Odszkodowanie za represje komunistyczne – Wrocław
Tematyka rekompensat za represje stosowne w czasach stalinowskich i PRL jest regulowana przez ustawę z dnia 23 lutego 1991 r. o uznaniu za nieważne orzeczeń wydanych wobec osób represjonowanych za działalność na rzecz niepodległego bytu Państwa Polskiego (dalej: „ustawa lutowa”).
Kto może dochodzić odszkodowania dla represjonowanych?
O świadczenia od Skarbu Państwa może ubiegać się m.in. osoba, wobec której stwierdzono nieważność orzeczenia albo wydano decyzję o internowaniu w związku z wprowadzeniem w Polsce stanu wojennego. W przypadku śmierci takiej osoby, uprawnienie przysługuje jej małżonkowi, dzieciom i rodzicom.
Na skutek nowelizacji ustawy lutowej z kwietnia 2018 r., odszkodowanie i zadośćuczynienie przysługuje także dziecku, które przebywało z matką w więzieniu lub którego matka w okresie ciąży przebywała w izolacji.
Co istotne, brak wyroku skazującego nie stoi na przeszkodzenie do dochodzenia odszkodowania i zadośćuczynienia, jeśli represjonowany był przez polskie organy ścigania i wymiaru sprawiedliwości pozbawiony życia albo wolności.
Istotnym zagadnieniem o doniosłym znaczeniu praktycznym jest także kwestia dziedziczenia odszkodowania dla represjonowanych. O tym czy dziedziczenie odszkodowań dla represjonowanych jest możliwe mogą Państwo dowiedzieć się z jednego z naszych wpisów blogowych – Dziedziczenie odszkodowań dla represjonowanych.
Jaki sąd orzeka o odszkodowaniu i zadośćuczynieniu?
Żądanie odszkodowania lub zadośćuczynienie powinniśmy zgłosić w sądzie okręgowym lub wojskowym sądzie okręgowym, który wydał postanowienie o stwierdzeniu nieważności orzeczenia.
W jakim terminie można dochodzić roszczeń?
O odszkodowanie i zadośćuczynienie za represje możesz ubiegać się w terminie 10 lat od uprawomocnienia się postanowienia o stwierdzeniu nieważności orzeczenia.
Aby otrzymać odszkodowanie i zadośćuczynienie za represje w czasach stalinowskich lub w czasach PRL, konieczne jest wszczęcie postępowania sądowego. O tym jak przebiega proces uzyskania takich odszkodowań za represje, dowiedzą się Państwo z lektury innego wpisu blogowego naszej Kancelarii – Odszkodowanie za represje stalinowskie – jak uzyskać.
Odszkodowanie i zadośćuczynienie za represje – wysokość
Przepisy nie określają w żaden sposób powyższej kwestii. Niemniej jednak, orzecznictwo wypracowało pewne kryteria, które bierze się pod uwagę przy zasądzaniu zadośćuczynienia i odszkodowania.
Istotne znaczenie ma tutaj długość izolacji i warunki, w jakich przebywali osadzeni. Osoby więzione w czasach stalinowskich czy komunistycznych, musiały radzić sobie z warunkami urągającymi godności człowieka. Ciasne, przepełnione i brudne cele, głód i stosowane nierzadko tortury, czyniły każdy dzień izolacji prawdziwą udręką. Nie sposób nawet porównać warunków przymusowego odosobnienia panujących w tamtych czasach, do tych obecnych.
W okresie od 18 listopada 2007 r. do 9 marca 2011 r. ustawa lutowa określała w art. 8 maksymalną wysokość żądanego odszkodowania i zadośćuczynienia, która łącznie nie mogły przekroczyć kwoty 25.000 zł.
Powyższy przepis został uchylony z dniem 10 marca 2011 r., na mocy wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 1 marca 2011 r., sygn. akt: P 21/09.
Oznacza to, że nadal możliwe jest wznowienie postępowań w sprawach, w których żądana kwota odszkodowania i zadośćuczynienia przekraczała łącznie 25.000 zł, zaś sąd w wyroku oparł się na obowiązującym wówczas art. 8 ust. 1a ustawy lutowej, określającym maksymalną wysokość odszkodowania i zadośćuczynienia.
Dotychczasowa praktyka prawników naszej Kancelarii Adwokackiej z Wrocławia oraz stała analiza poszerzającego się dorobku doktryny i judykatury pokazuje, że kwoty zasądzane na podstawie tzw. ustawy lutowej sięgają nawet kilku milionów złotych (zob. np. wyrok Sądu Apelacyjnego w Warszawie, II Wydział Karny z dnia 11 września 2019 r., sygn. akt: II AKa 114/19).

Jakie są koszty postępowania odszkodowawczego?
