W mediach niemal każdego dnia pojawiają się informacje o groźnych wypadkach drogowych, szczególnie w okresie jesienno-zimowym, kiedy warunki na drodze stają się trudne. Na skutek zdarzeń drogowych często dochodzi do uszkodzenia mienia, a także do uszczerbku na zdrowiu. W najgorszych przypadkach może dojść do śmierci. Kwestia odpowiedzialności prawnej za spowodowanie wypadku drogowego budzi wiele wątpliwości. Jak prawo klasyfikuje tego rodzaju zdarzenia? Jakie konsekwencje grożą sprawcy? W jakich sytuacjach wypadek drogowy może skutkować zakazem prowadzenia pojazdów?
Kolizja i wypadek drogowy – przestępstwo a wykroczenie
Przede wszystkim warto dowiedzieć się, jakie są różnice pomiędzy kolizją a wypadkiem drogowym. Zdarzenia drogowe można bowiem podzielić na dwie kategorie, co jest ważną informacją dla wszystkich kierowców.
O kolizji możemy mówić w sytuacji, gdy podczas zdarzenia uszkodzeniu uległy wyłącznie pojazdy lub gdy osoba poszkodowana doznała niewielkiego uszczerbku na zdrowiu. O uszczerbku mówimy, gdy trwa on do siedmiu dni. W tym przypadku czyn zostaje zakwalifikowany jako wykroczenie, co przekłada się na mniejsze konsekwencje dla sprawcy.
Z wypadkiem mamy natomiast do czynienia w sytuacji, kiedy obrażenia u osób poszkodowanych są na tyle poważne, że trwają one powyżej siedmiu dni, a także wtedy, kiedy na skutek zdarzenia doszło do zgonu. W takim przypadku czyn może zostać zakwalifikowany jako przestępstwo. To z kolei może skutkować nawet pozbawieniem wolności.
Oczywiście nie w przypadku każdego zdarzenia drogowego uszczerbek na zdrowiu może być sklasyfikowany w prosty sposób – warto mieć tego świadomość. Czasem bowiem konsekwencje zdrowotne zdarzenia dostrzegalne są dopiero po kilku dniach. W takich sytuacjach niezbędna jest opinia biegłego, który określi, czy dany problem zdrowotny może być konsekwencją konkretnego zdarzenia drogowego. Co ważne, w przypadku każdego sprawcy związanego ze zdarzenie drogowym i uszczerbkiem na zdrowiu we Wrocławiu warto skorzystać z pomocy adwokata.
Jaka może być kara za spowodowanie wypadku drogowego?
Kwestię tego, jaka może zostać wymierzona kara za spowodowanie wypadku drogowego, reguluje zarówno Kodeks karny, jak i Kodeks wykroczeń. Oczywiście wszystko zależy tutaj od klasyfikacji czynu, od tego, jakie były konsekwencje zdarzenia, a także od dodatkowych okoliczności, takich jak prowadzenie pojazdu po spożyciu alkoholu czy brak odpowiednich uprawnień.
Spowodowanie wypadku komunikacyjne
Jeśli sprawca, naruszając (także nieumyślnie) zasady bezpieczeństwa w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, spowoduje wypadek drogowy, na skutek którego inna osoba odniesie lekkie lub średnie obrażenia ciała, podlega karze pozbawienia wolności do lat trzech. Jeżeli natomiast skutkiem wypadku jest śmierć innej osoby lub ciężkie obrażenia ciała, kara może wynieść od sześciu miesięcy do ośmiu lat pozbawienia wolności. W przypadku, gdy działał pod wpływem alkoholu lub substancji odurzających, kara ta może być bardziej surowa.
Zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym
Oczywiście nie wszystkie zdarzenia drogowe mają poważne konsekwencje w postaci doprowadzenia do uszczerbku na zdrowiu innych osób. Nie oznacza to jednak, że sprawca nie musi liczyć się z konsekwencjami. Kwestię tę reguluje art. 86 Kodeksu wykroczeń.
