Cele postępowania karnego – Postępowaniem karnym nazywamy postępowanie, którego zasadniczym celem jest wykrycie sprawcy przestępstwa i pociągnięcie go do odpowiedzialności karnej. Postępowanie to zaczyna się od zawiadomienia organów ścigania o przestępstwie lub z chwilą powzięcia przez nie informacji o popełnieniu przestępstwa w inny sposób.
Postępowanie karne możemy podzielić na kilka etapów:
- postępowanie przygotowawcze (w formie dochodzenia albo śledztwa),
- postępowanie sądowe przed sądem I instancji – proces karny,
- postępowanie odwoławcze – proces karny,
- postępowanie wykonawcze.
Obrona w postępowaniu karnym
Prawo do obrony – Możemy wyróżnić dwa ujęcia obrony w postępowaniu karnym – obronę materialną i obronę formalną.
Obroną materialną określamy wszelkie czynności procesowe podejmowane w postępowania karnego, ukierunkowane na ochronę interesu oskarżonego czy podejrzanego, takie jak przykładowo: składanie wniosków dowodowych, składanie wniosków procesowych, podawanie argumentacji na korzyść oskarżonego, powoływanie alibi, prawo do milczenia, prawo do odmowy odpowiedzi na poszczególne pytania, prawo do składania wyjaśnień, prawo do zadawania pytań świadkom.
Obrona formalna z kolei to prawo oskarżonego do posiadania obrońcy – czyli zawodowego prawnika, posiadającego stosowne uprawnienia. Za posiadaniem obrońcy w postępowaniu karnym przemawiają względy takie jak: profesjonalne prowadzenie sprawy, dbałość fachowego podmiotu o jak najlepsze zabezpieczenie interesów oskarżonego (podejrzanego), obiektywne zapatrywanie na sprawę, wyręczanie oskarżonego (podejrzanego) w podejmowaniu czynności procesowych, wsparcie oskarżonego w trakcie procesu karnego.
Na czym polega obrona w postępowaniu karnym?
Obrona w postępowaniu karnym sprowadza się do podejmowania czynności procesowych mających na celu ochronę interesu oskarżonego. Tylko działania na korzyść oskarżonego są przejawem działań obrończych. W ramach obrony, oskarżony może podejmować wszelkie działania składające się na pojęcie obrony w ujęciu formalnym i materialnym.
Oskarżony może prowadzić obronę samodzielnie bądź skorzystać z usług profesjonalisty, powołując obrońcę. W procesie karnym, oskarżony może mieć od 1 do 3 obrońców.
Z uwagi na doniosłość czynności procesowych przeprowadzanych na różnych etapach postępowania karnego, ważne jest, aby oskarżony dbał należycie o swój interes od samego początku postępowania.
Komu przysługuje prawo do obrony?
Zgodnie z Konstytucją RP, każdy, przeciw komu prowadzone jest postępowanie karne, ma prawo do obrony we wszystkich stadiach postępowania. Może on w szczególności wybrać obrońcę lub na zasadach określonych w ustawie korzystać z obrońcy z urzędu.
Gwarantowane już na poziomie ustawy zasadniczej prawo do obrony to podstawowe prawo oskarżonego (podejrzanego), o którym należy go pouczyć.
Prawo do obrony obejmuje prawo do ustanowienia obrońcy. Obrońcą może być adwokat lub niepozostający w stosunku pracy radca prawny.
„Obrońca z wyboru” jest wybierany samodzielnie przez oskarżonego (podejrzanego), a jego umocowanie wynika z udzielonego przez Klienta upoważnienia do obrony. „Obrońca z urzędu” to obrońca, który jest powoływany na wniosek oskarżonego w sytuacji, gdy nie jest on w stanie ponieść kosztów obrony bez uszczerbku dla niezbędnego utrzymania siebie i rodziny. Umocowanie obrońcy z urzędu wynika z decyzji sądu.
