Adwokat Jakub Ambicki świadczy kompleksową pomoc prawną w sprawach przeciwko bankom oraz innym podmiotom rynku finansowego.
Prawnicy z naszej Kancelarii Adwokackiej z Wrocławia, z sukcesami prowadzą sprawy frankowe, sprawy o zwrot prowizji bankowej oraz sprawy o zwrot środków z polisoloakty.
Po ponad roku od głośnego wyroku TSUE w sprawie Państwa Dziubak, możemy zaobserwować lawinowy wzrost spraw sądowych, dotyczących kredytów frankowych. Pokazuje to, że konsumenci są coraz bardziej świadomi swojej sytuacji i argumentów prawnych, jakimi po wyroku TSUE dysponują.
Sprawy frankowe – statystki
Powyższe najlepiej obrazują liczby: w pierwszej połowie 2019 r. do Sądu Okręgowego w Warszawie wpłynęło 1617 pozwów przeciwko bankom, podczas gdy w tym samym okresie 2020 r. było to już przeszło 6,5 tysięcy pozwów. Według wstępnych szacunków, do końca 2020 r. liczba wszczętych w tym zakresie postępowań mogła wzrosnąć nawet do około 25 tysięcy.
Tak znaczny wzrost liczby spraw sądowych to także efekt zmian w kodeksie postępowania cywilnego, które pozwalają konsumentowi na składanie pozwu przed sądem właściwym dla jego miejsca zamieszkania, a nie tak jak wcześniej, wyłącznie do sądu właściwego dla siedziby banku.
Wytłumaczeniem większego zainteresowania sporami przeciwko bankom może być także fakt, że sądy coraz częściej orzekają prawomocnie na korzyść konsumentów. Odsetek spraw, zakończonych wygraną konsumenta oscylował w roku 2019 w okolicach 85%, z czego w znacznej części były to wyroki ustalające nieważność umowy kredytowej (około 60%), rzadziej zaś dochodziło do tzw. „odfrankowienia” (około 25%).
Sprawy frankowe – ustalenie nieważności a „odfrankowienie”
W tym miejscu warto wyjaśnić różnice między ustaleniem nieważności umowy kredytowej, a jej „odfrankowieniem”. Do stwierdzenia nieważności umowy kredytowej od początku jej istnienia dochodzi wtedy, gdy nie jest możliwe utrzymanie jej w mocy, bez klauzul niedozwolonych dotyczących przeliczenia walutowego, gdyż wówczas taka umowa byłaby sprzeczna z naturą stosunku kredytu indeksowanego.
„Odfrankowienie” polega natomiast na usunięciu z umowy kredytu niedozwolonej indeksacji i jej dalsze obowiązywanie, jako kredyt złotówkowy, z zachowaniem korzystniejszego (jak przy kredycie we frankach) oprocentowania – LIBOR.
Czemu w sprawach frankowych potrzebna jest pomoc profesjonalisty?
Pomimo tego, że w sądach zapadają w ostatnim czasie rozstrzygnięcia coraz korzystniejsze dla konsumentów, warto skorzystać z pomocy zawodowego pełnomocnika. Pomoże on przeanalizować zapisy umów, aneksów i regulaminów i oceni szanse powodzenia procesu.
Wsparcie adwokata pozwoli także uniknąć często bardzo kosztownych błędów procesowych. Zdarzają się bowiem sytuacje, że sąd oddala powództwo konsumenta (pomimo uznania jego słuszności co do zasady) z powodu uchybień proceduralnych, skutkujących brakiem wykażania zasadności roszczenia co do jego wysokości. Może do tego dojść na przykład w przypadku braku sformułowania w toku sprawy stosownych wniosków dowodowych, np. wniosku o przeprowadzenie dowodu z opinii biegłego.
Zwrot prowizji bankowej – znaczenie wyroku TSUE
Prawnicy z Kancelarii Adwokackiej Adwokata Jakuba Ambickiego reprezentują swoich Klientów także w sprawach o zwrot prowizji bankowej, z tytułu wcześniejszej spłaty kredytu, w części proporcjonalnej do pozostałego okresu obowiązywania umowy. Przełomowy w tym zakresie okazał się wyrok TSUE z dnia 11 września 2019 r. C-383/11, w którym Trybunał stanął na stanowisku, że prawo konsumenta do obniżki całkowitego kosztu kredytu w przypadku wcześniejszej spłaty kredytu obejmuje wszystkie koszty, które zostały nałożone na konsumenta, w tym także odsetki.
