Czym jest windykacja należności?
Pod pojęciem windykacji należności rozumie się czynności prawne podejmowane przez wierzyciela, których celem jest odzyskanie długu od dłużnika. Działania ukierunkowane na zmobilizowanie dłużnika do płatności mogą mieć charakter windykacji miękkiej lub twardej. Windykacja miękka sprowadza się w zasadzie do działań mediacyjnych lub skierowania wezwania do zapłaty, podczas gdy windykacją twardą będzie wytoczenie powództwa cywilnego – windykacja sądowa, wszczęcie postępowania komorniczego lub wpisanie nielojalnego kontrahenta na listę dłużników. Podkreślić trzeba, że procedura windykacji należności w firmie jest działaniem legalnym zawsze, gdy podejmowane w jej ramach kroki nie łamią przepisów prawa.
Jakie są etapy windykacji należności?
Procedura windykacji należności w firmie – Rozpoczęcie windykacji warunkowane jest powstaniem wymagalnego zobowiązania, czyli takiego, którego termin płatności minął bezskutecznie. Brak terminowej zapłaty przez dłużnika oznacza, że popada on w stan zadłużenia. Taka sytuacja uprawnia wierzyciela do podjęcia kroków prawnych w celu odzyskania należności.
Windykacja należności w praktyce zazwyczaj zaczyna się od skierowania do dłużnika przypomnienia o powstałym zadłużeniu poprzez kontakt z nim (wysłanie wiadomości smsowej, połączenie telefoniczne, wysłanie monitu zadłużenia drogą mailową, przesłanie pisemnego wezwania do zapłaty).
W przypadku biernej postawy dłużnika, kolejnym etapem ściągania należności jest, co do zasady, windykacja sądowa. Polega ona na wytoczeniu przeciwko dłużnikowi sprawy o zapłatę. Dochodzona pozwem należność może obejmować nie tylko samą kwotę zadłużenia, ale także odsetki czy koszty dochodzenia należności.
Nader często zdarza się, że pomimo zakończenia sprawy prawomocnym wyrokiem zasądzającym, dłużnik nie realizuje orzeczenia sądowego. Taki stan sprawy zmusza wierzyciela do realizacji swoich praw w ramach kolejnego etapu windykacji – postępowania komorniczego. Prawomocny wyrok sądowy stanowi tytuł egzekucyjny, a po zaopatrzeniu go w klauzulę wykonalności – jest podstawą do wszczęcia i prowadzenia postępowania egzekucyjnego przeciwko dłużnikowi. Na stosowny wniosek wierzyciela, komornik sądowy przeprowadzi postępowanie egzekucyjne. Odzyskanie należności może nastąpić przykładowo w drodze zajęcia rachunku bankowego dłużnika, zajęcia jego ruchomości, zajęcia wierzytelności przysługującej dłużnikowi, czy także w następstwie egzekucji z nieruchomości.
Windykacja należności w praktyce może okazać się procesem długofalowym, jednak nierzadko jest jedynym sposobem na odzyskanie należności od nieuczciwego dłużnika.
Windykacja – pomoc adwokata
Praktyka wielu kancelarii prawnych, w tym adwokackich, obejmuje windykację należności w firmie. Stąd też warto rozważyć powierzenie spraw swojego przedsiębiorstwa profesjonalistom działającym w oparciu o wysokie standardy postępowania. Merytoryczne przygotowanie adwokata i stosowne uprawnienia sprawiają, że adwokat może reprezentować przedsiębiorców jako ich pełnomocnik od etapu przedsądowego, przez windykację sądową, aż do zakończenia postępowania egzekucyjnego – dbając przy tym o jak najlepsze zabezpieczenie interesów Klienta. Przy wykonywaniu swojego zawodu adwokat jest związany tajemnicą adwokacką, co daje pewność zachowania w tajemnicy informacji firmowych.
Zachęcamy do bliższego zapoznania się z ofertą Kancelarii w zakresie obsługi prawnej firm.
Jeśli potrzebujesz pomocy w kategorii: procedura windykacji należności w firmie, windykacja sądowa, windykacja należności w praktyce, pozew o zapłatę wzór, zapraszamy do kontaktu z adwokatem.
Ostatnie artykuły
W większości przypadków terminy rozpraw sądowych wyznaczane są z pewnym wyprzedzeniem, tak aby wszyscy uczestnicy mogli zaplanować swój czas w taki sposób,...
Czytaj więcejChoć dziedziczenie w wielu przypadkach wiąże się z korzyścią majątkową, nie zawsze musi tak być. Zdarzają się sytuacje, kiedy zmarły pozostawia po sobie...
Czytaj więcej