Adwokat sprawy karne Wrocław – Adwokat Jakub Ambicki świadczy kompleksową pomoc prawną z zakresu prawa karnego nie tylko na terenie miasta Wrocław, ale i całego Dolnego Śląska.
Najczęstsze przestępstwa narkotykowe
Przestępstwa narkotykowe stanowią znaczny odsetek wszystkich popełnianych w skali roku przestępstw. Struktura przestępstw narkotykowych w Polsce wskazuje na to, że najczęstszymi przestępstwami narkotykowymi w Polsce są: posiadanie narkotyków, udzielanie narkotyków, wytwarzanie narkotyków oraz obrót nimi.
Odpowiedzialność karną za wymienione powyżej czyny wprowadza ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii.
Zakres spraw narkotykowych/spraw o narkotyki
Katalog spraw określanych jako przestępstwa narkotykowe nie ogranicza się jedynie do tych, które zostały wymienione już w tekście, jest on znacznie szerszy. Do kategorii spraw narkotykowych zaliczyć należy także przestępstwa, w przypadku których narkotyki nie stanowią przedmiotu czynności sprawczej, ale mają istotny związek ze sprawą.
Literatura wyróżnia cztery grupy przestępstw związanych z narkotykami:
- przestępstwa psychofarmakologiczne (czyli takie, które popełniane są przez sprawców pod wpływem substancji psychoaktywnej)
- kompulsywne przestępstwa o charakterze ekonomicznym (przestępstwa popełniane po to, aby zdobyć środki materialne lub narkotyki na zaspokojenie nałogu)
- przestępstwa ogólne
- przestępstwa prohibicyjne (przestępstwa popełniane wbrew obowiązującym przepisom antynarkotykowym, takie jak np. posiadanie narkotyków, handel narkotykami)
Posiadanie i handel narkotykami
Kara za posiadanie narkotyków – Posiadanie narkotyków jest czynem zabronionym, penalizowanym na podstawie art. 62 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii z dnia 29 lipca 2005 r. Warto wiedzieć, że posiadanie narkotyków stanowi czyn karalny od roku 1997. Obowiązujące wcześniej rozwiązania prawne nie wprowadzały odpowiedzialności karnej za posiadanie narkotyków.
Handel narkotykami kara – Ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii przewiduje także odpowiedzialność karną za nielegalny obrót substancjami odurzającymi lub psychotropowymi, który w języku potocznym określany jest często jako handel narkotykami. Karane są w związku z tym przede wszystkim zachowania polegające na:
- wytwarzaniu, przetwarzaniu albo przerabianiu takich substancji,
- przywozie, wywozie, dostawie narkotyków,
- wprowadzaniu do obrotu, udzielaniu innej osobie środka odurzającego, substancji psychotropowej lub nowej substancji psychoaktywnej, ułatwianiu albo umożliwianiu ich użycie albo nakłanianiu do ich użycia (sankcją surowszą zagrożone jest dokonywanie tych czynów w celu osiągnięcia korzyści majątkowej)
Kary za posiadanie narkotyków
Posiadanie narkotyków kara – Zgodnie z art. 62 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, kto wbrew przepisom ustawy, posiada środki odurzające lub substancje psychotropowe podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
Kara za posiadanie narkotyków w Polsce – Jeżeli przedmiotem przestępstwa jest znaczna ilość takich środków, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.
Posiadanie narkotyków kara – W przypadku mniejszej wagi, ustawa przewiduje zagrożenie grzywną, karą ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.
Handel narkotykami kara
Handel narkotykami kara – Rodzaj i wymiar kary za handel narkotykami uzależniony jest od tego, który przepis ustawy związany z obrotem nielegalnymi substancjami naruszył swoim zachowaniem sprawca. Sformułowanie handel narkotykami jest bowiem ogólnym wyrażeniem, stosowanym potocznie na określenie różnych przestępstw popełnionych w związku z nielegalnym obrotem zabronionymi substancjami.
