Jak przebiega proces otrzymania odszkodowania za represje stalinowskie?
Postępowanie o odszkodowanie dla represjonowanych rozpoczyna się z momentem wniesienia do sądu okręgowego wniosku w tym zakresie. Następnie, pismo poddawane jest wstępnej kontroli pod względem zachowania warunków formalnych. Kolejnym etapem postępowania jest rozprawa sądowa, na której sąd przeprowadza postępowanie dowodowe. W zależności od tego, jak bardzo rozbudowane jest postępowanie dowodowe, w sprawie wyznaczana jest jedna lub kilka rozpraw. Po zakończeniu tego etapu i odebraniu od stron końcowych stanowisk w sprawie, sąd odbywa naradę i wydaje wyrok. Orzeczenie sądu I instancji jest zaskarżalne.
Jak ustala się kwotę odszkodowania?
Odszkodowanie dla represjonowanych obejmuje rekompensatę za szkody majątkowe oraz krzywdy moralne (zadośćuczynienie).
Określenie należnego odszkodowania za szkody polegające na uszczupleniu majątkowym wymaga ustalenia wielkości takiego uszczuplenia. Zabieg ten polega na porównaniu stanu majątku represjonowanego przed wyrządzeniem szkody i po jej wystąpieniu. Oprócz tego, rekompensacie podlegają także utracone korzyści, które poszkodowany spodziewał się osiągnąć.
Jeśli natomiast chodzi o wysokość zadośćuczynienia, wskazać należy, że orzecznictwo ukształtowało pewne kryteria, które wziąć należy pod uwagę przy jego określaniu, takie jak: warunki ,w jakich represjonowany był izolowany, okres odosobnienia, konsekwencje izolacji dla jej życia osobistego i zawodowego, zerwanie relacji z osobami bliskimi czy następstwa dla stanu psychicznego represjonowanego. Znaczenie ma tu także poczucie niesprawiedliwości towarzyszące represjonowanemu.
Jak zgłosić się o pomoc w uzyskaniu odszkodowaniu dla represjonowanych?
Jeśli jako represjonowany lub jego osoba bliska nosisz się z zamiarem ubiegania się o odszkodowanie za represje stalinowskie, warto rozważyć skorzystanie z profesjonalnej pomocy prawnej adwokata, najlepiej posiadającego doświadczenie zawodowe w tego typu sprawach. Zgłoszenie się do prawnika jest bardzo proste. Wystarczy nawiązać kontakt z Kancelarią (telefoniczny, e-mailowy, za pomocą formularza lub Facebooka) i umówić się na spotkanie.

Czy wniosek może zgłosić inna osoba?
Zgłoszenie wniosku przez inną osobę, aniżeli sam represjonowany, możliwe jest tylko w przypadku śmierci tej osoby. Wówczas, uprawnienie takie przysługuje jej małżonkowi, dzieciom i rodzicom.
Ponadto, wniosek o odszkodowanie i zadośćuczynienie złożyć może również dziecko, które przebywało wraz z matką w więzieniu lub którego matka w okresie ciąży przebywała w izolacji.
Jak wysokie odszkodowanie za represje stalinowskie można uzyskać?
Do dnia 9 marca 2011 r. ustawa lutowa określała maksymalną wysokość odszkodowania i zadośćuczynienia, wskazując, że ich łączna kwota nie mogła przekraczać 25.000 zł. Przepis ten został jednak uchylony na mocy wyroku Trybunału Konstytucyjnego. W chwili obecnej, ustawa nie limituje górnej granicy zasądzanych kwot.
Dotychczasowe doświadczenie prawników naszej Kancelarii Adwokackiej z Wrocławia i nieustanna analiza rozwijającego się dorobku orzeczniczego wskazują na to, że kwoty odszkodowania i zadośćuczynienia za represje w czasach stalinowskich i PRL mogą opiewać nawet na kilka milionów złotych.
Odszkodowanie dla krewnych za represje stalinowskie
W przypadku śmierci osoby represjonowanej, odszkodowanie i zadośćuczynienie może zostać przyznane na rzecz osób bliskich, które wystąpiły z takim wnioskiem.
Czy wniosek może być oddalony?
Wniosek o odszkodowanie dla represjonowanych może zostać oddalony w części bądź w całości. Przyczyną takiej decyzji sądu może być przykładowo brak udowodnienia roszczenia czy też skierowanie sprawy do sądu zbyt późno.
Zachęcamy do bliższego zapoznania się z ofertą Kancelarii w zakresie odszkodowań.
Jeśli potrzebujesz pomocy w kategorii: odszkodowanie dla represjonowanych, odszkodowanie za represje stalinowskie, zapraszamy do kontaktu z adwokatem.
Ostatnie artykuły
Małżeństwo to więź prawna łącząca męża i żonę, która pozostaje pod szczególną ochroną państwa. W związku z tym nie jest łatwo ją rozerwać. Powody rozwodu...
Czytaj więcejSprawy dotyczące alimentów i kontaktów z dziećmi należą do postępowań wzbudzających u rodziców dzieci duże emocje, które bardzo często przekładają się na...
Czytaj więcej