Sprawy pracownicze – w przypadku, gdy pracownik nie zgadza się z otrzymanym wypowiedzeniem umowy o pracę albo rozwiązaniem umowy bez wypowiedzenia, może odwołać się do sądu pracy.
Jeśli na skutek oświadczenia pracodawcy, stosunek pracy stosunek pracy uległ już rozwiązaniu (a będzie tak w sytuacji, gdy upłynął już okres dokonanego wypowiedzenia umowy o pracę bądź gdy umowa o pracę została z pracownikiem rozwiązana bez wypowiedzenia), pracownik może żądać przywrócenia przez sąd do pracy.
Sąd może nie uwzględnić żądania pracownika w przypadku ustalenia, że byłoby to niemożliwe lub bezcelowe. Wówczas sąd przyznaje pracownikowi odszkodowanie.
Warto wiedzieć, że orzeczenie przez sąd o przywróceniu do pracy nie działa na zasadach automatyzmu. Pracownik w terminie 7 dni od dnia uprawomocnienia się wyroku sądu, ma obowiązek zgłosić pracodawcy swoją gotowość do podjęcia pracy.
Ostatnie artykuły
Kiedy para staje w obliczu problemów, często pojawia się pytanie o to, jak rozwiązać sytuację w sposób najmniej bolesny dla obu stron. Dwie najczęściej...
Czytaj więcejRepresje polityczne, które miały miejsce w Polsce w okresie komunizmu, a w tym w okresie stanu wojennego, pozostawiły trwałe ślady w życiu wielu ludzi....
Czytaj więcej