Pomiędzy współmałżonkami, co do zasady, istnieje obowiązek alimentacyjny. Polega on na dostarczaniu środków utrzymania w wysokości określonej przez Sąd. Uzależnione jest to jednak od wielu czynników wskazanych przez obowiązujące przepisy prawa.
Alimenty na żonę – Czy mąż musi utrzymywać żonę? Od czego zależy istnienie obowiązku alimentacyjnego pomiędzy małżonkami ? Jak długo istnieje? Na wszystkie te pytania znajdziesz odpowiedzi w tym wpisie.
Alimenty na żonę w trakcie małżeństwa
Na wstępie trzeba zastrzec, że w trakcie trwania małżeństwa, świadczenia na rzecz współmałżonka nie są alimentami sensu stricto, lecz emanacją obowiązku innego rodzaju.
Podkreślić bowiem trzeba, że zgodnie z przepisami Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, oboje małżonkowie obowiązani są, każdy według swych sił oraz swych możliwości zarobkowych i majątkowych, przyczyniać się do zaspokajania potrzeb założonej przez siebie rodziny, w tym do zaspokajania potrzeb życiowych współmałżonka – alimenty na żonę w trakcie małżeństwa.
W przypadku, gdy jeden z małżonków nie wywiązuje się z przedmiotowego obowiązku, wówczas drugi z nich może złożyć pozew o zasądzenie wobec niego odpowiedniej kwoty, płatnej co miesiąc tytułem przyczyniania się do zaspokajania potrzeb rodziny.
Alimenty na żonę po rozwodzie
Alimenty na żonę po rozwodzie – Po orzeczeniu przez Sąd rozwodu, pomiędzy małżonkami przestaje istnieć obowiązek przyczyniania się do zaspokajania potrzeb rodziny, jednakże może w to miejsce powstać obowiązek alimentacyjny. Zależy to od tego, czy Sąd wskazał winnego rozpadu małżeństwa.
Alimenty na żonę po rozwodzie z winy męża
Jeżeli mąż został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia, a rozwód pociągnął za sobą istotne pogorszenie sytuacji materialnej żony, która nie ponosi żadnej winy za rozpad związku małżeńskiego, wówczas Sąd na jej żądanie może orzec, że były małżonek obowiązany jest przyczyniać się w odpowiednim zakresie do zaspokajania usprawiedliwionych potrzeb żony, chociażby nie znajdowała się ona w stanie niedostatku.
Alimenty na żonę po rozwodzie z winy męża – Co ważne, musi zostać udowodnione, że po rozwodzie małżonek uprawniony będzie miał sytuację materialną gorszą, niż w małżeństwie, oraz że to pogorszenie to ma charakter istotny, czyli odczuwalny – rozwód a alimenty na żonę.
Z kolei „usprawiedliwione potrzeby”, to takie, których zaspokajanie jest niezbędne dla prowadzenia życia na normalnym, przeciętnym poziomie, przy czym ma on być odpowiedni dla stanu zdrowia i wieku uprawnionego.
Musisz wiedzieć, że w niedostatku pozostaje nie tylko taki uprawniony, który nie dysponuje żadnymi środkami utrzymania, ale także taki, którego usprawiedliwione potrzeby nie są w pełni zaspokojone.
Jak uzyskać rozwód z orzeczeniem o winie?
Aby uzyskać rozwód z orzeczeniem o winie, konieczne jest wniesienie w tym przedmiocie pozwu z żądaniem, aby Sąd wyraźnie wskazał drugiego współmałżonka jako wyłącznie winnego trwałego i zupełnego rozkładu pożycia małżeńskiego.
W jaki sposób można udowodnić rozwód z winy męża?
Aby wykazać wyłączną winę współmałżonka, trzeba na tę okoliczność przedstawić odpowiednie środki dowodowe. Muszą one przemawiać jednoznacznie za jego obciążeniem odpowiedzialnością – na przykład z powodu zdrady. Mogą to być w szczególności zeznania świadków, dowody z dokumentów (na przykład listów), przesłuchania stron oraz z filmów, fotokopii, fotografii, płyt lub taśm dźwiękowych, zapisów różnych komunikatorów, e-maili, billingów a także wydruków wiadomości SMS.


Alimenty na żonę po rozwodzie bez orzekania winy
Alimenty na żonę po rozwodzie – Jeśli Sąd odstępuje od orzekania w procesie rozwodowym o winie, wówczas obowiązek alimentacyjny kształtuje się inaczej. W takim bowiem przypadku każdy z byłych współmałżonków, który znajdzie się w stanie niedostatku, jest uprawniony do żądania od drugiego z nich świadczeń alimentacyjnych, przy czym ich zakres wyznacza się w granicach odpowiadających usprawiedliwionym potrzebom uprawnionego oraz możliwościom zarobkowym i majątkowym zobowiązanego.
