Czym jest postępowanie karne i do czego zmierza? W uproszczeniu można powiedzieć, że postępowanie karne to postępowanie zmierzające do wykrycia i osądzenia sprawcy czynu zabronionego przez ustawę. Możemy je podzielić na kilka etapów:
- postępowanie przygotowawcze
- postępowanie sądowe (jurysdykcyjne)
- postępowanie wykonawcze
Warto wiedzieć, że nie każde postępowanie karne – nawet w przypadku kiedy popełnienie czynu zabronionego przez sprawcę jest oczywiste, a okoliczności sprawy nie budzą żadnych sporów i wątpliwości – musi zostać zakończone wydaniem wyroku skazującego.
Na czym polega warunkowe umorzenie postępowania?
Warunkowe umorzenie postępowania jest szczególnym sposobem zakończenia postępowania karnego. Polega na warunkowym (na próbę) zwolnieniu sprawcy czynu zabronionego od ponoszenia kary za jego popełnienie, dając mu kontrolowaną wolność. Odstąpienie przez sąd karny od skazania i orzeczenia wobec sprawcy kary następuje przy jednoczesnym nałożeniu na niego wskazanych w Kodeksie Karnym obowiązków próby.
Co bardzo istotne, orzeczenie o warunkowym umorzeniu nie stanowi skazania, a tym samym nie stygmatyzuje sprawcy. Takie orzeczenie nie podlega wpisaniu do kartoteki skazanych Krajowego Rejestru Karnego, dzięki czemu w świetle prawa, sprawca jest osobą niekaraną.
Okres próbny warunkowego umorzenia – ile trwa?
Zgodnie z wymogami kodeksowymi, warunkowe umorzenie następuje na okres próby, który wynosi od 1 do 3 lat. Dodatkowo, Sąd może w okresie próby oddać sprawcę pod dozór kuratora lub innej osoby godnej zaufania.
Umorzenie postępowania karnego a dodatkowe obowiązki i świadczenia dla sprawcy
Wydając wyrok warunkowo umarzający postępowanie, Sąd nakłada na sprawcę także obowiązek naprawienia szkody, a w miarę możliwości również obowiązek zadośćuczynienia za doznaną krzywdę. Sąd może także, zamiast tych obowiązków, orzec nawiązkę na rzecz pokrzywdzonego.
Poza tym, warunkowe umorzenie postępowania może wiązać się także z nałożeniem przez Sąd na sprawcę dodatkowych obowiązków takich jak np.:
- informowanie sądu lub kuratora o przebiegu okresu próby,
- przeproszenie pokrzywdzonego,
- wykonywanie ciążącego na sprawcy obowiązku łożenia na utrzymanie innej osoby,
- powstrzymanie się od nadużywania alkoholu lub używania innych środków odurzających,
- poddanie się terapii uzależnień.
Sąd może również orzec świadczenie pieniężne lub orzec w stosunku do sprawcy zakaz prowadzenia pojazdów do lat 2.
O warunkowym umorzeniu postępowania sąd karny orzeka wyrokiem. W jego treści wskazuje okres trwania próby oraz dodatkowe obowiązki nałożone na sprawcę w czasie jej obowiązywania.
Kiedy można uzyskać warunkowe umorzenie postępowania?
Skorzystanie z szansy, jaką jest warunkowe umorzenie postępowania, obwarowane zostało przez ustawodawcę przesłankami, o których mowa w art. 66 Kodeksu Karnego.
Zgodnie z tym przepisem, Sąd może warunkowo umorzyć postępowanie karne, jeśli łącznie spełnione są następujące przesłanki:
- wina i społeczna szkodliwość czynu w ocenie sądu nie są znaczne,
- okoliczności popełnienia czynu nie budzą wątpliwości,
- sprawca nie był uprzednio karany za przestępstwo umyślne,
- postawa sprawcy, jego właściwości i warunki osobiste oraz dotychczasowy sposób życia uzasadniają przypuszczenie, że pomimo umorzenia postępowania będzie przestrzegał porządku prawnego, w szczególności nie popełni przestępstwa (tzw. pozytywna prognoza kryminologiczna).
Warto zaznaczyć przy tym, że warunkowego umorzenia postępowania nie stosuje się do sprawcy przestępstwa zagrożonego karą przekraczającą 5 lat pozbawienia wolności.
Wniosek o warunkowe umorzenie postępowania karnego – kto i kiedy może z nim wystąpić?
Decyzja w przedmiocie warunkowego umorzenia postępowania leży w kompetencji orzekającego w sprawie sądu karnego. Wydanie wyroku warunkowo umarzającego może nastąpić na wniosek oskarżonego lub jego obrońcy, z inicjatywy samego sądu lub prokuratora.
Nie warto jednak biernie oczekiwać na rozstrzygnięcie sprawy. Oskarżony i jego obrońca powinni w toku sprawy sądowej dołożyć wszelkiej staranności, aby Sąd nabrał przekonania do tego, że oskarżony zasługuje na danie mu takiej szansy.
Kiedy złożyć wniosek o warunkowe umorzenie postępowania karnego?
Szczególnie cenne może okazać się podjęcie inicjatywy w tym zakresie już na etapie postępowania przygotowawczego (przed skierowaniem sprawy do sądu karnego). Prokurator jest bowiem władny do tego, aby zamiast aktu oskarżenia, skierować wniosek o wydanie przez sąd wyroku warunkowo umarzającego. Taki wniosek prokuratora nie wiąże sądu, ale jest wyrazem jego aprobaty dla odstąpienia od skazania i ukarania na rzecz poddania sprawcy próbie.
