Odpowiedzialność z tytułu długów powstałych w rodzinie obciąża spadkobierców zmarłego, a więc osoby, które dziedziczą pozostawiony po nim majątek. Istnieje jednak możliwość uwolnienia się od takiego ciężaru.
Zasadą w polskim prawie spadkowym jest, iż wszelkie prawa i obowiązki, które zmarły posiadał w chwili śmierci, stanowią przedmiot masy spadkowej i przechodzą na spadkobierców w postaci spadku.
Ogólnie rzecz biorąc w skład masy spadkowej wchodzą przedmioty majątkowe oraz prawa i obowiązki zarówno istniejące w chwili śmierci spadkodawcy, w tym właśnie długi, jak i takie, które w tym czasie jeszcze nie egzystowały, jak na przykład obowiązek zaspokojenia roszczeń o zachowek. Muszą one jednak:
- mieć charakter cywilnoprawny i majątkowy,
- nie być ściśle związane z osobą zmarłego,
- nie przechodzić na inne osoby niezależnie od tego, czy są one spadkobiercami.
Kto dziedziczy długi w rodzinie?
Jak wskazano powyżej, spadek z długami co do zasady dziedziczą spadkobiercy zmarłego, a więc osoby powołane do dziedziczenia po nim na podstawie sporządzonego przez niego testamentu lub też z ustawy.
W tym pierwszym przypadku do tego kręgu należą osoby wskazane bezpośrednio w tego rodzaju dokumencie, w drugim, porządek dziedziczenia wyznaczają przepisy Kodeksu cywilnego.
Zgodnie z nimi – w pierwszej kolejności powołane są do spadku dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek. Dziedziczą oni w częściach równych, jednakże część przypadająca małżonkowi nie może być mniejsza niż jedna czwarta całości spadku. W przypadku braku jakiegokolwiek z tych spadkobierców, dziedziczą osoby, które są następne w kolejności.
Zaznaczyć jednak trzeba, że przyjęcie spadku przez spadkobiercę nie jest obowiązkowe, a co więcej może być dokonane w różnej formie.
Według swojego wyboru spadkobierca może przyjąć spadek:
- wprost, a więc w całości, bez żadnych ograniczeń co do długów spadkowych,
- z dobrodziejstwem inwentarza, co powoduje, że spadkobierca odpowiada za długi spadkowe tylko wartością majątku wchodzącego w skład spadku.
Spadkobierca może także odrzucić spadek, co wywołuje taki skutek, jakby nie dożył on jego otwarcia. Tym samym, wyłączony on jest w całości od dziedziczenia, a w jego miejsce wchodzą dalsi spadkobiercy.
O tym więc, kto dziedziczy długi w rodzinie oraz w jakim zakresie, decyduje to, czy dany spadkobierca w ogóle przyjmie spadek, a także, czy dokona tego wprost, czy też z dobrodziejstwem inwentarza.
Musisz wiedzieć, że oświadczenie o przyjęciu bądź odrzuceniu spadku może zostać złożone przed Sądem lub notariuszem w terminie sześciu miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania do spadku, czyli na ogół z chwilą śmierci spadkodawcy lub ogłoszenia testamentu.
Ostatnie artykuły
Małżeństwo to więź prawna łącząca męża i żonę, która pozostaje pod szczególną ochroną państwa. W związku z tym nie jest łatwo ją rozerwać. Powody rozwodu...
Czytaj więcejSprawy dotyczące alimentów i kontaktów z dziećmi należą do postępowań wzbudzających u rodziców dzieci duże emocje, które bardzo często przekładają się na...
Czytaj więcej