Usprawiedliwione potrzeby dziecka a alimenty
Usprawiedliwione potrzeby dziecka są jednym z podstawowych aspektów mającym wpływ na wysokość alimentów na dziecko.
Usprawiedliwione potrzeby dziecka dotyczą środków utrzymania i wychowania. Potrzeby utrzymania kwalifikuje się jako potrzeby konsumpcyjne, ponieważ ich zaspokojenie wiąże się z koniecznością zapewnienia dziecku mieszkania, leczenia, wyżywienia, odzieży, itp. Potrzeby uprawnionego w zakresie wychowania nie sprowadzają się tylko do zapewnienia zaplecza materialnego, ale również osobistej troski rodzica o rozwój fizyczny i umysłowy dziecka oraz jego przygotowania do samodzielnego funkcjonowania w społeczeństwie.
Alimenty na dziecko – Podkreślić należy, że „usprawiedliwione” potrzeby nie sprowadzają się do zapewnienia dziecku tzw. minimum egzystencji. Usprawiedliwione potrzeby dziecka to te, których zapewnienia pozwoli na stworzenie dziecku normalnych warunków bytowania, które odpowiadać będą jego wiekowi, stanowi zdrowia i innym okolicznościom konkretnej sprawy. Przy ustalaniu zakresu usprawiedliwianych potrzeb dziecka bierze się również pod uwagę kryterium równej stopy życiowej dziecka i rodzica.
Obowiązek alimentacyjny — najważniejsze informacje
Przepisy stanowią, że rodzice obowiązani są do świadczeń alimentacyjnych względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie, chyba że dochody z majątku dziecka wystarczają na pokrycie kosztów jego utrzymania i wychowania. Ustawodawca nie wprowadza żadnej cezury wieku dziecka, którego osiągnięcie zwalniałoby rodziców z obowiązku łożenia na nie. Błędem jest zatem twierdzenie, że alimenty należą się dziecku jedynie do chwili osiągnięcia przez nie pełnoletności. Okolicznością, która ma znaczenie dla ustania obowiązku alimentacyjnego względem dziecka niepełnoletniego i pełnoletniego jest zdolność uprawnionego do samodzielnego utrzymania się lub osiąganie przez dziecko dochodów z majątku w wysokości pozwalającej na pokrycie kosztów utrzymania i wychowania.
Obowiązek alimentacyjny – Prawo daje jednak możliwość uchylenia się przez rodziców od świadczeń alimentacyjnych wobec dziecka. Dotyczy to jednak tylko dziecka pełnoletniego. Przepisy wymagają ponadto, aby świadczenie alimentacyjne było połączone z nadmiernym uszczerbkiem dla rodziców lub aby dziecko nie dokładało starań w celu uzyskania możności samodzielnego utrzymania się.
Jak ustalić wysokość alimentów na dziecko?
Jak obliczyć wysokość alimentów – Zgodnie z przepisami Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, zakres świadczeń alimentacyjnych zależy od usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego oraz od zarobkowych i majątkowych możliwości zobowiązanego. Oznacza to, że orzekający o obowiązku alimentacyjnym sąd, ustalając wysokość alimentów należnych dziecku od rodzica, bierze pod uwagę właśnie te okoliczności. To one są także przedmiotem postępowania dowodowego w procesie o zasądzenie alimentów.
Więcej o tym, jak wytoczyć sprawę o alimenty na dziecko, mogą Państwo przeczytać na naszym blogu we wpisie Alimenty na dziecko – jak złożyć wniosek o alimenty?
Czy można egzekwować alimenty na dziecko?
Alimenty na dziecko orzeczone wyrokiem sądowym, ustalone w ugodzie sądowej, notarialnej umowie alimentacyjnej lub ugodzie alimentacyjnej zawartej przed mediatorem i zatwierdzonej przez sąd, podlegają egzekucji komorniczej. Uprawniony może zatem dochodzić ustalonych w treści tych dokumentów kwot, korzystając z przymusu państwowego.
Podstawą do wszczęcia egzekucji alimentów jest tytuł wykonawczy. Tytułem wykonawczym jest tytuł egzekucyjny (wyrok, ugoda, akt notarialny) zaopatrzony w klauzulę wykonalności. Wierzyciel alimentacyjny, który dysponuje takim tytułem wykonawczym, może skierować sprawę do komornika, poprzez złożenie wniosku egzekucyjnego.
Co powinna zawierać umowa między rodzicami o alimenty?
Warto wiedzieć, że po alimenty na dziecko nie trzeba iść do sądu. Jeśli tylko rodzice są skłonni do zawarcia stosownego porozumienia w zakresie alimentów, mogą zawrzeć ugodę alimentacyjną. Zawarcie takiej ugody przed notariuszem lub mediatorem daje szansę uprawnionemu na możliwość komorniczej egzekucji postanowień umownych na wypadek niewywiązywania się z jej zapisów przez obowiązanego do świadczeń alimentacyjnych rodzica.
Alimenty na dziecko – Elementy, które należy zawrzeć w takiej ugodzie, to oznaczenie stron ugody i jej przedmiotu. W umowie należy wskazać konkretną kwotę alimentów, formę i termin płatności (do konkretnego dnia każdego miesiąca na podany rachunek bankowy lub gotówką do rąk rodzica sprawującego opiekę nad dzieckiem). Umowa zawierana u notariusza powinna zawierać zapis o dobrowolnym poddaniu się egzekucji przez dłużnika.
Zachęcamy do bliższego zapoznania się z ofertą Kancelarii w zakresie spraw rodzinnych.
Jeśli potrzebujesz pomocy w kategorii: wysokość alimentów, alimenty na dziecko, jak obliczyć wysokość alimentów, obowiązek alimentacyjny, zapraszamy do kontaktu z adwokatem.
Ostatnie artykuły
Dozór elektroniczny zyskuje coraz większe znaczenie jako alternatywa dla tradycyjnego odbywania kary pozbawienia wolności. Jest to rozwiązanie, które...
Czytaj więcejProdukcja i handel narkotykami to jedne z najpoważniejszych przestępstw, które są surowo karane w Polsce i na świecie. Zarówno proces produkcji, jak i...
Czytaj więcej