Za co można uzyskać odszkodowanie i zadośćuczynienie za internowanie w stanie wojennym?
Świadczenie możliwe do uzyskania od Skarbu Państwa w związku z internowaniem obejmuje zarówno rekompensatę za szkody majątkowe, jak i za poniesioną z tego tytułu krzywdę moralną (tzw. zadośćuczynienie).
Warunkiem uznania przez sąd, że określona szkoda majątkowa może być dochodzona na gruncie przepisów tzw. ustawy lutowej jest uprzednie ustalenie tego, że istnieje bezpośredni i adekwatny związek przyczynowy między tą szkodą a decyzją o internowaniu. Co za tym idzie, przedmiotem dochodzenia przed sądem na podstawie tej ustawy mogą być wyłącznie te niekorzystne następstwa, które powstały w związku z wykonaniem decyzji o internowaniu. Z uwagi na cywilny charakter tego żądania, wnioskodawca, zgodnie z obowiązującymi regułami ciężaru dowodowego, powinien udowodnić podstawę oraz i wysokość dochodzonego roszczenia.
Także ustalenie właściwej kwoty odszkodowania i zadośćuczynienia za internowanie nie należy do spraw łatwych. Szkoda niematerialna ma charakter niewymierny, dlatego też żadna kwota pieniężna nigdy w pełni nie zrekompensuje subiektywnie odczuwanej przez internetowego krzywdy. Niemniej jednak, wysokość przyznanej przez sąd kwoty zadośćuczynienia powinna być określona tak, aby zmierzać do zrównoważenia negatywnych, często traumatycznych przeżyć internowanego.
Komu przysługuje dane odszkodowanie za internowanie?
Roszczenie o odszkodowanie za internowanie przysługuje samemu internowanemu, a w razie śmierci przechodzi ono na małżonka, dzieci i rodziców.
Roszczenie przysługuje także dziecku, które przebywało z matką w okresie odosobnienia lub którego matka w okresie ciąży przebywała w takim odosobnieniu.
Jak uzyskać odszkodowanie za internowanie w stanie wojennym?
Warto wskazać, że możliwość ubiegania się o odszkodowanie za internowanie w stanie wojennym została wprowadzona do porządku prawnego dopiero w 2018 r., na skutek nowelizacji tzw. ustawy lutowej. Wcześniej ustawodawca nie przewidywał takiego prawa.
Aby uzyskać odszkodowanie za internowanie w stanie wojennym konieczne jest skierowanie sprawy na drogę sądową. Roszczenie kierowane jest do Skarbu Państwa. O odszkodowaniu orzeka sąd karny – sąd okręgowy.
Jakie dokumenty należy przygotować, aby uzyskać odszkodowanie i zadośćuczynienie za internowanie?
Przydatne, aby uzyskać odszkodowanie i zadośćuczynienie za internowanie stanie wojennym będą wszelkie dokumenty dotyczące samego internowania. Jeśli internowany lub rodzina nie jest w posiadaniu takich archiwalnych dokumentów, możliwe jest ich odszukanie w zasobach IPN lub innych archiwów państwowych. W razie dochodzenia roszczeń przez małżonka lub krewnych internowanego, konieczne będzie także przedłożenie aktów stanu cywilnego wykazujących związek małżeński lub więzy pokrewieństwa. Pomocne okazać mogą się także wszelkie inne zachowane dokumenty, pozwalające na wykazanie podstawy i wysokości roszczenia odszkodowawczego, np. dokumenty wskazujące na wysokość utraconego zarobku w związku z internowaniem.
Zachęcamy do bliższego zapoznania się z ofertą Kancelarii w zakresie odszkodowań za represje komunistyczne.
Jeśli potrzebujesz pomocy w kategorii: odszkodowanie za internowanie w stanie wojennym,
odszkodowanie za internowanie, zapraszamy do kontaktu z adwokatem.
Ostatnie artykuły
W większości przypadków terminy rozpraw sądowych wyznaczane są z pewnym wyprzedzeniem, tak aby wszyscy uczestnicy mogli zaplanować swój czas w taki sposób,...
Czytaj więcejChoć dziedziczenie w wielu przypadkach wiąże się z korzyścią majątkową, nie zawsze musi tak być. Zdarzają się sytuacje, kiedy zmarły pozostawia po sobie...
Czytaj więcej