Stan nietrzeźwości a stan po użyciu alkoholu dzielą znaczne różnice wynikające zarówno z ich istoty, jak i zakresu odpowiedzialności karnej.
Stan po użyciu alkoholu ma miejsce wtedy, gdy stężenie alkoholu we krwi zawiera się między 0,2 i 0,5 promila, bądź od 0,1 do 0,25 mg w 1 dm wydychanego powietrza.
Z kolei stan nietrzeźwości występuje, gdy zawartość alkoholu we krwi przekracza wyżej wskazaną normę.
Stan nietrzeźwości a stan po użyciu alkoholu – Zasadnicza różnica pomiędzy tymi oboma stanami polega też na tym, że w przypadku pierwszego z nich, prowadzenie pojazdu mechanicznego jest wykroczeniem, a w przypadku drugiego – przestępstwem.
Osobie, która prowadziła w stanie po użyciu alkoholu może być wymierzona kara aresztu do 30 dni albo grzywny od 2500 do 30. 000 złotych. Sąd orzeka też zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych od 6 miesięcy do 3 lat.
Sprawca, który dopuścił się takiego czynu w stanie nietrzeźwości podlega grzywnie w wymiarze od 10 do 540 stawek dziennych, w wysokości od 10 do 2000 złotych za każdą z nich, karze ograniczenia lub pozbawienia wolności do 2 lat.
Sąd orzeka także zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów albo pojazdów określonego rodzaju, na okres od 3 do 15 lat.
Ostatnie artykuły
Opieka naprzemienna to metoda na sprawowanie wspólnej opieki nad dzieckiem. Sądy przychylnie patrzą na rodziców, którzy odpowiedzialnie podchodzą do...
Czytaj więcejNaruszenie nietykalności cielesnej należy do przestępstw prywatnoskargowych. Oznacza to, że co do zasady to sam pokrzywdzony musi zająć się ściganiem...
Czytaj więcej