Jak napisać wniosek o alimenty?
Pismo żądające świadczenia alimentacyjnego na rzecz dziecka to pozew o alimenty.
Jak złożyć wniosek o alimenty? Pozew o alimenty musi spełniać wymogi formalne, które kodeks postępowania cywilnego nakłada na pisma procesowe oraz pozwania.
Przede wszystkim, pozew o alimenty powinien zawierać:
- Oznaczenie sądu.
- Oznaczenie stron – Ważne jest, aby zrozumieć, że powództwo w sprawie o alimenty będzie skierowane na rzecz małoletniego dziecka, a nie rodzica działającego w jego imieniu.
- Rodzic działający w imieniu dziecka będzie reprezentować je w sprawie jako jego ustawowy przedstawiciel. Natomiast jako pozwany należy wskazać rodzica, którego sąd zobowiąże do regularnego płacenia alimentów. Należy podać szczegółowe dane dotyczące: imienia, nazwiska, adresu zamieszkania zarówno małoletniego dziecka, rodzica działającego w jego imieniu, jak i rodzica, którego obowiązek płacenia alimentów dotyczy. Dodatkowo konieczne jest podanie numeru PESEL dziecka.
- Wartość przedmiotu sporu – W pozwie o alimenty należy określić żądaną sumę alimentów rocznie (czyli miesięczną kwotę alimentów x 12).
- Oznaczenie pisma jako “Pozew o alimenty”.
- Treść wniosku – Pozew musi zawierać jasne żądanie zasądzenia alimentów w określonej kwocie, z określeniem terminu płatności oraz osoby, której ma być dokonana wypłata, oraz daty, od której mają zostać zasądzone (np. od złożenia pozwu).
- Warto również rozważyć złożenie wniosku o zabezpieczenie na czas trwania procesu.
- Wskazanie faktów stanowiących podstawę pozwu oraz dowodów na ich potwierdzenie.
- Uzasadnienie żądania zasądzenia alimentów – W tej części pozwu należy przedstawić argumentację dotyczącą żądania alimentów w konkretnej kwocie. Ważne jest, aby podczas argumentacji uwzględnić uzasadnione potrzeby dziecka oraz możliwości zarobkowo-majątkowe rodzica zobowiązanego do płacenia alimentów. Sprawdź od czego zależy wysokość alimentów!
- Podpis rodzica małoletniego dziecka.
- Wymienienie załączników.
Wniosek o alimenty – jakie dokumenty należy dołączyć?
Podczas składania pozwu o alimenty należy dołączyć:
- Skrócony akt urodzenia dziecka, odpis skrócony aktu małżeństwa (jeśli rodzice dziecka pozostają lub pozostawali w małżeństwie), lub ewentualnie odpis wyroku rozwodowego lub separacyjnego.
- Wszelkie dokumenty potwierdzające sytuację materialną dziecka i rodzica (np. zaświadczenie o zarobkach, zaświadczenie o bezrobociu, decyzje administracyjne dotyczące przyznania zasiłków, zaświadczenie o braku zdolności do pracy, dokumenty dotyczące zobowiązań rodzica) oraz dokumenty wskazujące na potrzeby dziecka i związane z nimi wydatki (np. faktury za odzież, żywność, kosmetyki, leki, wizyty lekarskie czy stomatologiczne, dodatkowe zajęcia, zaświadczenia lekarskie dotyczące zdrowia dziecka, dokumenty związane z opłatami za mieszkanie).
- Odpis pozwu wraz z załącznikami.
Gdzie i jak złożyć wniosek o alimenty?
Wniosek o świadczenia alimentacyjne składa się na piśmie w właściwym sądzie, uwzględniając miejsce zamieszkania osoby mającej prawo do alimentów lub miejsce zamieszkania osoby zobowiązanej. Można to zrealizować osobiście, dostarczając dokument na biurko podawcze, bądź poprzez wysłanie za pomocą usług pocztowych. Jeśli decydujesz się na wysyłkę pocztą, zawsze stosuj list polecony.
Pozew o zasądzenie alimentów należy złożyć w wydziale rodzinnym i nieletnich sądu rejonowego właściwego dla miejsca zamieszkania dziecka lub pozwanego rodzica.
Pozew o zasądzenie alimentów na rzecz dziecka nie podlega opłacie.
Kiedy składa się wniosek o alimenty?
Pozew o alimenty można złożyć po urodzeniu się dziecka.
Błędne jest przekonanie, że datą graniczną dla złożenia pozwu o alimenty jest osiągnięcie pełnoletności. Rodzice są bowiem zobowiązani do płacenia alimentów na rzecz dziecka, dopóki nie jest ono w stanie samodzielnie utrzymać się i nie posiada majątku, z którego dochody pokryłyby koszty jego utrzymania i wychowania. Jedynie osiągnięcie pełnoletności nie zwalnia automatycznie rodziców z obowiązku płacenia alimentów na rzecz dziecka.
Należy pamiętać, że przepisy kodeksu rodzinnego i opiekuńczego pozwalają matce dziecka ubiegać się o wsparcie finansowe od ojca w trakcie ciąży, po porodzie i w czasie połogu. Jednak jest to specyficzne roszczenie, nie stanowiące alimentów w ściśle prawnym rozumieniu.
Dodatkowo, warto zaznaczyć, że jeśli ojcostwo mężczyzny, który nie jest mężem matki, nie zostało ustalone, zarówno dziecko, jak i matka mogą żądać środków związanych z ojcostwem jednocześnie z dochodzeniem ustalenia ojcostwa.
Zachęcamy do bliższego zapoznania się z ofertą Kancelarii w zakresie spraw rodzinnych. Jeśli potrzebujesz pomocy w kategorii: jak napisać wniosek o alimenty, jak złożyć wniosek o alimenty, zapraszamy do kontaktu z adwokatem.
Ostatnie artykuły
Alkomaty to urządzenia, które służą policji do badania zawartości alkoholu w wydychanym przez kierowcę powietrzu. Są one niezwykle popularne – codziennie...
Czytaj więcejZ przyjemnością informujemy, że Kancelaria Adwokacka Ambicki Trela kolejny raz została uhonorowana prestiżową nagrodą Orły Prawa 2024. To już czwarty rok z...
Czytaj więcej