Ile grozi za handel narkotykami – Z uwagi na swoją powszechność oraz wysokie zagrożenie sankcją karną, omawiając tematykę handel narkotykami kara, zwrócić uwagę należy na art. 59 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Zgodnie z jego brzmieniem, kto w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej, udziela innej osobie środka odurzającego, substancji psychotropowej lub nowej substancji psychoaktywnej, ułatwia użycie albo nakłania do użycia takiego środka lub substancji, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10. W przypadku kiedy zachowanie sprawcy kierowane było do małoletniego, odpowiedzialność karna podlega dodatkowemu zaostrzeniu. W wypadku mniejszej wagi, sprawca przestępstwa podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
Jazda pod wpływem narkotyków – najważniejsze informacje
Kierowanie pojazdem, po uprzednim zażyciu narkotyków, podobnie jak Jazda pod wpływem alkoholu jest czynem przepołowionym, co oznacza że może stanowić wykroczenia albo przestępstwo. Jeśli kierowca znajdował się w stanie „po spożyciu narkotyków” – popełni wykroczenie. W przypadku, kiedy kierował pojazdem będąc „pod wpływem narkotyków” odpowie za przestępstwo z art. 178a Kodeksu Karnego. Przypisanie odpowiedzialności sprawcy za to przestępstwo nie jest uzależnione od spowodowania zagrożenia w ruchu czy wystąpienia jakichkolwiek innych skutków. Karalna jest już sama jazda pod wpływem narkotyków. Dla sprawcy przestępstwa jazdy pod wpływem narkotyków z art. 178a § 1 Kodeksu karnego ustawodawca przewidział karę grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat 2. Dodatkową dolegliwością, z jaką należy liczyć się w przypadku jazdy pod wpływem narkotyków jest zakaz prowadzenia pojazdów oraz konieczność uiszczenia świadczenia na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej.
Umorzenie postępowania w sprawie o posiadanie narkotyków
Kara za posiadanie narkotyków na własny użytek – Jeśli ilość posiadanych narkotyków była nieznaczna, a zabronione substancje były przeznaczone wyłącznie na własny użytek sprawcy, postępowanie może zostać umorzone jeszcze przed wydaniem postanowienia o wszczęciu śledztwa lub dochodzenia, jeżeli orzeczenie wobec sprawcy kary byłoby niecelowe ze względu na okoliczności popełnienia czynu, a także stopień jego społecznej szkodliwości.
Kara za posiadanie narkotyków w Polsce – Jeśli ilość posiadanych narkotyków, ich przeznaczenie lub inne okoliczności sprawy nie pozwalają na umorzenie postępowania w sprawie o posiadanie narkotyków jeszcze przed wydaniem postanowienia o wszczęciu postępowania karnego, sprawca może i powinien podjąć dalszą obronę w sprawie.
Posiadanie narkotyków – Gdy sprawa trafi do sądu karnego, sprawca może ubiegać się o warunkowe umorzenie postępowania o posiadanie narkotyków. O tym, jakie warunki należy spełnić, aby ubiegać się o warunkowe umorzenie w sprawie o posiadanie narkotyków, na czym polega warunkowe umorzenie postępowania, kto i kiedy może złożyć wniosek o warunkowe umorzenie postępowania, dowiesz się czytając nasz wpis: Wniosek o warunkowe umorzenie postępowania karnego – wzór.
Jak napisać wniosek o umorzenie postępowania o posiadanie narkotyków?
Z wnioskiem o warunkowe umorzenie postępowania można wystąpić zarówno na etapie postępowania przygotowawczego, jak i sądowego. Przepisy nie wymagają, aby wniosek podejrzanego lub jego obrońcy miał formę pisemną, stąd też wniosek można złożyć także ustnie do protokołu czynności.
Wniosek składany na etapie postępowania przygotowawczego, kierujemy do prokuratora. Jeśli natomiast wniosek formułowany jest w trakcie etapu sądowego, jego adresatem jest sąd karny.
Składając wniosek w formie pisma, należy zadbać o formalne aspekty wniosku, takie jak: data i miejsce sporządzenia pisma, dane dotyczące osoby wnioskodawcy (imię, nazwisko, adres, a gdy jest to pierwsze pismo wnoszone w sprawie, także adres e-mail oraz telefon), sygnatura sprawy (np. PR 2 Ds. 4321/21 albo II K 4321/21) oraz nazwa wniosku („Wniosek o warunkowe umorzenie postępowania”).
Potem przechodzimy do formułowania treści wniosku (np. W związku z toczącym się wobec mnie postępowaniem karnym, wnoszę o jego warunkowe umorzenie”). W tym miejscu wniosku warto zaproponować okres próby oraz inne obowiązki próby, do których realizacji gotowy jest sprawca.