Polisolokaty – rodzaje roszczeń
Zdobyte przez nas doświadczenie, pozwala nam świadczyć również profesjonalną pomoc prawną w sprawach dotyczących umów ubezpieczenia na życie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym, tj. tzw. „polisolokat”. W postępowaniach dochodzimy dla naszych Mocodawców zwrotu opłaty likwidacyjnej (zwanej też świadczeniem wykupu czy kwotą wykupu), a niekiedy całkowitego stwierdzenia nieważności umowy i zwrotu całości wpłaconych środków. Prowadzimy także sprawy dotyczącego znacznego spadku wartości rachunku w trakcie obowiązywania umowy.
Kancelaria prawna frankowicze – pomoc prawna Kancelarii w sprawach frankowych, o zwrot prowizji i polisolokaty, obejmuje:
- udział w postępowaniu pozaprocesowym i przedsądowym (porady prawne, analiza umów, reklamacje, negocjacje)
- udział w postępowaniu sądowym (pozwy, odpowiedzi na pozew, aktywne zastępstwo na rozprawach lub posiedzeniach, środki odwoławcze)
Sprawy frankowe, o zwrot prowizji, o zwrot polisolokaty Wrocław – rodzaje prowadzonych spraw:
- o ustalenie nieważności umowy kredytowej
- o „odfrankowienie” umowy kredytowej
- o zwroty prowizji bankowej i innych opłat
- o zapłatę/ustalenie nieważności (polisolokaty)
Jeśli potrzebujesz pomocy w kategorii: sprawy frankowe, o zwrot prowizji, o zwrot polisolokaty Wrocław i okolice, Kancelaria prawna frankowicze, zapraszamy do kontaktu z adwokatem.
Zachęcamy także do lektury naszych artykułów na temat franków, prowizji i polisolokat, publikowanych na blogu Kancelarii.
Zwroty prowizji bankowej – Do sprawy o zapłatę prowizji bankowej należy przygotować przede wszystkim umowę o kredyt lub pożyczkę oraz potwierdzenia spłaty zadłużenia lub wyciąg z raportu Biura Informacji Kredytowej, dotyczący uregulowania długu. Do polskich sądów wpływa coraz więcej spraw frankowych, na co zwracaliśmy uwagę w innym wpisie na naszej stronie. Ilość składanych pozwów niewątpliwie wpływa na tempo rozpoznawania spraw przez sądy. Zdarza się, że strony oczekują na rozprawę około roku lub dłużej. W celu usprawnienia rozpoznawania spraw frankowych, z dniem 1 kwietnia 2021 r. przy Sądzie Okręgowym w Warszawie utworzono specjalny wydział frankowy. Na szybkość rozpoznawania spraw frankowych oddziałują mają także takie aspekty jak: zakres postępowania dowodowego (konieczność przeprowadzenia opinii biegłego, duża ilość świadków), możliwości kadrowo-organizacyjne sądu, aktualna sytuacja epidemiologiczna w kraju. Kancelaria prawna frankowicze – Całkowita spłata kredytu nie stanowi przeszkody w skierowaniu przeciwko bankowi powództwa cywilnego. Dochodzenie swoich praw w związku z abuzywnością zapisów umowy kredytowej jest zatem możliwe nawet po uregulowaniu przez kredytobiorcę ostatniej z rat. Z umowy polisolokaty można wycofać się w każdym czasie. Sprawa staje się problematyczna z chwilą otrzymania od ubezpieczyciela informacji co do wysokości podlegających zwrotowi środków pieniężnych. Różnica w zakresie kwoty wpłaconej przez ubezpieczonego a kwoty podlegającej wypłacie w związku z rezygnacją z umowy wynika najczęściej z naliczonej przez ubezpieczyciela opłaty likwidacyjnej. Zapisy umowne, będące podstawą pomniejszania kwoty wypłaty na rzecz ubezpieczanego, mogą mieć charakter klauzul niedozwolonych, dlatego warto skonsultować swoją sprawę w prawnikiem. Jeżeli jesteś zainteresowany tematyką taką jak: polisolokaty orzeczenia, zwrot polisolokaty, zwroty prowizji bankowej, kancelaria prawna frankowicze, zapraszamy do kontaktu z Kancelarią.