Jak długo trwa podział majątku po rozwodzie?
To, jak długo trwa podział majątku po rozwodzie, zależy przede wszystkim od sposobu dokonywania podziału majątku przez małżonków. Mogą oni bowiem dokonać podziału majątku wspólnego w drodze umowy lub też skierować sprawę do rozstrzygnięcia w tym zakresie przez sąd powszechny.
Niewątpliwie szybszym sposobem na podzielenie majątku małżeńskiego jest zawarcie przez małżonków pozasądowego porozumienia – umowy. Warunkiem niezbędnym do przeprowadzenia umownego podziału majątku jest wypracowanie przez byłych małżonków konsensusu w zakresie wszystkich aspektów związanych z majątkiem wspólnym, które uregulowane zostaną w umowie. Co do zasady, umowa o podział majątku wspólnego może zostać zawarta w dowolnej formie, nawet ustnie. Dbając jednak o należyte zabezpieczenie swoich interesów, warto utrwalić postanowienia umowne poczynione z eksmałżonkiem, zawierając umowę w formie pisemnej. Warto pamiętać o tym, że dowolność stron w zakresie wyboru formy umowy nie dotyczy sytuacji, w których przepisy prawa uzależniają ważność rozporządzenia od zachowania konkretnej formy umowy. Oznacza, to że jeśli przedmiotem podziału majątku po rozwodzie jest nieruchomość, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu czy chociażby prawo użytkowania wieczystego, umowa powinna zostać zawarta w formie aktu notarialnego. Jeśli przedmiotem podziału jest natomiast przedsiębiorstwo, umowa powinna zostać zawarta z podpisami poświadczonymi notarialnie.
W przypadku braku porozumienia byłych małżonków co do podziału majątku po rozwodzie, jedynym sposobem na uregulowanie kwestii majątkowych łączących byłych małżonków jest wytoczenie sprawy sądowej. Pomimo niedogodności związanych z czasem trwania postępowania sądowego, skierowanie sprawy na drogę sądową jest często krokiem nieodzownym. Sprawy o podział majątku po rozwodzie prowadzone są w postępowaniu nieprocesowym przez sądy rejonowe. Tempo rozpoznania sprawy zależy o wielu czynników, takich jak, np. stopień poróżnienia małżonków, ilość i rodzaj składników majątkowych podlegających podziałowi, ilość i rodzaj złożonych przez strony wniosków dowodowych, oczekiwanie na opinie biegłych sądowych, stawiennictwo stron i osób wezwanych na posiedzenia sądowe, możliwości organizacyjne sądu. Postępowanie sądowe kończy się wydaniem przez sąd postanowienia w przedmiocie podziału majątku po rozwodzie.
Podział majątku po rozwodzie a dzieci
Może się wydawać, że podział majątku małżeńskiego komplikuje się w przypadku posiadania przez byłych małżonków wspólnych dzieci. Warto jednak wiedzieć, że wspólne dzieci stron – niezależnie od tego czy są one małoletnie czy pełnoletnie – nie są brane pod uwagę przy podziale majątku po rozwodzie. Nieistotne z perspektywy orzekania o podziale majątku małżeńskiego są aspekty związane z ciężarem utrzymania i wychowania małoletnich dzieci. Dzieciom nie przysługują w stosunku do rodziców żadne roszczenia dotyczące rozliczeń majątku małżeńskiego matki i ojca.
Podział majątku a dzieci – Fakt posiadania małoletnich dzieci jest jednak okolicznością, która może mieć znaczenie przy podziale majątku wspólnego małżonków, w skład którego wchodzi mieszkanie stanowiące centrum życia małoletnich dzieci. Jeśli oboje małżonkowie wyrażają zainteresowanie przejęciem takiej nieruchomości na wyłączną własność, istnieje dość duże prawdopodobieństwo tego, że sąd przychyli się do przyznania na własność mieszkania temu z małżonków, któremu powierzono opiekę nad dziećmi. Okoliczności te w żadnym razie nie zwalniają przejmującego nieruchomość małżonka z obowiązku spłaty drugiego z małżonków.
Podział majątku przy rozwodzie – wzór wniosku
Warto wiedzieć, że uregulowanie kwestii podziału majątku małżonków jest możliwe już przy okazji postępowania rozwodowego. Wyrok rozwodowy wydawany przez sąd okręgowy, oprócz postanowień dotyczących rozwiązania małżeństwa, winy, władzy rodzicielskiej, alimentów i kontaktów z małoletnimi dziećmi, zawiera wówczas rozstrzygnięcia dotyczące podziału majątku małżonków.
Zgodnie z przepisami Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, na wniosek jednego z małżonków sąd może w wyroku orzekającym rozwód dokonać podziału majątku wspólnego, jeżeli przeprowadzenie tego podziału nie spowoduje nadmiernej zwłoki w postępowaniu.
Oznacza to, że sąd może dokonać podziału majątku małżonków w postępowaniu o rozwód, tylko i wyłącznie na wniosek któregoś lub obojga małżonków. Sąd nie jest zatem uprawniony do ingerowania w kwestie podziału majątku małżeńskiego z własnej inicjatywy. Poza tym, na przeprowadzenie podziału majątku przy rozwodzie istnieje szansa tylko wówczas, gdy pochylenie się przez sąd nad podziałem majątku małżonków nie doprowadzi do nadmiernej zwłoki w postępowaniu. Z powyższych względów, przyznać należy, że sądy rozwodowe stosunkowo rzadko trudnią się podziałem majątku przy okazji orzekania o rozwodzie.
Jeśli okoliczności sprawy dają szansę na sprawne rozstrzygnięcie przez sąd kwestii majątkowych pomiędzy małżonkami – np. w przypadku zgody małżonków co do sposobu podziału, braku potrzeby przeprowadzania rozbudowanego lub długotrwałego postępowania dowodowego, warto skorzystać z możliwości, którą przewidują przepisy Kodeksu Rodzinnego i uregulować majątkowe sprawy małżeńskie przy okazji orzekania o rozwodzie.
W tym celu, w ramach postępowania o rozwód, a najlepiej już na etapie formułowania pozwu rozwodowego albo odpowiedzi na pozew rozwodowy, należy skierować do sądu wniosek o podział majątku przy rozwodzie. We wniosku wskazać trzeba przede wszystkim: składniki wchodzące w skład majątku wspólnego i ich wartość, udział każdego małżonka w majątku wspólnym, wyszczególnić poniesione z majątku osobistego na majątek wspólny (i odwrotnie) wydatki i nakłady, zaproponować konkretny sposób podziału majątku, określając poziom spłat lub dopłat oraz powołać stosowne dowody na poparcie swoich twierdzeń.
Zachęcamy do bliższego zapoznania się z ofertą Kancelarii w zakresie spraw rozwodowych.
Jeśli potrzebujesz pomocy w kategorii: adwokat od rozwodów, podział majątku przy rozwodzie, adwokat Wrocław, podział majątku po rozwodzie, podział majątku a dzieci, zapraszamy do kontaktu z adwokatem.
Ostatnie artykuły
Kiedy para staje w obliczu problemów, często pojawia się pytanie o to, jak rozwiązać sytuację w sposób najmniej bolesny dla obu stron. Dwie najczęściej...
Czytaj więcejRepresje polityczne, które miały miejsce w Polsce w okresie komunizmu, a w tym w okresie stanu wojennego, pozostawiły trwałe ślady w życiu wielu ludzi....
Czytaj więcej