Czym jest rozprawa sądowa?
Rozprawa sądowa to kulminacyjny punkt postępowania sądowego. Służy ona merytorycznemu rozpoznaniu sprawy. Rozprawa sądowa daje podsądnym możliwość bezpośredniej styczności z sądem. Na rozprawie przeprowadzane są czynności procesowe, takie jak przede wszystkim przesłuchiwanie świadków i stron postępowania czy ustne opinie biegłych sądowych. Strony mają także możliwość zajmowania stanowisk procesowych czy zgłaszania wniosków formalnych.
Plan rozpraw sądowych przewidziany na dany dzień nazywany jest wokandą. Wokanda dostępna jest w każdym sądzie (coraz częściej także online), w tym przed każdą salą rozpraw. Przybywając pod salę sądową na rozprawę, należy każdorazowo zweryfikować, czy rozprawa jest rozpisana w wokandzie i czy nie zaszły jakiekolwiek zmiany w zakresie godziny rozprawy czy sali rozpraw bądź czy rozprawa nie została odwołana.
Jak wygląda rozprawa sądowa?
Rozprawa sądowa rozpoczyna się od jej wywołania. Wywołanie rozprawy polega na tym, że protokolant sądowy wychodzi z sali sądowej, ogłasza jaka sprawa będzie rozpoznawana i prosi o wejście na salę zainteresowanych.
Sala sądowa urządzona jest w ten sposób, że znajduje się w niej ława sędziowska, ławy dla stron, ławy dla publiczności. W centralnym punkcie sali sądowej umieszczona jest barierka dla świadków. W każdej Sali sądowej umieszone są także symbole państwowe w postaci godła.
Warto wiedzieć również, że członkowie składu sędziowskiego, profesjonalni pełnomocnicy, obrońcy i prokuratorzy występują na sali w strojach urzędowych – togach. Togi mają kolor czarny, różnią się jednak kolorem żabotu. Kolor żabotu sędziowskiego to fiolet. Adwokaci noszą togi z żabotem w kolorze zielonym, a radcowie prawni – niebieskim. Toga z żabotem w czerwieni to z kolei toga prokuratorska.
Jak wygląda rozprawa sądowa – Po zajęciu przez uczestników rozprawy odpowiednich miejsc na sali rozpraw, sąd sprawdza obecność osób zawiadomionych na termin rozprawy. W przypadku, kiedy na rozprawę zostali wezwani świadkowie, sąd zarządzi opuszczenie przez nich sali i zapyta strony postępowania o stanowisko procesowe i ewentualne wnioski. Potem o wejście na salę proszeni są kolejno świadkowie. Przed rozpoczęciem odbierania zeznań, świadek zostaje pouczony o obowiązku mówienia prawdy. W niektórych sytuacjach, odbiera się od niego stosowane przyrzeczenie. W czasie odbierania przyrzeczenia od świadka, pozostali obecni na sali sądowej stoją.
Postępowanie sądowe – Strony postępowania i ich pełnomocnicy mogą być obecne na sali rozpraw przez cały czas trwania rozprawy i brać w niej aktywny udział, np. poprzez zadawanie pytań świadkom, zgłaszanie dodatkowych wniosków czy zastrzeżeń do protokołu.
Po wyczerpaniu czynności procesowych zaplanowanych na konkretną rozprawę, sąd wydaje decyzję procesową co do dalszego biegu sprawy.
Przebieg rozprawy jest protokołowany, a niekiedy także utrwalany także z formie audio lub audio-wideo.
Jak przygotować się do rozprawy sądowej?
Do sądu powinniśmy wziąć ze sobą dowód osobisty lub paszport, bowiem tożsamość osób wchodzących do budynku sądu podlega weryfikacji przez policję sądową. W trakcie rozprawy sądowej takiej weryfikacji dokonuje także przewodniczący składu sędziowskiego.
Przed udaniem się do sądu na rozprawę, warto w wezwaniu sądowym sprawdzić datę i godzinę rozprawy, a także numer sali rozpraw oraz zapoznać się z zawartym w piśmie pouczeniem. Nie jest wymagane, aby otrzymane z sądu pismo zabrać ze sobą na rozprawę.
