O blokadę alkoholową ubiegać mogą się skazani, w stosunku do których orzeczony zakaz prowadzenia pojazdów był wykonywany przez okres co najmniej połowy orzeczonego wymiaru. W sytuacji, gdy był on orzeczony dożywotnio, wówczas Sąd może wyrazić zgodę na założenie blokady alkoholowej, jeśli jego stosowanie trwało co najmniej 10 lat. Kwestię tę regulują przepisy ustawy Kodeks karny wykonawczy.
Musisz wiedzieć, że blokada alkoholowa, zgodnie z ustawą Prawo o ruchu drogowym – to urządzenie techniczne uniemożliwiające uruchomienie silnika pojazdu silnikowego i pojazdu szynowego, w przypadku gdy zawartość alkoholu w wydychanym przez kierującego powietrzu wynosi co najmniej 0,1 mg alkoholu w 1 dm3 (art. 2 pkt 84).
O jej założenie mogą ubiegać się skazani, wobec których orzeczony został zakaz prowadzenia pojazdów określonego rodzaju. Uzależnione jest to jednak od długości czasu, w jakim taki zakaz był egzekwowany.
Blokada antyalkoholowa po jakim czasie?
Podkreślić jednak trzeba, że powyżej opisane kryteria nie są jedynymi, od których spełnienia uzależnione jest wyrażenie przez Sąd zgody na zastosowanie blokady alkoholowej.
W tym zakresie bowiem, konieczne jest także uznanie przez Sąd, że prowadzenie pojazdu przez skazanego ubiegającego się o taką blokadę nie zagraża bezpieczeństwu w komunikacji. Aby dojść do takiego przekonania, Sąd ocenia postawę sprawcy, jego właściwości i warunki osobiste oraz zachowanie w okresie wykonywania orzeczonego środka karnego w postaci zakazu prowadzenia pojazdów.
Dopiero po spełnieniu wszystkich opisanych powyżej przesłanek Sąd może orzec wobec skazanego zakaz prowadzenia pojazdów niewyposażonych w blokadę alkoholową.
Dodać należy, że wobec skazanego w stosunku do którego Sąd uprzednio wyraził zgodę na blokadę alkoholową i który rażąco naruszył porządek prawny w zakresie dotyczącym bezpieczeństwa ruchu drogowego, w szczególności popełnił przestępstwo przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji, może zostać podjęta decyzja o uchyleniu sposobu wykonywania zakazu prowadzenia pojazdów niewyposażonych w blokadę alkoholową.
Ostatnie artykuły
Opieka naprzemienna to metoda na sprawowanie wspólnej opieki nad dzieckiem. Sądy przychylnie patrzą na rodziców, którzy odpowiedzialnie podchodzą do...
Czytaj więcejNaruszenie nietykalności cielesnej należy do przestępstw prywatnoskargowych. Oznacza to, że co do zasady to sam pokrzywdzony musi zająć się ściganiem...
Czytaj więcej