Obrona obligatoryjna – Przepisy proceduralne przewidują także sytuacje, kiedy oskarżony musi mieć obrońcę. Są to przypadki, w których oskarżony:
- nie ukończył 18 lat;
- jest głuchy, niemy lub niewidomy;
- zachodzi uzasadniona wątpliwość, czy jego zdolność rozpoznania znaczenia czynu lub kierowania swoim postępowaniem nie była w czasie popełnienia tego czynu wyłączona lub w znacznym stopniu ograniczona;
- zachodzi uzasadniona wątpliwość, czy stan jego zdrowia psychicznego pozwala na udział w postępowaniu lub prowadzenie obrony w sposób samodzielny oraz rozsądny.
Poza tym, zgodnie z kodeksem postępowania karnego, oskarżony musi mieć obrońcę również wtedy, gdy sąd uzna to za niezbędne ze względu na inne okoliczności utrudniające obronę, a w postępowaniu przed sądem okręgowym, jeżeli zarzucono mu zbrodnię.
Cele postępowania karnego
Kodeks postępowania karnego stanowi, że przepisy proceduralne mają na celu takie ukształtowanie postępowania karnego, aby:
- sprawca przestępstwa został wykryty i pociągnięty do odpowiedzialności karnej, a osoba niewinna nie poniosła tej odpowiedzialności;
- przez trafne zastosowanie środków przewidzianych w prawie karnym oraz ujawnienie okoliczności sprzyjających popełnieniu przestępstwa osiągnięte zostały zadania postępowania karnego nie tylko w zwalczaniu przestępstw, lecz również w zapobieganiu im oraz w umacnianiu poszanowania prawa i zasad współżycia społecznego;
- zostały uwzględnione prawnie chronione interesy pokrzywdzonego przy jednoczesnym poszanowaniu jego godności;
- rozstrzygnięcie sprawy nastąpiło w rozsądnym terminie.
Jakie są strony postępowania karnego?
W zależności od etapu postępowania karnego, stronami postępowania karnego są:
- pokrzywdzony i podejrzany – na etapie postępowania przygotowawczego
- oskarżyciel i oskarżony – na etapie postępowania sądowego, czyli w trakcie procesu karnego.
Przed jakimi sądami Kancelaria Prawna Jakuba Ambickiego reprezentuje oskarżonego?
Kancelaria Prawna Jakuba Ambickiego z Wrocławia reprezentuje oskarżonych zarówno przed sądami pierwszej instancji, jak i sądami odwoławczymi.
Adwokat Jakub Ambicki bardzo często reprezentuje swoich Klientów już na etapie postępowania poprzedzającego proces karny, czyli postępowania przygotowawczego, uczestnicząc w czynnościach procesowych w ramach dochodzeń i śledztw.
Kancelaria adwokacka Jakuba Ambickiego świadczy także profesjonalną pomoc prawną skazanym na etapie postępowania wykonawczego, w tym w sprawach o dozór elektroniczny, odroczenie wykonania kary pozbawienia wolności, wstrzymanie wykonania kary pozbawienia wolności oraz przerw w wykonywaniu kary pozbawienia wolności.
Zachęcamy do bliższego zapoznania się z ofertą Kancelarii i skorzystania z usług profesjonalnego adwokata od spraw karnych z Wrocławia.
Jeśli potrzebujesz pomocy w kategorii: prawo do obrony, obrona obligatoryjna, proces karny, cele postępowania karnego, strony postępowania karnego, sprawy karne adwokat Wrocław, wniosek o dozór elektroniczny, zapraszamy do kontaktu z adwokatem.
Ostatnie artykuły
Alkomaty to urządzenia, które służą policji do badania zawartości alkoholu w wydychanym przez kierowcę powietrzu. Są one niezwykle popularne – codziennie...
Czytaj więcejZ przyjemnością informujemy, że Kancelaria Adwokacka Ambicki Trela kolejny raz została uhonorowana prestiżową nagrodą Orły Prawa 2024. To już czwarty rok z...
Czytaj więcej