Jakie mogą być przyczyny zaniżonego odszkodowania OC?
Zaniżenie odszkodowań z OC jest niechlubną i nader częstą praktyką zakładów ubezpieczeniowych. Z tych powodów, warto wiedzieć, jakie kroki podjąć, aby ubezpieczyciel wyrównał w całości poniesioną wskutek kolizji szkodę.
Istnieje kilka instrumentów rozwiązań. Jednym z nich jest złożenie przez poszkodowanego odwołania od decyzji ubezpieczyciela. Z prośbą o interwencję w sprawie, można zwrócić się także Rzecznika Finansowego, który pełni on nadzór nad podmiotami prowadzącymi działalność ubezpieczeniową.
Poszkodowany ma także prawo do tego, aby swoich praw dochodzić przed sądem powszechnym, wytaczając powództwo cywilne przeciwko ubezpieczycielowi sprawcy kolizji.
Jeśli poszkodowany nie wie, czy przysługuje mu dopłata do odszkodowania bądź chciałby się upewnić czy wypłacone mu odszkodowanie nie zostało zaniżone, warto zlecić rzeczoznawcy samochodowemu wykonanie prywatnej ekspertyzy kosztów naprawy pojazdu.
Zaniżone odszkodowanie OC może być wynikiem jednego lub kilku czynników.
Przyczyną niedopłaty może być chociażby pominięcie przez ubezpieczyciela w wycenie kosztów naprawy uszkodzonej części lub nieuwzględnienie koniecznych do przeprowadzenia, w celu przywrócenia stanu poprzedniego, prac naprawczych.
Bardzo często, powodem niedoszacowania wartości szkody jest jej wyliczanie w oparciu o ceny właściwe dla części zamiennych zamiast przyjęcia cen części oryginalnych. Podobnie sprawa ma się ze stosowaniem przez ubezpieczycieli zaniżonych i nierynkowych stawek przy wyliczaniu kosztów robocizny za naprawę samochodu.
Zdarza się także, że przyczyną niedopłaty jest stosowanie przez ubezpieczycieli niezasadnych potrąceń.
Powodem niedopłaty może być także błędna ocena przez ubezpieczyciela tego, czy wyrównanie szkody powinno nastąpić w danym przypadku poprzez wypłatę odszkodowania w kwocie netto, brutto czy też może w kwocie netto z powiększeniem o kwotę odpowiadającą połowie kwoty VAT.
Jeśli chodzi natomiast o szkody całkowite, to zasadniczymi przyczynami wypłaty zbyt niskich odszkodowań z OC sprawcy są tutaj: zaniżenie przez ubezpieczyciela wartości rynkowej uszkodzonego pojazdu przed szkodą lub zawyżenie wartości pozostałości.
Zaniżone odszkodowanie OC – jak wygląda odwołanie?
Odwołanie od decyzji dotyczącej wysokości przyznanego odszkodowania należy skierować do ubezpieczyciela, który wydał kwestionowaną przez poszkodowanego decyzję. W jego treści warto przytoczyć argumenty na poparcie naszego stanowiska i wskazać, na czym, w naszej ocenie, polega uchybienie ubezpieczyciela.
Odwołanie można złożyć w każdej placówce danego ubezpieczyciela, w formie: pisemnej (poprzez pozostawienie pisma osobiście lub przesłanie go pocztą), ustnie (telefonicznie lub podczas wizyty w placówce) bądź elektronicznie, z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej, o ile takie środki zostały do tego celu wskazane przez podmiot rynku finansowego (np. mailowo lub za pomocą formularza na stronie www).
Ubezpieczyciel ma obowiązek ustosunkować się do wniesionego przez poszkodowanego odwołania bez zbędnej zwłoki, jednak nie później niż w terminie 30 dni od dnia otrzymania odwołania. W przypadku braku otrzymania satysfakcjonującej odpowiedzi ze strony ubezpieczyciela, warto rozważyć podjęcie kolejnych kroków prawnych.
Jak można otrzymać dopłatę do odszkodowania OC?
Aby otrzymać dopłatę do odszkodowania należy rozważyć podjęcie działań takich jak wniesienie odwołania, zwrócenie się z prośbą o interwencję do Rzecznika Finansowego czy wytoczenie sprawy sądowej.
Należy przy tym pamiętać, że co do zasady, możliwość dochodzenia odszkodowania od ubezpieczyciela obwarowana jest trzyletnim okresem przedawnienia.
W przypadku niedopłaty ze strony ubezpieczyciela, warto rozważyć także, aby zwrócić się o pomoc w uzyskaniu odszkodowania do profesjonalisty.
Czy warto zaczynać postępowanie sądowe?
Nierzadko okazuje się, że wytoczenie sprawy na drogę postępowania sądowego jest nieodzowne, z uwagi na nieugięte stanowisko ubezpieczyciela i staje się jedyną możliwością dochodzenia przez poszkodowanego swoich praw. Jeśli ubezpieczyciel, pozostając przy swoim, niezasadnie odmawia dopłaty, warto więc wystąpić przeciwko niemu z powództwem cywilnym.
Zachęcamy także do bliższego zapoznania się z ofertą Kancelarii w zakresie odszkodowań.
Jeśli potrzebujesz pomocy w kategorii: zaniżone odszkodowanie oc, dochodzenie odszkodowań Wrocław, pomoc w uzyskaniu odszkodowania, zapraszamy do kontaktu z adwokatem.
Ostatnie artykuły
Kiedy para staje w obliczu problemów, często pojawia się pytanie o to, jak rozwiązać sytuację w sposób najmniej bolesny dla obu stron. Dwie najczęściej...
Czytaj więcejRepresje polityczne, które miały miejsce w Polsce w okresie komunizmu, a w tym w okresie stanu wojennego, pozostawiły trwałe ślady w życiu wielu ludzi....
Czytaj więcej