Decyzja o rozwodzie jest jedną z najtrudniejszych, z jakimi muszą zmierzyć się rodzice. Jednym z modeli opieki, który zyskuje na popularności, jest opieka naprzemienna. Jednocześnie jednak taka forma opieki nad dziećmi budzi sporo wątpliwości u rodziców. Dowiedz się, jak działa opieka naprzemienna, jakie ma zalety, ale także jakie wyzwania może przynieść. Dzięki temu łatwiej będzie Ci podjąć świadomą decyzję o najlepszej formie opieki dla Twojego dziecka.
Na czym polega naprzemienna opieka nad dzieckiem po rozwodzie?
Opieka naprzemienna, prawidłowo nazywana pieczą naprzemienną, to jeden z modeli sprawowania opieki nad dzieckiem w sytuacji, kiedy rodzice mieszkają osobno, na przykład po rozwodzie. W praktyce naprzemienna opieka nad dzieckiem po rozwodzie polega na tym, że dziecko mieszka u każdego z rodziców przez pewien czas, w zależności od ustaleń. Może być tak, że dziecko przez jeden miesiąc mieszka u matki, a przez kolejny u ojca – i tak na zmianę, w powtarzającym się cyklu. Obecnie opieka naprzemienna cieszy się w Polsce coraz większą popularnością.
Jakie jest miejsce zamieszkania dziecka przy opiece naprzemiennej?
Wiele osób zastanawia się nad kwestią tego, jakie jest miejsce zamieszkania dziecka przy opiece naprzemiennej. W Polsce bowiem przyjęło się, że dziecko po rozwodzie mieszka z kobietą. W przypadku naprzemiennej opieki natomiast miejsce zamieszkania dziecka zmienia się co pewien czas – co tydzień, co dwa tygodnie lub co miesiąc. Rodzice stosują tutaj różnorodne modele, w zależności od oczekiwań i potrzeb swoich oraz dziecka. Oznacza to, że dziecko ma nie jedno, a dwa stałe miejsca zamieszkania – jedno u ojca, a drugie u matki.
Alimenty przy opiece naprzemiennej – co warto wiedzieć?
Alimenty przy opiece naprzemiennej to temat złożony, ponieważ zarówno matka, jak i ojciec ponoszą wówczas koszty utrzymania dziecka w podobnym stopniu. Wiele osób wychodzi z błędnego założenia, że w przypadku opieki naprzemiennej żaden z rodziców nie ma obowiązku płacenia alimentów.
Wiele zależy tutaj od zarobków rodziców. Jeśli są one zbliżone, z reguły rodzice we własnym zakresie ponoszą codzienne wydatki na dziecko, a w przypadku większych kosztów dzielą się po połowie. Jeżeli natomiast jeden z rodziców zarabia więcej, może on wziąć na siebie większą część wydatków.
Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy rodzice nie mogą dojść do porozumienia w tej kwestii. W takim przypadku sąd może podjąć decyzję o zasądzeniu alimentów na dziecko. W każdym przypadku bowiem nadrzędnym celem sądu jest zadbanie o to, aby dziecko miało odpowiednie warunki do życia.
Przeczytaj więcej o opiece naprzemiennej a alimentach.
Opieka naprzemienna a psychika dziecka – czy rozwiązanie takie jest korzystne?
Obecnie specjaliści nie mają wątpliwości co do tego, że opieka naprzemienna może być najkorzystniejsza dla dziecka. Ma ona pozytywny wpływ na rozwój fizyczny, psychiczny i emocjonalny dziecka. Jednocześnie jednak w przypadku dzieci nie ma rozwiązań uniwersalnych – to, co sprawdzi się u niektórych maluchów, u innych może nie zdać egzaminu. Warto dowiedzieć się, jakie są najważniejsze zalety i wady takiego rozwiązania.
Zalety opieki naprzemiennej
Naprzemienna opieka nad dzieckiem po rozwodzie jest rozwiązaniem, które ma wiele zalet. Warto wspomnieć tu między innymi o braku poczuciu utraty jednego rodzica przez dziecko, zachowaniu silnej więzi z każdym z rodziców czy możliwości uczestnictwa w codziennym życiu obojga rodziców.
Duże znaczenie ma również to, że każdy z rodziców jest w równym stopniu zaangażowany w wychowanie dziecka. W sytuacji, gdy dziecko na stałe mieszka tylko z jednym z rodziców, rola drugiego rodzica jest o wiele mniejsza, co może być odczuwalne dla dziecka.
