Ile trwa rozwód z orzeczeniem o winie?
Postępowanie o rozwód z orzeczeniem winy jest z pewnością dłuższe niż w przypadku braku roztrząsania przez Sąd winy którejkolwiek ze stron. Ustalenie winy wiąże się bowiem z koniecznością przeprowadzenia rozbudowanego postępowania dowodowego. Przekłada się to bezpośrednio na ilość słuchanych świadków, liczbę rozpraw, a co za tym idzie na długość całego procesu.
Rozwód z orzekaniem o winie a podział majątku
Dopuszczalne jest, by wnosząc sprawę do sądu, zawnioskować o podział majątku wspólnego. Sąd jednak może zająć się majtkiem małżonków w postępowaniu o rozwód tylko wtedy, gdy nie wywoła to nadmiernej zwłoki w postępowaniu.
Trzeba zaznaczyć, że w praktyce do takich sytuacji dochodzi bardzo rzadko, a w przypadku gdy ubiegamy się o rozwód z orzeczeniem o winie, w zasadzie nigdy Sąd nie zajmie się podziałem majątku wspólnego.
Pamiętajmy, że nic nie stoi na przeszkodzie, by o podział majątku wnieść po prawomocnym zakończeniu sprawy o rozwód.
Rozwód z orzeczeniem o winie a alimenty
Rozwód z orzeczeniem winy wyłącznie jednego z małżonków ma bardzo istotne znaczenie z perspektywy możliwości żądania alimentów przez niewinnego nupturienta. Warto zaznaczyć, że nie wpływa to jednak w żaden sposób na dochodzenie świadczeń alimentacyjnych na rzecz dzieci małżonków.
Kodeks rodzinny i opiekuńczy przewiduje, że w przypadku uznania jednego z małżonków za wyłącznie winnego rozpadu związku, współmałżonek może domagać się na swoją rzecz alimentów, nawet gdy nie pozostaje w niedostatku. Wystarczy, by jego sytuacja materialna, na skutek rozwodu, uległa istotnemu pogorszeniu.
Należy jednak pamiętać, że nawet w przypadku rozwodu z orzeczeniem o winie wyłącznie jednego z małżonków, obowiązek alimentacyjny wygasa, gdy małżonek uprawiony zawrze nowy związek małżeński.
Szybki rozwód z orzeczeniem o winie – czy to jest możliwe?
Rzadko zdarza się, by postępowanie o rozwód z orzeczeniem winy zakończyło się po jednej, czy dwóch rozprawach. Wyjątki mogą dotyczyć sytuacji, gdy drugi z małżonków nie kwestionuje swojej winy w rozkładzie pożycia.
Długi czas trwania procesu o rozwód, w przypadku roztrząsania przez Sąd winy w rozkładzie pożycia wynika przede wszystkim z tego, że niezbędne jest przesłuchanie dużej liczby świadków, zwykle dochodzi również do wymiany wielu pism procesowych między stronami.
Co zawiera pozew o rozwód z orzeczeniem o winie?
Pozew o rozwód z orzeczeniem o winie powinien, tak jak każdy inny pozew, spełniać wymogi formalne, tj. zawierać oznaczenie sądu, stron wraz z ich adresem zamieszkania oraz numerem PESEL strony powodowej.
Tak jak wskazywaliśmy już w innym artykule poświęconym tematyce rozwodów, poza wskazaniem, że domagamy się orzeczenia rozwodu z wyłącznej winy współmałżonka, w pozwie zawrzeć trzeba także wnioski dowodowe (głównie o przesłuchanie świadków czy przeprowadzenie dowodu z dokumentów). Częstymi dowodami, które mogą przesądzić o winie jednego z małżonką są np. treści korespondencji na platformach społecznościowych, wiadomości SMS czy billingi rozmów telefonicznych.
Dowody, które zaoferujemy Sądowi dla poparcia swoich racji mają szczególne znaczenie w sprawach o rozwód z orzeczeniem winy, ponieważ dzięki nim Sąd będzie w stanie ocenić, kto odpowiada za rozpad małżeństwa.
Szersze wyjaśnienie naszego żądania powinno być zawarte w uzasadnieniu pozwu.
Pozew należy opatrzyć własnoręcznym podpisem, a na końcu wymienić załączniki, dołączone do pisma.
Jak wygrać rozwód z orzeczeniem o winie?
Wygrana w sprawie o rozwód z orzeczeniem winy drugiego małżonka zależy od wielu czynników.
Przede wszystkim należy przedstawić wiarygodne dowody, przemawiające za winą współmałżonka. Bardzo istotne będą wszelkiego rodzaju nagrania, fotografie czy wydruki korespondencji, z których wynika np., że małżonek dopuścił się zdrady.
Podkreślić należy, że gdy zależy nam na tym, by Sąd orzekł o wyłącznej winie współmałżonka, musimy przygotować się na długi i ciężki proces, dlatego warto skorzystać z profesjonalnej pomocy adwokata rozwodowego.
Korzyści, jakie płyną z uzyskania wyroku orzekającego o wyłącznej winie jednego z małżonków, w zakresie ich wzajemnej alimentacji, mogą stanowić podstawę do podjęcia decyzji o wystąpieniu z żądaniem orzekania o winie w rozkładzie pożycia.
Zachęcamy także do bliższego zapoznania się z ofertą Kancelarii w zakresie spraw rozwodowych.
Jeśli potrzebujesz pomocy w kategorii: rozwody, adwokat rozwody Wrocław, zapraszamy do kontaktu z adwokatem.
Ostatnie artykuły
Kiedy para staje w obliczu problemów, często pojawia się pytanie o to, jak rozwiązać sytuację w sposób najmniej bolesny dla obu stron. Dwie najczęściej...
Czytaj więcejRepresje polityczne, które miały miejsce w Polsce w okresie komunizmu, a w tym w okresie stanu wojennego, pozostawiły trwałe ślady w życiu wielu ludzi....
Czytaj więcej