Wniosek powinien zawierać uzasadnienie, w którego treści powołać należy w sposób wyczerpujący wszystkie argumenty, przemawiające za pozytywnym rozpatrzeniem prośby. Doboru powoływanych racji należy dokonać w oparciu o ustawowe przesłanki warunkowego umorzenia postępowania, o których mowa w art. 66 Kodeksu Karnego. We wniosku warto wyjaśnić, dlaczego zależy nam na takim zakończeniu sprawy i podać, jakie konsekwencje wywoła nieuwzględnienie prośby.
Wniosek o warunkowe umorzenie postępowania w sprawie o posiadanie narkotyków należy opatrzyć własnoręcznym podpisem. W przypadku dołączania do wniosku załączników, należy je wymienić w treści pisma.
Wniosek o warunkowe umorzenie postępowania w sprawie o posiadanie narkotyków jest wolny od opłat.
Przestępstwa narkotykowe – pomoc adwokata Wrocław
Posiadanie narkotyków adwokat, handel narkotykami adwokat – Z uwagi na daleko idące konsekwencje prawne przewidziane przez przepisy karne w sprawach o przestępstwa narkotykowe oraz wysokie kary, warto zasięgnąć w tym zakresie pomocy adwokata już na wczesnym etapie sprawy.
Kancelaria Adwokata Jakuba Ambickiego świadczy profesjonalną pomoc prawną w sprawach o przestępstwa narkotykowe. Adwokat Jakub Ambicki z Wrocławia reprezentuje interesy Klientów przed organami ścigania i przed sądem karnym. Jako obrońca, dochowuje wszelkiej staranności w celu uzyskania dla swoich Mocodawców jak najkorzystniejszego rozstrzygnięcia w sprawie.
Jeśli Ty lub osoba Ci bliska potrzebujecie pomocy w kategorii: sprawy karne Wrocław, handel narkotykami kara, kara za posiadanie narkotyków na własny użytek, posiadanie narkotyków, posiadanie narkotyków kara, kara za posiadanie narkotyków w Polsce, zapraszamy do kontaktu z adwokatem.
Zachęcamy także do lektury naszych artykułów z zakresu prawa karnego, publikowanych na blogu Kancelarii.
Najczęściej zadawane pytania z zakresu przestępstw narkotykowych
W pierwszej kolejności wskazać należy, że polskie prawo nie przewiduje odpowiedzialności karnej za samo zażywanie narkotyków, penalizując jednak inne czyny, których przedmiotem czynności sprawczej są narkotyki takie jak np. ich posiadanie, udzielanie, wprowadzanie do obrotu, nakłanianie do ich spożycia, prowadzenie pod wpływem narkotyków. Jak udowodnić że ktoś bierze narkotyki – Przypisanie sprawcy odpowiedzialności karnej za przestępstwa narkotykowe wymaga udowodnienia jego popełnienia. Na gromadzeniu dowodów obciążających w sprawie skoncentrowane jest postępowanie prowadzone przez organy ścigania. Postępowanie dowodowe stanowi także kluczowy moment postępowania sądowego. Wśród najczęściej przeprowadzanych dowodów w sprawie wskazać należy na: przesłuchiwanie świadków, wysłuchanie sprawcy, dowód z opinii biegłego sądowego, dowód z nagrań monitoringu, zapisów rozmów lub korespondencji, dowód z dokumentów, dowód z oględzin. Posiadanie narkotyków, także tych na własny użytek jest karalne i co do zasady będzie wiązało się z pociągnięciem sprawcy do odpowiedzialności karnej. Ilość posiadanych substancji oraz ich przeznaczenie będą jednak okolicznościami branymi pod uwagę przy wyrokowaniu w sprawie i wymierzaniu przez sąd kary. W przypadku kiedy ilość posiadanych na własny użytek narkotyków jest nieznaczna, ustawa daje organom ścigania możliwość umorzenia postępowania i to również przed wydaniem postanowienia o wszczęciu śledztwa lub dochodzenia. Organ ścigania musi jednak nabrać przekonania o tym, że orzeczenie wobec sprawcy kary byłoby niecelowe ze względu na okoliczności popełnienia czynu, a także stopień jego społecznej szkodliwości.