Podkreślić trzeba, iż w taki sam sposób kształtuje się obowiązek alimentacyjny, w przypadku, gdy sąd uznał, że oboje byli współmałżonkowie ponoszą winę za rozkład pożycia małżeńskiego.
Alimenty na żonę która nie pracuje
Jeśli zostałeś uznany za wyłącznie winnego rozpadowi małżeństwa, zobowiązany jesteś do zaspokajania usprawiedliwionych potrzeb swojej żony, chociażby nie znajdowała się ona w stanie niedostatku.
Alimenty na żonę, która nie pracuje – Powinność tego rodzaju, może obejmować także sytuację, w której żona nie ma środków na swoje utrzymanie, ponieważ nie wykonuje żadnej pracy.
Zgodnie bowiem ze stanowiskiem Sądu Najwyższego, gdyby nie doszło do rozwodu, małżonkowie mieliby prawo oczekiwania od siebie nawzajem wsparcia, a także pomocy materialnej. Stwierdzenie winy rozkładu pożycia stanowi podstawę do przyjęcia, że do rozwodu doszło w wyniku niezgodnych z zasadami moralnymi zachowań małżonka winnego. Zachowania takie mają konsekwencje prawne w postaci obowiązku alimentacyjnego na rzecz małżonka niewinnego.
Z drugiej strony, Sąd zobowiązany jest do zbadania, czy małżonek dochodzący przed Sądem alimentów na swoją rzecz wykorzystuje w pełni swoje możliwości zarobkowe i majątkowe.
Musisz też wiedzieć, że płacenie alimentów, nie może powodować stanu niedostatku u zobowiązanego. Pomimo istnienia obowiązku alimentacyjnego, osoba zobowiązana musi mieć możliwość zaspokojenia co najmniej elementarnych potrzeb, zarówno swoich, jak i swojej nowej rodziny.
Tak więc, to czy będziesz zobowiązany do alimentów na żonę, która nie pracuje, zależy od indywidualnych uwarunkowań konkretnej sprawy.
Ile wynoszą alimenty na żonę?
Wysokość alimentów na żonę zależy od uwarunkowań i specyficznych okoliczności danej sprawy. W każdym przypadku natomiast zakres obowiązku alimentacyjnego, wyznaczają usprawiedliwione potrzeby osoby uprawnionej oraz majątkowe oraz zarobkowe możliwości zobowiązanego – ile wynoszą alimenty na żonę.
Czy można liczyć na dożywotnie alimenty na żonę?
Powinieneś wiedzieć, że:
- obowiązek alimentacyjny pomiędzy małżonkami wygasa w razie zawarcia przez uprawnionego nowego małżeństwa,
- w przypadku, gdy zobowiązanym jest małżonek rozwiedziony, który nie został uznany za winnego rozkładu pożycia, wówczas obowiązek alimentacyjny wygasa z upływem pięciu lat od orzeczenia rozwodu. Ze względu na wyjątkowe okoliczności Sąd, na żądanie uprawnionego, może dokonać przedłużenia okresu trwania tego obowiązku.
Czy alimenty na żonę mogą być dożywotnie?
Tak, ale tylko w ściśle określonych sytuacjach, a mianowicie, gdy:
- mąż został uznany za wyłącznie winnego i zobowiązany do uiszczania alimentów,
- Sąd uznał męża za współwinnego rozkładu pożycia, a tym samym winę za rozkład pożycia ponoszą obie strony.
Dożywotnie alimenty na żonę – We wskazanych powyżej przypadkach, obowiązek dostarczania środków do życia drugiemu małżonkowi w postaci alimentów jest dożywotni. Wygasa on dopiero ze śmiercią któregokolwiek z byłych małżonków, zarówno uprawnionego, jak i zobowiązanego.
Jeśli potrzebujesz pomocy w kategorii: rozwód, alimenty na żonę, ile wynoszą alimenty na żonę, dożywotnie alimenty na żonę, alimenty na żonę po rozwodzie z winy męża, alimenty na żonę w trakcie małżeństwa, alimenty na żonę po rozwodzie, alimenty na żonę która nie pracuje, rozwód a alimenty na żonę, zapraszamy do kontaktu z adwokatem.
Zachęcamy także do lektury naszych artykułów na temat rozwodów, publikowanych na blogu Kancelarii.
Ostatnie artykuły
Opieka naprzemienna to metoda na sprawowanie wspólnej opieki nad dzieckiem. Sądy przychylnie patrzą na rodziców, którzy odpowiedzialnie podchodzą do...
Czytaj więcejNaruszenie nietykalności cielesnej należy do przestępstw prywatnoskargowych. Oznacza to, że co do zasady to sam pokrzywdzony musi zająć się ściganiem...
Czytaj więcej