zasady, ponosi Skarb Państwa. Wyjątek dotyczy m.in. sytuacji, gdy oskarżony skierował przeciwko sobie podejrzenie popełnienia czynu zabronionego czy też gdy jego ukrywanie przyczyniło się do przedawnienia karalności czynu.
W sprawach z oskarżenia prywatnego, w przypadku uniewinnienia oskarżonego lub umorzenia postępowania, koszty procesu ponosi oskarżyciel prywatny. Jeśli strony się pojednają, pokrywają koszty w zakresie przez siebie poniesionym, jeśli w ugodzie nie uregulowano tego inaczej.
Ostatnie artykuły
Małżeństwo to więź prawna łącząca męża i żonę, która pozostaje pod szczególną ochroną państwa. W związku z tym nie jest łatwo ją rozerwać. Powody rozwodu...
Czytaj więcejSprawy dotyczące alimentów i kontaktów z dziećmi należą do postępowań wzbudzających u rodziców dzieci duże emocje, które bardzo często przekładają się na...
Czytaj więcej