Zgodnie z ustawą o przeciwdziałaniu narkomanii z 2005 roku, posiadanie narkotyków traktowane jest jako przestępstwo. Oznacza to, że osoba, która dopuści się takiego czynu, powinna liczyć się z poważnymi konsekwencjami. Jedną z nich może być zatrzymanie. Istnieją jednak pewne okoliczności, które mogą wpłynąć na zminimalizowanie wymiaru kary.
Co grozi za posiadanie narkotyków?
Kwestię tę reguluje art. 62 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Zgodnie z tą ustawą, każda osoba, która wbrew przepisom posiada narkotyki, czyli środki odurzające lub substancje psychotropowe, podlega karze do trzech lat pozbawienia wolności.
Wiele zależy tutaj od ilości posiadanej substancji. W sytuacji, gdy jest ona znaczna, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od roku do nawet dziesięciu lat. Jeśli natomiast jest to sprawa mniejszej wagi, a ilość narkotyków jest niewielka, sprawca może liczyć na karę grzywny, karę ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do roku.
Zatrzymanie – na czym właściwie polega?
Wiele osób, w szczególności takich, które nigdy wcześniej nie miały styczności z wymiarem sprawiedliwości, zastanawia się nad tym, czym właściwie jest zatrzymanie. Niektórzy też nie mają świadomości, że zatrzymanie różni się od aresztowania. Właśnie dlatego każda osoba, która została zatrzymana za posiadanie narkotyków, powinna dowiedzieć się więcej na ten temat.
Zatrzymanie traktowane jest jako krótkotrwałe pozbawienie wolności, a także pozbawienie możliwości swobodnego działania. Podstawowym celem zatrzymania jest doprowadzenie osoby podejrzanej do określonego organu. Jest to też swego rodzaju środek zapewniający prawidłowy przebieg postępowania, stosowany na przykład w sytuacji, kiedy osoba taka może zechcieć uciec, zacierać ślady swojej działalności lub w dalszym ciągu prowadzić działalność przestępczą.
Różnica pomiędzy zatrzymaniem a aresztowaniem jest kluczowa. Aresztowaniem jest środkiem dużo dalej idącym, ponieważ może ono nastąpić tylko na podstawie postanowienia wydanego przez sąd, co z kolei odbywa się na wniosek prokuratora. Areszt stosuje się w sytuacji, kiedy dana osoba została uznana za podejrzaną i postawiono jej zarzuty. W przypadku zatrzymania wystarczy podejrzenie popełnienia przestępstwa.
Zatrzymanie za posiadanie narkotyków – kiedy jest możliwe? Jak się zachować?
Policja może dokonać zatrzymania w sytuacji, kiedy istnieje podejrzenie, że dana osoba popełniła przestępstwo. W tym przypadku mowa o posiadaniu narkotyków. W wielu przypadkach zatrzymanie następuje, gdy policja znajdzie u danej osoby jakąś ilość narkotyków.
Każda osoba, która została zatrzymana przez policję, powinna pamiętać o szeregu przysługujących jej praw. Przede wszystkim może ona skontaktować się z adwokatem, co ma bardzo duże znaczenie w kontekście przyszłego postępowania i kary nałożonej przez sąd. Wiele osób po zatrzymaniu zmaga się z silnym stresem, dlatego świadomość tego, że można porozmawiać z obrońcą, ma kluczowe znaczenie.
Istotne jest także to, że osoba podejrzana musi zostać poinformowana o tym, jakie są przyczyny zatrzymania i jakie przestępstwo się jej zarzuca. Jest to o tyle ważne, że policja może różnie zinterpretować okoliczności towarzyszące zatrzymaniu – jeśli bowiem oskarży daną osobę o posiadanie narkotyków, jej sytuacja będzie o wiele lepsza niż w sytuacji, gdy policja zarzuci jej handel narkotykami. Warto więc jak najszybciej dowiedzieć się, jakie są dokładne zarzuty – tym bardziej, że informacja ta będzie szczególnie ważna podczas przysługującej zatrzymanemu rozmowy z obrońcą.
Co zrobić, aby konsekwencje posiadania narkotyków były mniej dotkliwe?
Jak wynika z ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, różnica pomiędzy najniższym a najwyższym dopuszczalnym wymiarem kary jest spora. Okazuje się bowiem, że sprawca może liczyć “tylko” na karę grzywny, choć istnieje ryzyko, że sąd podejmie decyzję o pozbawieniu wolności na okres dziesięciu lat. Właśnie z tego powodu warto zrobić wszystko, aby zminimalizować konsekwencje posiadania narkotyków.
W tym miejscu warto wyjaśnić, kiedy możemy mówić o sprawie mniejszej wagi. Otóż chodzi tutaj o sytuacje, kiedy szansa na zastosowanie łagodniejszego wymiaru kary jest wysoka, a cała sprawa spełnia znamiona czynu o niskiej szkodliwości społecznej. Znaczenie ma tutaj przede wszystkim ilość i rodzaj posiadanych narkotyków, historia sprawcy, w tym to, czy kiedykolwiek był zatrzymany, a także inne okoliczności.
Jeśli chodzi o szanse zminimalizowania konsekwencji posiadania narkotyków, możliwości jest kilka. Sprawca może ubiegać się o zasądzenie kary grzywny zamiast kary pozbawienia wolności. W sytuacji, gdy ilość substancji była niewielka i były to narkotyki traktowane jako “lekkie”, szanse na zastosowanie łagodniejsze kary przez sąd są naprawdę duże. Istnieje także możliwość umorzenia postępowania, przede wszystkim wtedy, gdy ilość narkotyków była niewielka, były one przeznaczone do własnego użytku, a szkodliwość społeczna czynu była niska.
Widać zatem, że w pewnym przypadkach szanse na uniknięciu poważnych konsekwencji przez osobę posiadającą narkotyki są naprawdę duże. Zawsze jednak osoba zatrzymana za posiadanie narkotyków powinna rozważyć skorzystanie z pomocy prawnej.
Posiadanie narkotyków – adwokat Wrocław może zapewnić wsparcie prawne
Każda osoba, której zależy na zminimalizowaniu kary za posiadanie narkotyków, powinna skorzystać z profesjonalnej pomocy prawnej. Doświadczony prawnik z całą pewnością zrobi wszystko, aby osoba podejrzana mogła liczyć na jak najniższy wymiar kary. Warto wiedzieć, że kluczowe znaczenie mają tutaj różnego rodzaju niuanse. Co więcej, samodzielna obrona nie jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ podejrzanemu może brakować wiedzy i doświadczenia w tym zakresie. Nie ma zatem wątpliwości, że w przypadku zatrzymania za posiadanie narkotyków, adwokat we Wrocławiu może zapewnić duże wsparcie.
Ostatnie artykuły
W sytuacji, gdy ktoś zostaje zatrzymany przez policję lub inne organy ścigania, bardzo ważne jest, aby znał swoje prawa, które przysługują mu w tej...
Czytaj więcejHandel narkotykami to poważne przestępstwo, które w każdym przypadku wiąże się z surowymi konsekwencjami. W obliczu rosnącego problemu narkomanii oraz...
Czytaj więcej