Kto może ogłosić upadłość konsumencką?
Przepisy stanowią, że z upadłości konsumenckiej mogą skorzystać osoby fizyczne, które nie mogą ogłosić tzw. upadłości przedsiębiorców.
Tym samym, upadłość konsumencką, oprócz osób, które nie prowadzą indywidualnej działalności gospodarczej, mogą ogłosić przykładowo: wspólnicy spółek kapitałowych (z o.o. lub akcyjnej), osoby, które zaprzestały działalności jako wspólnicy spółek osobowych (np. partnerskiej, komandytowej, jawnej) czy też rolnicy.
Upadłość konsumencka wniosek – Warto pamiętać, że brak majątku nie stanowi przeszkody w ogłoszeniu upadłości konsumenckiej.
Co daje ogłoszenie upadłości konsumenckiej?
Upadłość konsumencka na czym polega – Ogłoszenie upadłości konsumenckiej stanowi szansę na uwolnienie się od zadłużenia, zamknięcie pewnego rozdziału w życiu i ostateczne uporanie się z przypomnieniami wierzycieli o nieuregulowanych długach.
Upadły powinien być świadomy także co do innych konsekwencji prawnych, jakie oprócz oddłużenia niesie upadłość konsumencka, takich jak m.in.: wystawienie na sprzedaż mieszkania upadłego, utrata możliwości zarządzania swoim majątkiem, czasowe wykluczenie od ubiegania się o kredyt, powstanie z mocy prawa rozdzielności majątkowej miedzy małżonkami.
Ile trwa upadłość konsumencka?
Przepisy nie określają tego, ile trwa upadłość konsumencka. W ustawie znajdziemy jedynie termin, w jakim sąd powinien rozpoznać wniosek o upadłość. Ma on jednak charakter instrukcyjny. W rzeczywistości, wnioskodawcy zmuszeni są oczekiwać dłużej, aniżeli przewiduje to ustawa.
Po pozytywnym rozpoznaniu wniosku upadłego, postępowanie upadłościowe wkracza w swoją zasadniczą – właściwą fazę, w ramach której dochodzi do ustalenia składu i wartości masy upadłości, sporządzenia listy wierzycieli, sprzedaży majątku upadłego i podziału uzyskanego ze sprzedaży majątku pomiędzy wierzycieli. To, jak długo trwać będzie ten etap postępowania, zależy od wielu czynników (np. rozmiarów majątku upadłego, sprawności działania syndyka czy aktywność wierzycieli) .
Co powinien zawierać wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej?
Upadłość konsumencka wniosek – Ustawodawca przewidział wymóg, aby wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej składany był na urzędowym formularzu.
Konieczne jest zatem uzupełnienie rubryk aktualnego formularza wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej. W ramach wymaganych w formularzu informacji należy podać:
- personalia wnioskodawcy,
- wykaz posiadanych ruchomości i nieruchomości oraz ich wartości,
- dane dotyczące posiadanych oszczędności,
- wykaz wierzycieli i posiadanych względem nich długów,
- dane dotyczące aktualnej sytuacji majątkowo-zarobkowej wnioskodawcy,
- dane dotyczące ostatnio podjętych przez wnioskodawcę czynności prawnych dotyczących jego majątku.
Wniosek o upadłość, powinien zawierać uzasadnienie. Do formularza dołączyć należy wszystkie dokumenty potwierdzające okoliczności powołane w uzasadnieniu oraz informacje podane we wniosku.
Jak złożyć wniosek o upadłość – Wniosek podlega opłacie sądowej w wysokości 30 zł. Składa się go w dwóch egzemplarzach w sądzie właściwym dla głównego ośrodka podstawowej działalności dłużnika. Przez główny ośrodek podstawowej działalności dłużnika należy rozumieć miejsce, w którym dłużnik regularnie zarządza swoją działalnością o charakterze ekonomicznym i które jako takie jest rozpoznawalne dla osób trzecich. W przypadku osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej lub zawodowej domniemywa się, że głównym ośrodkiem podstawowej działalności dłużnika jest miejsce jego zwykłego pobytu.
Zachęcamy do bliższego zapoznania się z ofertą Kancelarii w zakresie spraw cywilnych. Jeśli potrzebujesz pomocy w kategorii: upadłość konsumencka na czym polega, co daje upadłość konsumencka, ile trwa upadłość konsumencka, upadłość konsumencka wniosek, zapraszamy do kontaktu z adwokatem.
Ostatnie artykuły
Dozór elektroniczny zyskuje coraz większe znaczenie jako alternatywa dla tradycyjnego odbywania kary pozbawienia wolności. Jest to rozwiązanie, które...
Czytaj więcejProdukcja i handel narkotykami to jedne z najpoważniejszych przestępstw, które są surowo karane w Polsce i na świecie. Zarówno proces produkcji, jak i...
Czytaj więcej