Co istotne, zarówno wniosek o unieważnienie orzeczenia, jak i wniosek o odszkodowanie i zadośćuczynienie, nie wiążą się z jakimikolwiek opłatami sądowymi. Ponadto, inaczej niż w sprawach cywilnych, koszty postępowania, bez względu na jego wynik, zawsze ponosi Skarb Państwa.
Jakie dokumenty należy przygotować?
Dochodzenie odszkodowań za represje w czasach stalinowskich i komunistycznych to specjalizacja naszej Kancelarii. Dlatego wszelkie formalności załatwimy za Ciebie. Po otrzymaniu pełnomocnictwa złożymy wniosek do IPN lub Archiwum Państwowego o udostępnienie akt sprawy, następnie wystąpimy do Sądu o uznanie orzeczenia za nieważne, a w ostatniej kolejności zażądamy w Twoim imieniu zadośćuczynienia i odszkodowania, reprezentując Cię na rozprawach.
Wniosek o odszkodowanie za represje – co powinien zawierać?
We wniosku o odszkodowanie za represje powinieneś w pierwszej kolejności wskazać unieważnione orzeczenie, które stanowi podstawę roszczenia.
W dalszej kolejności powinieneś wskazać, czy w związku z pozostawaniem w izolacji domagasz się jedynie zadośćuczynienia za krzywdę moralną osadzonego, czy również odszkodowania za straty majątkowe. Powinieneś podać konkretne kwoty, a następnie uzasadnić ich wysokość.
W argumentacji należy przedstawić okoliczności całej sprawy, opisując przebieg wydarzeń, długość i warunki izolacji, wpływ wykonania orzeczenia na życie skazanego i jego rodziny, konsekwencje dla jego zdrowia psychicznego i fizycznego.
W przypadku dochodzenia odszkodowania, pożądane jest przedstawienie dokumentacji dotyczącej wykształcenia represjonowanego oraz jego zatrudnienia i otrzymywanych przez niego zarobków.
Co obejmuje pomoc adwokata w sprawach odszkodowania za represje stanu wojennego lub odszkodowania za represje stanu wojennego?
Odszkodowania za represje w czasach stalinowskich adwokat – zakres usług:
- poszukiwanie archiwalnych dokumentów
- nieodpłatna analiza dokumentów archiwalnych
- przygotowanie wniosku o unieważnienie orzeczenia i reprezentacja w toku postępowania o unieważnienie orzeczenia
- przygotowanie wniosku o zadośćuczynienie i odszkodowanie za represje w czasach stalinowskich i reprezentacja w toku postępowania o uzyskanie tych świadczeń
- sporządzanie apelacji od zapadłych orzeczeń
W sprawach o uzyskanie odszkodowań za represje w stanie wojennym zakres usług świadczonych przez Kancelarię jest analogiczny.
Dlaczego warto nam powierzyć sprawę o odszkodowanie za represje w czasach stalinowskich/w stanie wojennym?
Za powierzeniem Naszej Kancelarii sprawy przemawia zdobyte już w tego typu sprawach doświadczenie zawodowe naszych prawników i ich indywidualne podejście do każdego Klienta.
Prowadzimy sprawy na terenie całej Polski, pomagamy również Klientom z zagranicy.
Nasza praktyka obejmuje nie tylko sprawy o odszkodowania za represje w czasach stalinowskich, ale także odszkodowania za represje w stanie wojennym, którym poświęciliśmy jeden ze wpisów na naszym blogu – Odszkodowanie za internowanie w stanie wojennym.
Nasza pomoc rozpoczyna się już na etapie uzyskania niezbędnej dokumentacji, a kończy się na złożeniu ewentualnej apelacji lub kasacji od zapadłego orzeczenia.
Dzięki zdobytej wiedzy i doświadczeniu potrafimy najlepiej oszacować wysokość żądanej tytułem odszkodowania i zadośćuczynienia kwoty, dostosowując ją każdorazowo do sytuacji Klienta.
Zachęcamy także do bliższego zapoznania się z ofertą Kancelarii w zakresie odszkodowań.
Jeśli potrzebujesz pomocy w kategorii: odszkodowanie za represje w czasach stalinowskich, odszkodowanie za represje komunistyczne – Wrocław, zapraszamy do kontaktu z adwokatem.
Twoją sprawę przeanalizujemy całkowicie bezpłatnie.
Ostatnie artykuły
Pomiędzy współmałżonkami, co do zasady, istnieje obowiązek alimentacyjny. Polega on na dostarczaniu środków utrzymania w wysokości określonej przez Sąd....
Czytaj więcejCo to jest apelacja od wyroku sądowegoZgodnie z art. 78 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej każda ze stron ma prawo do zaskarżenia orzeczeń wydanych...
Czytaj więcej