W pierwszej kolejności zaznaczyć należy, że istnieje prawna możliwość, by zrzec się spadku. Może to uczynić osoba, pozostająca w kręgu spadkobierców ustawowych po spadkodawcy, w drodze zawartej z nim w formie aktu notarialnego umowy.
Jeśli nie zostało to inaczej uregulowane w umowie, zrzeczenie się dziedziczenia odnosi również skutek w stosunku do zstępnych zrzekającego się (czyli jego dzieci czy wnuków).
Trzeba pamiętać, że jednostronne oświadczenie spadkobiercy o zrzeczeniu się spadku czy też umowa zawarta w zwykłej formie pisemnej nie wywrą oczekiwanych skutków prawnych.
Istotne jest przy tym również to, że nie można zrzec się spadku na rzecz innej osoby, nawet jeśli byłby to inny spadkobierca.
Ostatnie artykuły
Małżeństwo to więź prawna łącząca męża i żonę, która pozostaje pod szczególną ochroną państwa. W związku z tym nie jest łatwo ją rozerwać. Powody rozwodu...
Czytaj więcejSprawy dotyczące alimentów i kontaktów z dziećmi należą do postępowań wzbudzających u rodziców dzieci duże emocje, które bardzo często przekładają się na...
Czytaj więcej