Pozew o separację – kiedy się go stosuje?
Zgodnie z przepisami Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego, jeśli pomiędzy małżonkami nastąpił zupełny rozkład pożycia, każdy z małżonków może żądać, żeby sąd orzekł pomiędzy nimi separację. O zupełnym rozkładzie pożycia w małżeństwie można mówić w przypadku, kiedy pomiędzy żoną i mężem ustały wszystkie więzi małżeństwie tj.: więź duchowa gospodarcza oraz fizyczna.
Przypomnieć należy, że w odróżnieniu od instytucji rozwodu, w przypadku separacji, ustawodawca nie wymaga, aby zupełny rozkład pożycia między małżonkami miał jednocześnie charakter trwały.
Przepisy stanowią o dwóch przeszkodach w orzeczeniu przez Sąd separacji. Mianowice, orzeczenie separacji między małżonkami jest niedopuszczalne, jeżeli wskutek niej miałoby ucierpieć dobro wspólnych małoletnich dzieci małżonków albo jeżeli z innych względów jej orzeczenie byłoby sprzeczne z zasadami współżycia społecznego.
Jeśli jeden z małżonków chce uzyskać orzeczenie o separacji, powinien wystąpić do Sądu ze stosownym pozwem, który zainicjuje postępowanie separacyjne. Sąd rozpozna sprawę w postępowaniu procesowym, a orzeczenie kończące zapadnie wówczas w formie wyroku.
Jeżeli małżonkowie są zgodni co do zasadności orzeczenia między nimi o separacji, a przy tym nie posiadają wspólnych małoletnich dzieci, mogą wspólnie wystąpić do sądu o wydanie stosowanego orzeczenia. Właściwym trybem dla rozpoznania sprawy będzie postępowanie nieprocesowe. Pismo rozpoczynające postępowanie sądowe powinno w takim przypadku przybrać formę wniosku a nie pozwu. Wniosek może zostać sformułowany przez obojga małżonków lub przez jednego z nich, z tym, że wówczas rozpoznanie sprawy w trybie nieprocesowym będzie warunkowane przychyleniem się przez drugiego z małżonków do wniosku złożonego przez współmałżonka.
Pozew o separację – wzór
Wszczęcie i nadanie biegu sprawy separacyjnej wymaga wniesienia pozwu, który nie będzie obarczony brakami formalnymi ani fiskalnymi i przyczyni się do koncentracji prowadzonego przez sąd w ramach procesu postępowania dowodowego.
Pozew o separację jest pismem procesowym i jako takie musi spełniać ogólne wymogi przewidziane dla takich pism przez Kodeks postępowania cywilnego. Z tych powodów, sporządzający pozew o separację powód, powinien pamiętać o elementach takich jak właściwe oznaczenie sądu i stron postępowania. Stronami postępowania w postępowaniu separacyjnym są małżonkowie, występujący w procesie w roli powoda i pozwanego.
Pozew o separację wzór – Redagujący pozew małżonek jest zobowiązany także do oznaczenia rodzaju pisma (tytułując go „Pozew o separację”), określenia swojego żądania (czyli zawarcia żądania o to, aby sąd orzekł separację pomiędzy stronami bez orzekania o winie albo z orzekaniem o winie), przywołania faktów, na których opiera swoje żądanie i powołania dowodów na poparcie tych faktów.
Pozew o separację powinien zawierać uzasadnienie, w którym powód przytoczy pokrótce przebieg pożycia stron i historię jego rozkładu. Jeśli separacja ma zostać orzeczona z winy drugiego małżonka, w uzasadnieniu należy podać argumentację przemawiającą za takim rozstrzygnięciem.
Jeżeli strony mają małoletnie dzieci, pozew powinien zawierać także stanowisko powoda, co do tego, jak rozstrzygnięte przez sąd powinny zostać kwestie związane z opieką, alimentami i kontaktami z dzieckiem. W przypadku, gdy strony zajmują wspólne mieszkanie, warto w pozwie sformułować także wniosek co do orzeczenia przez Sąd o sposobie korzystania z mieszkania przez małżonków po wyroku o separacji, przez czas ich wspólnego zamieszkiwania.
Konieczne jest także własnoręczne podpisanie pozwu oraz wymienienie załączników, które powód dołączy do pisma wszczynającego postępowanie.
Masz problemy w małżeństwie i rozważasz separację? Skonsultuj się z adwokatami z kancelarii adwokackiej we Wrocławiu!
Przeanalizujemy Twoją sytuację prawną i doradzimy, jakie kroki możesz podjąć, aby uzyskać separację. Wyjaśnimy Ci również, jakie są przesłanki orzeczenia separacji i jak przebiega postępowanie separacyjne.
Gdzie złożyć pozew o separację?
Pozew separacyjny należy wnieść do sądu okręgowego właściwego dla miejscowości, w której małżonkowie mają lub mieli ostatnie wspólne miejsce zamieszkania – jeśli tylko w okręgu tym nadal stale przebywa chociaż jedno z nich. Jeżeli żadne z małżonków nie mieszka w tym okręgu, wówczas sądem właściwym będzie sąd miejsca zamieszkania pozwanego. Jeśli z kolei takiego ustalić nie można, pozew o separację należy wnieść do sądu właściwego ze względu na miejsce zamieszkania powoda.
Pozew o separację – koszty
Wytoczenie pozwu o separację wiąże się z koniecznością uiszczenia opłaty sądowej od pozwu w kwocie 600 zł.
Wniosek o orzeczenie separacji na zgody wniosek małżonków nie posiadających wspólnych małoletnich dzieci wymaga z kolei opłaty sądowej w wysokości 100 zł.
Pozew o separację koszty – Jeśli powód z uwagi na swoją sytuację majątkową nie jest w stanie ponieść kosztów związanych z założeniem sprawy sądowej, powinien już w pozwie zawrzeć wniosek o zwolnienie z obowiązku ich uiszczania w całości lub w części.
Zachęcamy do bliższego zapoznania się z ofertą Kancelarii w zakresie spraw rozwodowych.
Jeśli potrzebujesz pomocy w kategorii: pozew o separację, pozew o separację wzór, pozew o separację koszty, pozew o rozwód wzór, adwokat rozwody Wrocław, zapraszamy do kontaktu z adwokatem.
Ostatnie artykuły
Kiedy para staje w obliczu problemów, często pojawia się pytanie o to, jak rozwiązać sytuację w sposób najmniej bolesny dla obu stron. Dwie najczęściej...
Czytaj więcejRepresje polityczne, które miały miejsce w Polsce w okresie komunizmu, a w tym w okresie stanu wojennego, pozostawiły trwałe ślady w życiu wielu ludzi....
Czytaj więcej