Sprawy pracownicze – w przypadku, gdy pracownik nie zgadza się z otrzymanym wypowiedzeniem umowy o pracę albo rozwiązaniem umowy bez wypowiedzenia, może odwołać się do sądu pracy.
Jeśli na skutek oświadczenia pracodawcy, stosunek pracy stosunek pracy uległ już rozwiązaniu (a będzie tak w sytuacji, gdy upłynął już okres dokonanego wypowiedzenia umowy o pracę bądź gdy umowa o pracę została z pracownikiem rozwiązana bez wypowiedzenia), pracownik może żądać przywrócenia przez sąd do pracy.
Sąd może nie uwzględnić żądania pracownika w przypadku ustalenia, że byłoby to niemożliwe lub bezcelowe. Wówczas sąd przyznaje pracownikowi odszkodowanie.
Warto wiedzieć, że orzeczenie przez sąd o przywróceniu do pracy nie działa na zasadach automatyzmu. Pracownik w terminie 7 dni od dnia uprawomocnienia się wyroku sądu, ma obowiązek zgłosić pracodawcy swoją gotowość do podjęcia pracy.
Ostatnie artykuły
Narkomania to bardzo poważny problem społeczny, skutkujący osobistą tragedią wielu ludzi. Powoduje ona zarówno szkody zdrowotne, takie jak infekcje,...
Czytaj więcejPrzestępstwa przeciwko życiu i zdrowiu są podstawową grupą czynów zabronionych zakazanych przez prawo karne. Chronią nietykalność cielesną ludzi oraz ich...
Czytaj więcej