Za brak zachowania należytej ostrożności, która powoduje zagrożenie bezpieczeństwa, na sprawcę może zostać nałożona kara grzywny. Jeśli na skutek braku należytej ostrożności dojdzie do naruszenia czynności narządu ciała lub rozstroju zdrowia innej osoby, sprawca podlega karze grzywny w wysokości nie niższej niż 1500 złotych.
Z kolei w sytuacji, gdy sprawca spożywał alkohol lub jest pod wpływem podobnie działających środków, kara grzywny może być wyższa niż 2500 zł, a dodatkowo sąd może podjąć decyzję o zastosowaniu kary pozbawienia wolności.
Wymiar kary uzależniony jest od wielu czynników
Widać zatem, że zakres kar za spowodowanie wypadku drogowego jest bardzo szeroki. Nie ulega zatem wątpliwości, że w każdym przypadku osoba, która spowodowała zdarzenie, powinna zdecydować się na skorzystanie z pomocy adwokata od wypadków drogowych we Wrocławiu.
Wypadek drogowy – zakaz prowadzenia pojazdu może być jedną z konsekwencji
Jedną z konsekwencji spowodowania wypadku drogowego może być zakaz prowadzenia pojazdów. Należy mieć tutaj świadomość, że kwestię tego również reguluje art.86 Kodeksu wykroczeń:
[Zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym]
§ 1. Kto na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu, nie zachowując należytej ostrożności, powoduje zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym, podlega karze grzywny.
Jak czytamy w dalszej części:
§ 3. W razie popełnienia wykroczenia określonego w § 1 przez osobę prowadzącą pojazd można orzec zakaz prowadzenia pojazdów.
W przypadku wykroczeń zakaz prowadzenia pojazdów może trwać od sześciu miesięcy do nawet trzech lat. Jeśli natomiast chodzi o popełnienie przestępstwa, sąd może zakazać sprawcy prowadzenia pojazdów na okres od trzech do 15 lat.
Warto dodać, że tego typu karę obligatoryjnie stosuje się przy skazaniu sprawcy za takie czyny, jak prowadzenie pojazdu po alkoholu czy za ucieczkę przed policją. Środek ten znajduje zastosowanie także wtedy, gdy sprawca nie posiadał prawa jazdy. Jeśli natomiast chodzi o inne sytuacje, nałożenie na sprawcę zakazu prowadzenia pojazdów nie jest obligatoryjnie. Innymi słowy, sąd może, ale nie musi nałożyć takiej kary.
Wypadek drogowy – adwokat we Wrocławiu może zapewnić pomoc prawną
Spowodowanie wypadku drogowego wiąże się z poważnymi konsekwencjami prawnymi, które mogą obejmować zarówno zakaz prowadzenia pojazdów, jak i karę pozbawienia wolności. Kluczowe znaczenie ma kwalifikacja prawna zdarzenia, która zależy między innymi od skutków wypadku.
W przypadku oskarżenia o spowodowanie wypadku drogowego, skorzystanie z pomocy prawnej jest kluczowe. Adwokat od wypadków drogowych we Wrocławiu może nie tylko pomóc w zrozumieniu treści zarzutów, ale również reprezentować sprawcę w postępowaniu sądowym. Co więcej, doświadczony adwokat może zapewnić pomoc przy składaniu apelacji lub wniosków o warunkowe zawieszenie wykonania kary.
Ostatnie artykuły
Decyzja o rozwodzie jest jedną z najtrudniejszych, z jakimi muszą zmierzyć się rodzice. Jednym z modeli opieki, który zyskuje na popularności, jest opieka...
Czytaj więcejPotrzebujesz pomocy prawnej w sprawie spadkowej i zastanawiasz się, jak znaleźć dobrego prawnika? Zależy Ci na wiedzy, doświadczeniu i najwyższej jakości...
Czytaj więcej