Dozór elektroniczny zyskuje coraz większe znaczenie jako alternatywa dla tradycyjnego odbywania kary pozbawienia wolności. Jest to rozwiązanie, które pozwala skazanym na pozostanie w domu, zamiast trafienia do zakładu karnego, przy jednoczesnym monitorowaniu ich aktywności za pomocą nowoczesnych technologii. Wiele osób, które kwalifikują się do tej formy odbywania kary, zastanawia się, jak złożyć wniosek o dozór elektroniczny.
Na czym polega dozór elektroniczny?
Zacznijmy od krótkiego wyjaśnienia, czym właściwie jest dozór elektroniczny. Otóż jest to forma odbywania kary pozbawienia wolności poza zakładem karnym, która umożliwia skazanym odbywanie wyroku w warunkach domowych. Stosuje się tutaj specjalny system nadzoru, w którym osoba skazana nosi specjalne urządzenie monitorujące, tzw. bransoletkę, pozwalającą na śledzenie jej miejsca pobytu. Dozór ten zapewnia kontrolę nad przestrzeganiem przez skazanego określonych zasad, które są indywidualne dla każdego skazanego.
System dozoru elektronicznego jest wykorzystywany głównie w przypadku osób, które nie stanowią zagrożenia dla społeczeństwa i których resocjalizacja może przebiegać skutecznie poza więzieniem. Nie ma wątpliwości co do tego, że stosowanie dozoru elektronicznego to istotny krok w nowoczesnym podejściu do wymiaru sprawiedliwości, skupiającym się na reintegracji społecznej zamiast wyłącznie na izolacji skazanych.
Ma to także duże znaczenie dla członków rodziny skazanego – w szczególności dla dzieci, którym niejednokrotnie trudno jest zrozumieć, dlaczego rodzica przez długi czas nie ma w domu. Oczywiście każdorazowo sąd podejmuje decyzję, uwzględniając sytuację skazanego oraz wszystkie plusy i minusy zastosowania dozoru.
Kto może ubiegać się o taki dozór?
Należy pamiętać, że nie każdy skazany ma prawo do ubiegania się o dozór elektroniczny. Prawo określa, że o taką formę odbywania kary mogą wnioskować osoby skazane na krótkoterminowe kary pozbawienia wolności, zazwyczaj do roku i sześciu miesięcy. Dozór może również zostać zastosowany w przypadku skazanego, wobec którego orzeczono karę pozbawienia wolności w wymiarze niższym niż 3 lata, a któremu do odbycia pozostała część tej kary w wymiarze nie większym niż 6 miesięcy. Widać zatem, że w przypadku wyższych wyroków nie może być mowy o dozorze elektronicznym.
Kolejny warunek dotyczy posiadania przez skazanego określonego miejsca stałego pobytu, a także zgody osób pełnoletnich zamieszkujących ze skazanym. Ważne jest także, aby na odbywanie kary w warunkach dozoru elektronicznego pozwalały warunki techniczne.
Wniosek o dozór elektroniczny – jakie informacje powinien zawierać?
Osoby, które chcą złożyć wniosek o dozór elektroniczny, bardzo często zastanawiają się nad tym, jakie informacje powinien zawierać taki dokument. Nic w tym dziwnego. Odpowiednie przygotowanie wniosku ma duży wpływ na decyzję sądu. Co więcej, niedopełnienie wymogów formalnych może wpłynąć na odroczenie decyzji.
Wniosek o dozór elektroniczny powinien zawierać następujące informacje:
- data i miejsce sporządzenia wniosku,
- dane adresata wniosku – do jakiego sądu jest on skierowany,
- dane wnioskodawcy – imię, nazwisko, numer PESEL, adres oraz dane kontaktowe,
- informacje na temat wyroku – należy wskazać, jaką karę orzekł sąd oraz z jakiego paragrafu Kodeksu Karnego skazano osobę ubiegającą się o dozór. Ważne jest również podanie, jaki okres kary już został odbyty oraz jaka jej część pozostała,
- uzasadnienie – to kluczowy element wniosku. Należy przedstawić przekonujące argumenty, dlaczego dozór elektroniczny będzie właściwą formą odbywania kary. Warto podkreślić czynniki, które mogą przemawiać zastosowaniem dozoru, np. stan zdrowia, obowiązki rodzinne, brak zagrożenia dla społeczeństwa.
Do wniosku należy dołączyć załączniki, będące potwierdzeniem, że skazany może odbyć karę pod nadzorem elektronicznym. Niezbędna będzie zgoda współmieszkańców, a także potwierdzenie technicznych możliwości odbycia kary w taki właśnie sposób. Warto również dołączyć zaświadczenie od pracodawcy, które będzie potwierdzeniem tego, w jakich godzinach skazany będzie przebywał w miejscu pracy.
Gdzie złożyć wniosek o dozór elektroniczny?
Kolejna kwestia dotyczy tego, gdzie złożyć wniosek o udzielenie zezwolenia na odbywanie kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego. Otóż dokument taki powinien zostać złożony w Wydziale Penitencjarnym właściwego dla Sądu Okręgowego, który wydał wyrok. Może to być również Wydział Penitencjarny Sądu Okręgowego właściwego dla zakładu karnego, w którym obecnie przebywa skazany.
W tym miejscu warto dodać, że od stycznia 2023 roku jednostką właściwą do orzekania w kwestii dozoru elektronicznego może być komisja penitencjarna jednostki, w której skazany przebywa. Dotyczy to jednak tylko wyroków do czterech miesięcy pozbawienia wolności, Z rozwiązania tego mogą skorzystać osoby, które obecnie przebywają w zakładzie karnym.
Planujesz złożenie wniosku o dozór elektroniczny? Skorzystaj z pomocy prawnej
Choć dozór elektroniczny może być szansą na odbycie kary w bardziej komfortowych warunkach, proces składania wniosku wymaga staranności i odpowiedniej wiedzy prawniczej. Nie każda osoba, która została skazana, jest w stanie samodzielnie dopełnić wszystkich formalności – i trudno się temu dziwić.
Skorzystanie z profesjonalnej pomocy prawnej może znacznie zwiększyć szanse na pozytywne rozpatrzenie wniosku. Adwokat lub radca prawny specjalizujący się w sprawach karnych nie tylko pomoże w prawidłowym sporządzeniu dokumentów, ale również doradzi, jakich argumentów użyć i jakie dowody przedstawić, aby przekonać sąd do zastosowania dozoru elektronicznego. Co więcej, pomoże on w złożeniu wniosku. Wiele wątpliwości może bowiem budzić kwestia tego, gdzie złożyć wniosek o dozór elektroniczny. Pomoc prawnika z Wrocławia może okazać się nieoceniona, zwłaszcza w bardziej skomplikowanych przypadkach.
Ostatnie artykuły
Decyzja o rozwodzie jest jedną z najtrudniejszych, z jakimi muszą zmierzyć się rodzice. Jednym z modeli opieki, który zyskuje na popularności, jest opieka...
Czytaj więcejPotrzebujesz pomocy prawnej w sprawie spadkowej i zastanawiasz się, jak znaleźć dobrego prawnika? Zależy Ci na wiedzy, doświadczeniu i najwyższej jakości...
Czytaj więcej