Wniosek o warunkowe umorzenie postępowania karnego – wzór, czyli o tym co powinien zawierać wniosek
Jak wskazano już powyżej, z wnioskiem o warunkowe umorzenie postępowania można wystąpić na dwóch etapach postępowania karnego. Kodeks postępowania karnego nie wymaga, aby wniosek składany przez podejrzanego lub obrońcę miały postać pisemną. Taki wniosek można złożyć także ustnie, do protokołu czynności (np. w trakcie przesłuchania lub na rozprawie).
Do kogo kierowany jest wniosek o umorzenie postępowania?
Pamiętać należy, że składając wniosek o warunkowe umorzenie postępowania na etapie postępowania przygotowawczego, kierujemy go do prokuratora. Jeśli natomiast wniosek składany jest na etapie jurysdykcyjnym, pismo adresujemy do prowadzącego sprawę sądu karnego.
Informacje podstawowe i treść – co zawrzeć we wniosku?
Warto zadbać o inne formalne aspekty wniosku, takie jak:
- data i miejsce jego sporządzenia,
- dane dotyczące osoby wnioskodawcy (imię, nazwisko, adres, a gdy jest to pierwsze pismo wnoszone w sprawie, także adres e-mail oraz telefon),
- sygnatura sprawy (np. PR 1 Ds. 1234/21 albo II K 1234/21),
- nazwa wniosku („Wniosek o warunkowe umorzenie postępowania”).
Następnie formułujemy treść wniosku (np. Działając w imieniu własnym, w związku z toczącym się wobec mojej osoby postępowaniem karnym, wnoszę o jego warunkowe umorzenie”). W tym miejscu możemy zaproponować okres próby oraz inne obowiązki próby, do których realizacji jest gotowy podejrzany lub oskarżony.
Argumentacja i uzasadnienie wniosku
Kolejnym etapem sporządzenia wniosku jest uzasadnienie. W jego treści powołujemy wszystkie argumenty, przemawiające za uwzględnieniem wniosku. Doboru argumentacji należy dokonać, mając na względzie ustawowe przesłanki orzeczenia o warunkowym umorzeniu, o których mowa w art. 66 Kodeksu Karnego. Warto wyjaśnić także, dlaczego zależy nam na wnioskowanym rozstrzygnięciu i wskazać, jakie konsekwencje wywoła jego nieuwzględnienie.
Wniosek należy opatrzyć własnoręcznym podpisem. Jeśli do pisma dołączamy załączniki, należy je wymienić.
Wniosek o warunkowe umorzenie postępowania jest wolny od wpisu sądowego.
Podjęcie warunkowo umorzonego postępowania – kiedy następuje?
Podjęcie warunkowo umorzonego postępowania następuje lub może nastąpić, gdy okres próby nie przebiega pomyślnie. Kodeks Karny przewiduje przypadki, kiedy sąd ma obowiązek podjąć wobec sprawcy warunkowo umorzone postępowanie oraz sytuacje, gdy podjęcie postępowania jest tylko fakultatywne.
Sąd musi podjąć umorzone warunkowo postępowanie karne, jeżeli sprawca w okresie próby popełnił przestępstwo umyślne, za które został prawomocnie skazany.
Możliwość (ale już nie obowiązek) podjęcia przez Sąd decyzji o podjęciu warunkowo umorzonego postępowania, aktualizuje się natomiast w następujących przypadku, gdy sprawca w okresie próby rażąco narusza porządek prawny, w szczególności:
- gdy popełnił inne niż przestępstwo umyślne, za które sprawca został prawomocnie skazany,
- uchyla się od dozoru, wykonania nałożonego obowiązku lub orzeczonego środka karnego, środka kompensacyjnego lub przepadku,
- nie wykonuje zawartej z pokrzywdzonym ugody.
Jeśli jednak takie naruszenia mają miejsce po udzieleniu sprawcy pisemnego upomnienia przez sądowego kuratora zawodowego, podjęcie postępowania przez Sąd następuje obligatoryjnie, chyba że przemawiają przeciwko temu szczególne względy.
Poza tym, Sąd może podjąć postępowanie karne, jeżeli sprawca po wydaniu orzeczenia o warunkowym umorzeniu postępowania, lecz przed jego uprawomocnieniem się, rażąco narusza porządek prawny, a w szczególności, gdy w tym czasie popełnił przestępstwo.
Podjęcie przez Sąd umorzonego warunkowo postępowania jest ograniczone czasowo i nie może nastąpić później niż w ciągu 6 miesięcy od zakończenia okresu próby.
Wniosek o umorzenie postępowania – pomoc adwokata w sprawie karnej
W przypadku powstania jakichkolwiek wątpliwości co do tego czy sprawa kwalifikuje się do warunkowego umorzenia, pojawienia się potrzeby wyjaśnienia tej instytucji lub pomocy w złożeniu i obronie takiego wniosku, warto rozważyć zasięgnięcia pomocy adwokata od spraw karnych z Wrocławia.
Zachęcamy także do bliższego zapoznania się z ofertą Kancelarii w zakresie prawa karnego.
Jeśli Ty lub osoba Ci bliska, potrzebujecie pomocy w kategorii: adwokat sprawy karne Wrocław i okolice, wniosek o warunkowe umorzenie postępowania wzór, zapraszamy do kontaktu z adwokatem.
Ostatnie artykuły
Alkomaty to urządzenia, które służą policji do badania zawartości alkoholu w wydychanym przez kierowcę powietrzu. Są one niezwykle popularne – codziennie...
Czytaj więcejZ przyjemnością informujemy, że Kancelaria Adwokacka Ambicki Trela kolejny raz została uhonorowana prestiżową nagrodą Orły Prawa 2024. To już czwarty rok z...
Czytaj więcej