W pierwszej kolejności zaznaczyć należy, że istnieje prawna możliwość, by zrzec się spadku. Może to uczynić osoba, pozostająca w kręgu spadkobierców ustawowych po spadkodawcy, w drodze zawartej z nim w formie aktu notarialnego umowy.
Jeśli nie zostało to inaczej uregulowane w umowie, zrzeczenie się dziedziczenia odnosi również skutek w stosunku do zstępnych zrzekającego się (czyli jego dzieci czy wnuków).
Trzeba pamiętać, że jednostronne oświadczenie spadkobiercy o zrzeczeniu się spadku czy też umowa zawarta w zwykłej formie pisemnej nie wywrą oczekiwanych skutków prawnych.
Istotne jest przy tym również to, że nie można zrzec się spadku na rzecz innej osoby, nawet jeśli byłby to inny spadkobierca.
Ostatnie artykuły
Opieka naprzemienna to metoda na sprawowanie wspólnej opieki nad dzieckiem. Sądy przychylnie patrzą na rodziców, którzy odpowiedzialnie podchodzą do...
Czytaj więcejNaruszenie nietykalności cielesnej należy do przestępstw prywatnoskargowych. Oznacza to, że co do zasady to sam pokrzywdzony musi zająć się ściganiem...
Czytaj więcej