Czym jest ograniczenie praw rodzicielskich?
Na czym polega ograniczenie praw rodzicielskich – Ograniczenie władzy rodzicielskiej jest instytucją prawa rodzinnego, której istota sprowadza się do odebrania rodzicowi lub rodzicom pewnych praw w stosunku do dziecka.
Kodeks rodzinny i opiekuńczy wskazuje na przesłanki ograniczenia władzy rodzicielskiej.
Jedną z nich jest fakt życia przez rodziców dziecka w rozłączeniu, przy czym decyzja o ograniczeniu rodzica w jego prawach rodzicielskich musi być przy tym uzasadniona dobrem dziecka. Do ograniczenia władzy rodzicielskiej nad dzieckiem dojść może także w wyroku rozwodowym. Często uzasadnieniem orzeczenia sądu w tym zakresie jest konflikt między rodzicami, którzy nie są w stanie znaleźć wspólnego języka w przedmiocie spraw wychowawczo-opiekuńczych dziecka.
Inną, samoistną przesłanką orzeczenia przez sąd o ograniczeniu władzy rodzicielskiej, jest zagrożenie dobra dziecka.
Jakie są skutki ograniczenia władzy rodzicielskiej?
Ograniczenie praw rodzicielskich jest brzemienne w skutkach dla rodzica, który dotknięty został takim orzeczeniem sądu i ma wpływ na swobodę realizacji władzy rodzicielskiej względem dziecka. Ograniczony w swojej władzy rodzicielskiej ojciec lub matka nie mogą wówczas podejmować niektórych decyzji dotyczących dziecka samodzielnie, tj. bez zgody Sądu. Z uwagi na to, tak ważne jest to, aby w orzeczeniu o ograniczeniu władzy znalazło się wskazanie, w przypadku jakich spraw uzyskanie takiej zgody będzie niezbędne. Ograniczenie praw rodzicielskich może także wiązać się z nałożeniem przez Sąd na rodzica lub rodziców pewnych zakazów lub obowiązków.
W skrajnych przypadkach, gdy sąd ogranicza władzę rodzicielskiej względem obojga rodziców, dziecko może zostać umieszczone w pieczy zastępczej.
Warto podkreślić, że ograniczony w prawach rodzicielskich rodzic zachowuje jednak wiele uprawnień rodzicielskich, takich jak chociażby prawo do kontaktu z dzieckiem, które jest niezależne od przysługującej mu władzy rodzicielskiej.
Często, treść orzeczenia sądu ograniczającego władzę rodzicielską rodzica pozostawia mu jednocześnie prawo do „współdecydowania o istotnych prawach dziecka”. Wówczas, po stronie takiego rodzica pozostaje prawo brania udziału w procesie decyzyjnym w przedmiocie takich kwestii jak: miejsce pobytu dziecka, wybór szkoły, leczenie, sposób spędzania wakacji, dłuższe wyjazdy itp.


Pozbawienie a ograniczenie władzy rodzicielskiej – jakie są różnice?
Pozbawienie władzy rodzicielskiej jest dalej idącym, niż ograniczenie praw rodzicielskich, środkiem ingerencji sądu w prawa rodzicielskie ojca lub matki. Dla orzeczenia o pozbawieniu władzy rodzicielskiej, Kodeks rodziny i opiekuńczy wymaga także spełnienia innych przesłanek, aniżeli te ustalone dla ograniczenia władzy rodzicielskiej. Zasadnicza różnica pomiędzy tymi instytucjami sprowadza się do tego, że w przypadku pozbawienia władzy rodzicielskiej rodzic traci w zupełności prawo do współdecydowaniu o wychowaniu i opiece dziecka.
Co powinien zawierać wniosek o ograniczenie władzy rodzicielskiej
Wniosek o ograniczenie władzy rodzicielskiej musi spełniać wymogi formalne, jakie stawia się pismom procesowym. Konieczne jest zatem oznaczenie sądu, stron postępowania, nazwy pisma, sformułowanie wniosku, powołanie faktów, na których opiera się wniosek oraz dowodów na ich poparcie, złożenie podpisu pod pismem i wymienienie załączników do pisma.
Wniosek o ograniczenie władzy rodzicielskiej – Formułując wniosek warto zadbać o jego dokładne sprecyzowanie poprzez podanie, jakie konkretne aspekty dotyczące opieki czy wychowania dziecka mają pozostać objęte współdecydowaniem rodziców.
Ograniczenie władzy rodzicielskiej jak się bronić – Z uwagi na to, że ograniczenie władzy rodzicielskiej ma zasadniczy wpływ na możliwość uczestniczenia w wychowaniu dziecka, w trwającym postępowaniu sądowym warto aktywnie walczyć o ich pełne zachowanie. Decydujące może okazać się powołanie we właściwym momencie postępowania sądowego stosownych dowodów na obronę swoich praw rodzicielskich. Godnym rozwagi jest zasięgnięcie porady prawnej u adwokata zajmującego się sprawami rodzinnymi.
Zachęcamy do bliższego zapoznania się z ofertą Kancelarii w zakresie spraw rodzinnych.
Jeśli potrzebujesz pomocy w kategorii: ograniczenie władzy rodzicielskiej jak się bronić, na czym polega ograniczenie praw rodzicielskich, wniosek o ograniczenie władzy rodzicielskiej, zapraszamy do kontaktu z adwokatem.
Ostatnie artykuły
Rozpad małżeństwa to proces trudny emocjonalnie i prawnie. Dla wielu par separacja jest pierwszym krokiem przed decyzją o rozwodzie, ponieważ pozwala na...
Czytaj więcejSeparacja to sytuacja, w której małżonkowie przestają wspólnie prowadzić życie, ale formalnie pozostają w związku małżeńskim. Może przyjąć formę separacji...
Czytaj więcej