Warto zadbać także o właściwy strój, który powinien być schludny.
Proces sądowy – Jeśli występujemy w sprawie w charakterze strony, dobrze zabrać ze sobą dokumentację dotyczącą sprawy, tak, aby zapewnić sobie bieżący wgląd w akta sprawy.
Jak zachować się w sądzie?
W budynku sądowym należy zachować ciszę. Umożliwi to niezakłócony przebieg będących w toku rozpraw, pracę innych osób zatrudnionych w sądzie oraz będzie wyrazem szacunku dla osób oczekujących w skupieniu na wywołanie ich sprawy.
Zabrania się przebywania na terenie sądu osób będących pod wpływem alkoholu lub środków odurzających.
Jak zachować się w sądzie – Po wejściu na salę rozpraw należy zająć odpowiednie miejsce. To, gdzie należy usiąść zależy od tego, w jakiej roli występujemy w sprawie. W przypadku postępowania cywilnego – powód i wnioskodawca zajmują miejsce po prawej stronie od sądu, a pozwany lub uczestnicy postępowania – po lewej. W procesie karnym, miejsce po prawej stronie od stołu sędziowskiego przeznaczone jest dla oskarżyciela. Oskarżony lub skazany zajmuje ławę stojącą po lewej od sądu. Świadkowie zajmują ławy publiczności.
Postępowanie sądowe, proces sądowy – Zasadniczą sprawą, o której należy pamiętać w trakcie rozprawy sądowej jest wykonywanie poleceń przewodniczącego. Wejście, opuszczenie Sali sądowej oraz zajęcie głosu następuje na wyraźne pozwolenie przewodniczącego. Warto pamiętać także o tym, że w trakcie rozprawy, wszelkie swoje wypowiedzi kierujemy do sądu, a nie do innych uczestników postępowania. Do sądu zwracamy się poprzez zwrot grzecznościowy: „Wysoki Sądzie”. Kiedy sąd zwraca się do uczestnika rozprawy, przesłuchuje go, kiedy uczestnik chce się wypowiedzieć lub gdy członkowie składu sędziowskiego opuszczają salę sądową – obowiązuje postawa stojąca.
Jakie jest wsparcie Adwokata w rozprawie sądowej?
Powołany do sprawy pełnomocnik, w osobie adwokata, reprezentuje stronę w toku rozpraw sądowych, biorąc w nich aktywny udział. Adwokat, stojąc na straży interesów Klienta, czuwa nad prawidłowym – zgodnym z przepisami postępowania, przebiegiem rozprawy. W imieniu klienta zajmuje stanowisko procesowe zastępowanej strony, zadaje świadkom i stronom pytania, zgłasza wnioski dowodowe i wnioski formalne. W przypadku stwierdzenia uchybień sądu, wnosi zastrzeżenia do protokołu. Co istotne, wniesienie w odpowiednim momencie zastrzeżenia do protokołu jest warunkiem powołania się na zauważone uchybienie na etapie skarżenia wyroku. Adwokat na bieżąco objaśnia także swojemu Klientowi poruszane w trakcie rozprawy kwestie, które są dla niego niezrozumiałe, a doniosłe w skutkach prawnych.
Rzetelny pełnomocnik, przed terminem rozprawy, wyjaśnia stronie to, jak wygląda rozprawa sądowa.
Jeśli potrzebujesz pomocy w kategorii: postępowanie sądowe, proces sądowy, jak zachować się w sądzie rozprawa sądowa, jak wygląda rozprawa sądowa, zapraszamy do kontaktu z adwokatem.
Zdjęcie główne — zdjęcie utworzone przez Racool_studio – pl.freepik.com
Ostatnie artykuły
Polski system prawny oferuje różnorodne rozwiązania, które pozwalają dostosować wykonywanie kar do indywidualnych okoliczności. Jednym z takich narzędzi...
Czytaj więcejNiesłuszne zatrzymanie może być bardzo trudnym doświadczeniem, które wpływa na życie osobiste, zawodowe i psychiczne osoby poszkodowanej. Właśnie dlatego...
Czytaj więcej