Jak napisać wniosek o alimenty?
Pismo, które zawiera żądanie zasądzenia na rzecz dziecka alimentów to pozew o alimenty.
Jak złożyć wniosek o alimenty? Pozew o alimenty musi odpowiadać wymogom formalnym, jakie kodeks postępowania cywilnego stawia pismom procesowym oraz pozwom.
Przede wszystkim, pozew o alimenty powinien zawierać:
- oznaczenie sądu.
- oznaczenie stron – Warto wiedzieć, że powodem w sprawie o alimenty będzie małoletnie dziecko, a nie rodzic występujący w jego imieniu. Rodzic działający na rzecz dziecka będzie występować w sprawie w roli jego przedstawiciela ustawowego. Jako pozwanego oznaczyć należy natomiast rodzica, na którego sąd ma nałożyć obowiązek regularnego łożenia na dziecko. Wymaga się podania danych takich jak: imię, nazwisko, adres zamieszkania, zarówno małoletniego dziecka, rodzica działającego w sprawie w imieniu, jak i rodzica, który ma zostać zobowiązany do płacenia alimentów. Dodatkowo należy podać PESEL dziecka.
- wartość przedmiotu sporu – W pozwie o alimenty należy podać sumę żądanych alimentów w ujęciu rocznym (tzn. miesięczna kwota alimentów x 12).
- oznaczenie pisma – czyli „Pozew o alimenty”.
- treść wniosku – Pozew musi zawierać jednoznaczne żądania zasądzenia alimentów w konkretnej kwocie, ze wskazaniem do kiedy mają one być płatne i do rąk kogo nastąpić ma wypłata oraz to, od kiedy mają zostać zasądzone (np. od wniesienia pozwu). Warto rozważyć także złożenie stosownego wniosku o udzielenie przez sąd zabezpieczenia na czas trwania procesu.
- powołanie faktów stanowiących podstawę pozwu i dowodów na potwierdzenie tych faktów.
- uzasadnienie wniosku o zasądzenie alimentów – W tej części pozwu należy podać argumentację dotyczącą żądania alimentów w konkretnej kwocie. Budując część motywacyjną pozwu należy pamiętać, że określając wysokość alimentów, sąd weźmie pod uwagę uzasadnione potrzeby dziecka oraz możliwości zarobkowo-majątkowe rodzica obowiązanego do ich uiszczania.
- podpis rodzica małoletniego dziecka.
- wymienienie załączników.
Wniosek o alimenty – jakie dokumenty należy dołączyć?
Jak złożyć wniosek o alimenty? Do pozwu o alimenty należy przede wszystkim dołączyć:
- opis skrócony aktu urodzenia dziecka, odpis skrócony aktu małżeństwa, jeśli rodzice dziecka pozostają lub pozostawali w małżeństwie, ewentualnie odpis wyroku rozwodowego lub separacyjnego,
- wszelkie dokumenty, które będą wskazywały na sytuację materialną dziecka i wychowującego je rodzica (np. zaświadczenie o zarobkach, zaświadczenie o pozostawaniu na bezrobociu, decyzje administracyjne dotyczące przyznanych zasiłków, zaświadczenie o braku zdolności do pracy, dokumenty dotyczące zobowiązań rodzica) oraz dokumenty wskazujące na potrzeby dziecka i wydatki z tym związane (np. faktury za: odzież, żywność, kosmetyki, leki, wizyty lekarskie czy stomatologiczne, dodatkowe zajęcia, zaświadczenia lekarskie dotyczące stanu zdrowia dziecka, dokumenty wskazujące na opłaty związane z mieszkaniem),
- odpis pozwu wraz z załącznikami.

Gdzie złożyć wniosek o alimenty?
Pozew o zasądzenie alimentów należy złożyć do wydziału rodzinnego i nieletnich sądu rejonowego właściwego dla miejsca zamieszkania dziecka lub pozwanego rodzica.
Pozew o zasądzenie alimentów na rzecz dziecka jest wolny od opłat.
Kiedy składa się wniosek o alimenty?
Pozew o alimenty można złożyć po urodzeniu się dziecka.
Błędnym jest przekonanie o tym, że datą graniczną wystąpienia z pozwem o alimenty jest osiągnięcie pełnoletności. Rodzice są bowiem zobowiązani do łożenia na dziecko, dopóki nie jest w stanie utrzymać się samodzielnie i nie ma majątku, z którego dochody pozwalałyby na pokrycie kosztów jego utrzymania i wychowania. Samo osiągnięcie wieku dojrzałości nie znosi w sposób automatyczny obowiązku płacenia alimentów na dziecko.
Warto wiedzieć, że przepisy kodeksu rodzinnego i opiekuńczego dają możliwość ubiegania się przez matkę dziecka od jego ojca środków potrzebnych na utrzymanie matki w czasie ciąży, porodu i połogu. Jest to jednak roszczenie swoiste, nie będące alimentami w ścisłym rozumieniu.
Ponadto, podkreślić należy, że jeżeli ojcostwo mężczyzny, który nie jest mężem matki, nie zostało ustalone, zarówno dziecko, jak i matka mogą dochodzić roszczeń majątkowych związanych z ojcostwem tylko jednocześnie z dochodzeniem ustalenia ojcostwa.
Zachęcamy do bliższego zapoznania się z ofertą Kancelarii w zakresie spraw rodzinnych. Jeśli potrzebujesz pomocy w kategorii: jak napisać wniosek o alimenty, jak złożyć wniosek o alimenty, zapraszamy do kontaktu z adwokatem.
Ostatnie artykuły
Przestępstwa polegające na kierowaniu pojazdami mechanicznymi pod wpływem alkoholu stały się w ostatnich latach obiektem zainteresowania polskiego...
Czytaj więcejWiele osób, nawet tych pojawiających się w sądzie, nie zawsze rozumie, czym jest postępowanie jurysdykcyjne. Co to jest i jaką rolę odgrywa w nim adwokat?...
Czytaj więcej