Dużym plusem opieki naprzemiennej jest również silne przywiązanie dziecka do obojga rodziców. Ma to znaczenie przede wszystkim w przypadku poważnej choroby lub śmierci jednego z rodziców. Oczywiście nikt nie zakłada takiego scenariusza na etapie rozwodu, jednak warto to uwzględnić.
Wady opieki naprzemiennej
A co z wadami opieki naprzemiennej? Rodzice zwracają tutaj uwagę przede wszystkim na kwestie organizacyjne. W zależności od tego, jakie będą ustalenia, dziecko co tydzień lub dwa zmienia miejsce zamieszkania. Oznacza to konieczność zorganizowania pokoju dla dziecka zarówno u ojca, jak i u matki. Duże znaczenie ma tutaj również odległość od szkoły czy przedszkola – opieka naprzemienna sprawdzi się, jeśli oboje rodzice mieszkają blisko placówki edukacyjnej.
Jeśli chodzi o dziecko, minusem opieki naprzemiennej może być brak stabilizacji, poczucie tymczasowości, a także życie w nieustannej podróży. Nie wszystkie dzieci są w stanie przystosować się do takiego trybu życia. Do pewnego wieku problemem dla dziecka może być także konieczność rozstania z matką, szczególnie w pierwszych latach życia. Uczucie rozdarcia pomiędzy rodzicami i ciągła tęsknota za jednym rodzicem mogą przysporzyć dziecku niepotrzebnego cierpienia. Z całą pewnością warto wziąć to pod uwagę na etapie planowania, jak ma wyglądać opieka nad dzieckiem po rozwodzie.
Opieka naprzemienna – brak zgody matki wpływa na decyzję sądu?
Zgodnie z obowiązującymi Polsce przepisami, opieka naprzemienna może być ustanowiona również przy braku zgody jednego z rodziców. W praktyce bardzo często zdarzają się sytuacje, gdy mąż chce opieki naprzemiennej, a matki wolałaby, aby dziecko mieszkało z nią na stałe.
W takiej sytuacji sąd przeprowadza postępowanie dowodowe, aby ustalić, jakie rozwiązanie będzie najbardziej korzystne dla potomstwa małżonków. Najważniejsze jest bowiem dobro dziecka.
Jeżeli małżonkowie są silnie skonfliktowani, szansa na opiekę naprzemienną jest mała. W przypadku takiej opieki istotna jest bowiem współpraca pomiędzy rodzicami oraz możliwość znalezienia porozumienia we wszystkich sprawach dziecka – zarówno tych codziennych, jak i bardzo ważnych, związanych na przykład z edukacją czy leczeniem.
W przypadku opieki naprzemiennej warto skorzystać z pomocy doświadczonego prawnika
Zależy Ci na opiece naprzemiennej nad dzieckiem, jednak druga strona się na to nie zgadza? A może wręcz przeciwnie – nie wyrażasz zgody na opiekę naprzemienną, ponieważ obawiasz się, że będzie to szkodliwe dla dziecka? W takim przypadku przyda Ci się pomoc prawnika, który wyjaśni Ci, jak dokładnie będzie wyglądała opieka naprzemienna i jakie warunki należy spełnić, aby sąd podjął decyzję o takim właśnie modelu opieki.
Pomoc doświadczonego prawnika może okazać się nieoceniona, zwłaszcza gdy konieczne jest sporządzenie dokładnych porozumień dotyczących harmonogramu opieki, podziału kosztów utrzymania dziecka oraz uregulowania kwestii alimentów. Prawnik specjalizujący się w sprawach rodzinnych pomoże także przygotować odpowiednie dokumenty, które zapewnią rodzicom jasno określone zasady postępowania. Dobry prawnik może również ułatwić proces negocjacji, co jest szczególnie istotne w przypadku, gdy rodzice mają odmienne oczekiwania lub potrzeby związane z opieką.
Ostatnie artykuły
W większości przypadków terminy rozpraw sądowych wyznaczane są z pewnym wyprzedzeniem, tak aby wszyscy uczestnicy mogli zaplanować swój czas w taki sposób,...
Czytaj więcejChoć dziedziczenie w wielu przypadkach wiąże się z korzyścią majątkową, nie zawsze musi tak być. Zdarzają się sytuacje, kiedy zmarły pozostawia po sobie...
Czytaj więcej