Wniosek o stwierdzenie nabycia spadku – do czego służy w postępowaniu spadkowym?
Wniosek o stwierdzenie nabycia spadku służy do wszczęcia postępowania spadkowego po zmarłym. Jest to pismo inicjujące postępowania sądowe w przedmiocie ustalenia tego, kto jest spadkobiercą zmarłego, na jakiej podstawie dziedziczy (z testamentu czy z ustawy), w jakiej części i w jaki sposób dziedziczy spadek (wprost, z dobrodziejstwem inwentarza). Wniosek o stwierdzenie nabycia spadku może złożyć każda osoba, która ma w tym interes prawny. Oznacza to, że z takim wnioskiem mogą wystąpić nie tylko spadkobiercy, ale także przykładowo wierzyciele spadkodawcy, których wierzytelności nie zostały uregulowane przez zmarłego.
Kto może złożyć wniosek o stwierdzenie nabycia spadku?
Po przeprowadzonym postępowaniu, sąd właściwy wydaje orzeczenie kończące, w postaci postanowienia o stwierdzeniu nabyciu spadku. Dokument ten potwierdza tytuł dziedziczenia po zmarłym wymienionych w nim osób. Przeprowadzenie postępowania spadkowego pozwala na uregulowanie sytuacji prawnej w zakresie dziedziczenia po spadkodawcy.
Jakie informacje musi zawierać wniosek o stwierdzenie nabycia spadku?
Wniosek o stwierdzenia nabycia spadku musi zawierać dane spadkodawcy, ze wskazaniem daty jego śmierci oraz ostatniego miejsca zwykłego pobytu. Niezbędne jest także podanie osób wchodzących w krąg spadkobierców po zmarłym. Konieczne jest również wyjaśnienie na czym polega interes prawny wnioskodawcy we wszczęciu postępowania.
Wniosek o stwierdzenie nabycia spadku z testamentu – Jeśli spadkodawca pozostawił testament, należy go wraz z wnioskiem przedłożyć do sądu lub wskazać dane osoby, która jest lub może być w jego posiadaniu. Warto wiedzieć, że przepisy nakładają na osobę, u której znajduje się testament, bezwzględny obowiązek złożenia go w sądzie spadku, gdy tylko ta osoba dowie się o śmierci spadkodawcy, chyba że złożyła go u notariusza. Ten, kto bezzasadnie uchyla się od wykonania tego obowiązku, ponosi odpowiedzialność za wynikłą stąd szkodę. Ponadto sąd spadku może nałożyć na uchylającego się grzywnę.
Wniosek o stwierdzenie nabycia spadku – wymogi formalne
Oprócz powyżej wskazanych informacji, wniosek musi spełniać wszystkie wymogi, jakie przepisy proceduralne stawiają pismom procesowym.
Wymagane elementy należy ująć we wniosku, najlepiej przyjmując czytelną strukturę i wyodrębniając w piśmie datę, adresata, wnioskodawcę, uczestników postępowania, tytuł pisma, konkretne wnioski, w tym wnioski dowodowe, uzasadnienie oraz listę załączników. Pismo należy opatrzyć własnoręcznym podpisem.
Niezbędne załączniki – co należy dołączyć do wniosku o nabycie spadku?
Do wniosku należy dołączyć załączniki, takie jak:
- odpis aktu zgonu, testament (jeśli został sporządzony),
- pełnomocnictwo (gdy wniosek wnosi pełnomocnik),
- inne dokumenty mające znaczenie dla sprawy – np. akty poświadczenia dziedziczenia czy inne akty stanu cywilnego wykazujące na pokrewieństwo spadkodawcy z wnioskodawcą lub uczestnikami postępowania.
Wniosek o stwierdzenie nabycia spadku wzór – Do wniosku należy dołączyć odpowiednią ilość odpisów dla występujących w sprawie uczestników postępowania.
Jak wypełnić wniosek o stwierdzenie nabycia spadku?
Wniosek o stwierdzenie nabycia spadku wnosi się na piśmie. Należy skierować do sądu spadku, którym jest sąd rejonowy ostatniego miejsca zwykłego pobytu spadkodawcy. Wniosek powinien zawierać wszystkie elementy, na które wskazano uwagę w poprzednich akapitach. Prawidłowe wypełnienie wniosku o stwierdzenie nabycia spadku umożliwi nadanie sprawie biegu przez sąd. W przypadku braków formalnych wniosku, wnioskodawca zostanie wezwany do ich uzupełnienia pod rygorem zwrotu pisma. O pomoc w sporządzeniu wniosku warto zwrócić się do profesjonalisty – adwokata lub radcy prawnego.
Opłaty związane z wnioskiem o sądowe stwierdzenie nabycia spadku
Jak wypełnić wniosek o stwierdzenie nabycia spadku – Warto pamiętać, że wniesienie wniosku wiąże się z koniecznością uiszczenia opłaty sądowej w kwocie 100 zł oraz opłaty na Rejestr spadkowy – 5 zł.
Zachęcamy do bliższego zapoznania się z ofertą Kancelarii w zakresie spraw spadkowych.
Jeśli potrzebujesz pomocy w kategorii: wniosek o stwierdzenie nabycia spadku, jak wypełnić wniosek o stwierdzenie nabycia spadku, wniosek o stwierdzenie nabycia spadku z testamentu, wniosek o stwierdzenie nabycia spadku wzór, zapraszamy do kontaktu z adwokatem.
Ostatnie artykuły
Decyzja o rozwodzie jest jedną z najtrudniejszych, z jakimi muszą zmierzyć się rodzice. Jednym z modeli opieki, który zyskuje na popularności, jest opieka...
Czytaj więcejPotrzebujesz pomocy prawnej w sprawie spadkowej i zastanawiasz się, jak znaleźć dobrego prawnika? Zależy Ci na wiedzy, doświadczeniu i najwyższej jakości...
Czytaj więcej