Czym jest przedsądowe wezwanie do zapłaty?
Termin wezwanie do zapłaty stosowany jest na określenie pisemnego żądania wierzyciela uregulowania płatności. Adresatem wezwania do zapłaty jest nieuczciwy dłużnik, który nie uregulował należności wobec dłużnika. Wezwanie stanowi formę przypomnienia dłużnikowi o konieczności spłaty zadłużenia. Przepisy nie przewidują formalnego obowiązku wysyłania do dłużnika wezwania do zapłaty, jednak skorzystanie z tej instytucji może okazać się najprostszą, najlepszą i najszybszą drogą prowadzącą do ściągnięcia należności. Skierowanie wezwania do zapłaty potwierdza także podjęcie przez wierzyciela próby pozasądowego rozwiązania sporu i może stanowić przyczynek do podjęcia przez strony negocjacji ugodowych.
Rodzaje wezwań do zapłaty
W zależności od specyfiki i etapu danej sprawy możemy wskazać na kilka rodzajów wezwań do zapłaty.
Najczęściej, wezwanie do zapłaty przybiera formę przypomnienia dłużnikowi o konieczności uregulowania długu w związku z upływem terminu płatności należności. Wezwanie do zapłaty kierowane jest do dłużnika po tym, jak wierzytelność stanie się już wymagalna – czyli po przekroczeniu terminu zapłaty.
Przedsądowe wezwanie do zapłaty – Wezwanie do zapłaty, które poprzedza wystąpienie przez wierzyciela na drogę sądową w celu dochodzenia należności, to wezwanie przedsądowe.
Wezwanie do zapłaty może dotyczyć także należności, której obowiązek uiszczenia potwierdzony został prawomocnym wyrokiem sądu powszechnego. Skierowanie takiego wezwania poprzedza uruchomienie egzekucji komorniczej. Mówimy wówczas o przedegzekucyjnym wezwaniu do zapłaty.
W przypadku kiedy zobowiązanie do uiszczenia zapłaty nie zostało obwarowane terminem, wezwanie do zapłaty umówionej kwoty będzie sposobem na postawienie roszczenia w stan wymagalności.
Wezwanie do zapłaty może także okazać się niezbędnym dokumentem, który należy dołączyć do pozwu w przypadku dochodzenia swojego roszczenia na drodze sądowej w postępowaniu nakazowym.
Co musi zawierać wezwanie do zapłaty?
Aby kierowane do dłużnika pismo stanowiło wezwanie do zapłaty, wierzyciel powinien wskazać w nim konkretną kwotę roszczenia, informację o dacie wymagalności należności oraz podać z jakiego tytułu wywodzi swoje żądanie. W piśmie należy wskazać także termin, w jakim ostatecznie powinna nastąpić zapłata oraz określić jej formę wraz z podaniem danych niezbędnych dłużnikowi do zadośćuczynienia przez dłużnika wezwaniu (np. poprzez wskazanie numeru rachunku bankowego). W piśmie warto wskazać także jakie następstwa będą wiązać się z brakiem uiszczenia zapłaty w zakreślonym terminie (np. wpisanie na listę dłużników, skierowanie sprawy na drogę sądową, wszczęcie egzekucji komorniczej, przekazanie sprawy do firmy windykacyjnej)
Wzór wezwania do zapłaty
Przepisy prawa nie wymagają, aby wezwanie do zapłaty czy też przedsądowe wezwanie do zapłaty było sporządzane według ogólnie obowiązującego wzorca czy formularza.
Aby pismo wierzyciela mogło zostać zakwalifikowane jako wezwanie do zapłaty, jego przekaz powinien pozwalać na ustalenie tego: kto rości sobie żądanie zapłaty, od kogo, jaka jest dokładna kwota długu, z jakiego tytułu pochodzi zadłużenie oraz z jakimi konsekwencjami dłużnik powinien liczyć się w przypadku przekroczenia zakreślonego w wezwaniu terminu na uregulowanie płatności.
Wezwanie do zapłaty wzór – Pismo wzywające do zapłaty powinno zawierać takie elementy jak:
- data i miejsce sporządzenia wezwania do zapłaty
- określenie adresata pisma – dłużnika
- określenie nadawcy pisma- wierzyciela
- dokładna kwota należności wraz z datą wymagalności roszczenia
- tytuł z jakiego pochodzi roszczenie (np. umowa najmu, umowa sprzedaży, umowa o świadczenie usług)
- ostateczny termin uiszczenia należności (np. 7 dni od dnia otrzymania pisma)
- preferowana forma uregulowania długu i dane niezbędne do uiszczenia płatności (np. zapłata poprzez przelew ze wskazaniem numeru rachunku bankowego wierzyciela lub innej osoby)
- rygor, który zamierza zastosować wierzyciel w związku z brakiem płatności w zakreślonym terminie
- podpis wierzyciela
Pismo zawierające wezwanie do zapłaty lub przedsądowe wezwanie do zapłaty warto nadać przesyłką pocztową/kurierską za potwierdzeniem nadania lub za potwierdzeniem nadania i odbioru.
Poprawne sformułowanie wezwania do zapłaty może przyczynić się do sprawnej windykacji należności przysługującej wierzycielowi, pozwalając mu zaoszczędzić koszty związane z wszczęciem postępowania sądowego. Z uwagi na to, warto powierzyć prowadzenie swojej sprawy o zapłatę adwokatowi, który w sposób profesjonalny i rzetelny będzie dochodził w imieniu wierzyciela jego wierzytelności.
Zachęcamy do bliższego zapoznania się z ofertą Kancelarii w zakresie spraw cywilnych.
Jeśli potrzebujesz pomocy w kategorii: wezwanie do zapłaty, wezwanie do zapłaty wzór, przedsądowe wezwanie do zapłaty, zapraszamy do kontaktu z adwokatem.
Ostatnie artykuły
W większości przypadków terminy rozpraw sądowych wyznaczane są z pewnym wyprzedzeniem, tak aby wszyscy uczestnicy mogli zaplanować swój czas w taki sposób,...
Czytaj więcejChoć dziedziczenie w wielu przypadkach wiąże się z korzyścią majątkową, nie zawsze musi tak być. Zdarzają się sytuacje, kiedy zmarły pozostawia po sobie...
Czytaj więcej