Zatrzymanie, które z reguły trwa nie dłużej niż 48 godzin, wcale nie musi wiązać się z zastosowaniem wobec podejrzanego aresztu. W przypadku zatrzymania warto zachować spokój, ponieważ wszystko, co wydarzy się na tym etapie, może mieć istotny wpływ na późniejsze postępowanie. Przede wszystkim jednak należy znać różnicę między zatrzymaniem a aresztem. Powszechne jest bowiem stosowanie określenia “zatrzymanie tymczasowe”, choć w rzeczywistości rozróżnia się zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie.
Na czym polega zatrzymanie?
Przede wszystkim należy wiedzieć, że rozróżnia się zatrzymanie policyjne i prokuratorskie. Jak nietrudno się domyślić, w pierwszym przypadku zatrzymania dokonuje policja. W drugim natomiast do zatrzymania dochodzi na zlecenie prokuratora. Co istotne, zatrzymanie jest środkiem stosowanym w sytuacji, gdy pojawia się uzasadnione podejrzenie, że osoba zatrzymana dokonała przestępstwa.
Zatrzymanie na 72 h – kiedy jest możliwe?
Istotna kwestia związana jest z tym, że z reguły zatrzymanie trwa maksymalnie 48 godzin. Czas ten liczony jest od momentu dokonania zatrzymania przez służby. Bardzo często w tym czasie trwają czynności, związane z tym, co ma się wydarzyć później. Prokurator może wystąpić z wnioskiem o zastosowanie aresztu wobec zatrzymanego. Sąd ma dodatkowe 24 godziny na rozpatrzenie takiego wniosku. Oznacza to, że maksymalny czas trwania zatrzymania może wynieść 72 godziny.
Jakie są prawa zatrzymanego?
Każda osoba, która została zatrzymana, ma pewne prawa. Może ona dostać wodę i korzystać z toalety, a jeśli zatrzymanie trwa długo, ma także możliwość otrzymania posiłku. Jeśli osoba zatrzymana na stałe przyjmuje leki i ma je przy sobie, może poprosić funkcjonariusza o zgodę na ich zażycie.
Wbrew powszechnej opinii, zatrzymany nie może natomiast samodzielnie do kogoś zadzwonić. Istnieje jednak możliwość poproszenia, aby zrobił to funkcjonariusz. Na prośbę zatrzymanego może on poinformować o zatrzymaniu członka rodziny, a także pracodawcę czy dowódcę (w przypadku żołnierzy).
Oczywiście istnieje także możliwość skontaktowania się z prawnikiem. Jeśli zatrzymany zna numer telefonu do swojego obrońcy, z pewnością ułatwi to sprawę. Jeżeli nie, na komendzie powinna znajdować się lista adwokatów i radców prawnych – można wytypować jedną z takich osób.
Na co musi zgodzić się osoba zatrzymana?
Nie da się ukryć, że zatrzymanie z reguły jest niespodziewanym i bardzo stresującym wydarzeniem. Warto jednak zachować zimną krew – tym bardziej, że etap ten ma bardzo duże znaczenie. Zatrzymany może złożyć wyjaśnienia, choć nie musi tego robić. Ma także prawo milczeć. Wszystko, co powie zatrzymany, będzie mogło zostać wykorzystane w późniejszym postępowaniu.
Niestety, funkcjonariusze bardzo często sugerują zatrzymanemu, co ma mówić – a w dużym stresie latwo jest powiedzieć coś nieprzemyślanego. Warto więc wstrzymać się od składania wyjaśnień, a nawet od prowadzenia nieformalnych rozmów z funkcjonariuszem. Wszelkie wyjaśnienia będzie można złożyć w obecności obrońcy.
Osoba zatrzymana nie może natomiast odmówić przeszukania ubrania, pobrania odcisków palców, badania alkomatem, a także pobrania krwi i wymazu z policzka. Policja ma także prawo sfotografować zatrzymanego. W niektórych przypadkach odbywa się badanie psychiatryczne lub psychologiczne – zawsze jednak musi zostać ono przeprowadzone przez pracownika służby zdrowia.
Zatrzymanie a aresztowanie tymczasowe – czym się różnią?
Wiele osób zastanawia się nad tym, czym dokładnie jest zatrzymanie, a czym areszt. Funkcjonuje także niepoprawne określenie “zatrzymanie tymczasowe”. Znajomość przepisów może okazać się tutaj bardzo przydatna – tym bardziej, że do zatrzymania bardzo często dochodzi w sposób zupełnie nieprzewidziany.
Zatrzymanie, jak wspomnieliśmy wcześniej, może trwać 48 lub 72 godziny. Może ono być wstępem do aresztowania, jednak wcale nie musi tak być. Wiele zależy od tego, czy jest to zatrzymanie policyjne, czy może prokuratorskie. Zatrzymanie prokuratorskie bardzo często ma miejsce w sytuacji, gdy podejrzany nie stawił się na przesłuchanie. Wysoce prawdopodobne jest, że zatrzymanie prokuratorskie zakończy się aresztem.
Areszt tymczasowy jest rozwiązaniem stosowanym stosunkowo rzadko – głównie dlatego, że osoba podejrzana na ogół może odpowiadać z wolnej stopy. Duże znaczenie ma również to, że tymczasowe aresztowanie może mieć miejsce wyłącznie po decyzji sądu, co z pewnością jest dodatkowym utrudnieniem. Rozwiązanie to stosuje się wtedy, gdy zebrane dowody z dużym prawdopodobieństwem wskazują na to, że podejrzany rzeczywiście dokonał przestępstwa. Areszt może również mieć na celu zabezpieczenie prawidłowego toku postępowania, a także uniknięcie sytuacji, w której podejrzany popełni kolejne przestępstwo.
Zatrzymanie przez policję Wrocław – warto skorzystać z pomocy prawnika
W każdym przypadku osoba zatrzymana ma prawo do kontaktu z prawnikiem. Warto skorzystać z tej możliwości – niezależnie od tego, o co podejrzenia jest osoba zatrzymana. Doświadczony prawnik zacznie działać od razu, co może mieć istotny wpływ na dalsze postępowanie. Nie ma tutaj znaczenia, czy zatrzymanie będzie trwało 24 lub 72 godziny, czy może zastosowany zostanie areszt.
Zarówno zatrzymanie przez policję we Wrocławiu, jak i tymczasowe aresztowanie, to sytuacje, które wymagają kontaktu z prawnikiem. Rezygnacja z profesjonalnego wsparcia prawnego może mieć bardzo poważne konsekwencje, szczególnie jeśli podejrzanemu postawiono zarzuty, które wiążą się z poważnymi konsekwencjami prawnymi.
Ostatnie artykuły
Decyzja o rozwodzie jest jedną z najtrudniejszych, z jakimi muszą zmierzyć się rodzice. Jednym z modeli opieki, który zyskuje na popularności, jest opieka...
Czytaj więcejPotrzebujesz pomocy prawnej w sprawie spadkowej i zastanawiasz się, jak znaleźć dobrego prawnika? Zależy Ci na wiedzy, doświadczeniu i najwyższej jakości...
Czytaj więcej