Posiadanie narkotyków, zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem, traktowane jest jako przestępstwo. To, jaki będzie wymiar kary, uzależnione jest od kilku czynników. Znaczenie ma tutaj przede wszystkim ilość narkotyków, a także to, czy dana osoba miała wcześniej kontakt z wymiarem sprawiedliwości. Dowiedz się, z czym powinna liczyć się osoba, która posiada narkotyki.
Ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii z 2005 roku – co mówi?
Przede wszystkim warto wiedzieć, że ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii, przyjęta w 2005 roku, szczegółowo reguluje to, jakie działania związane z narkotykami uznawane są za nielegalne. Oprócz produkcji narkotyków i wprowadzania ich do obiegu, niezgodne z prawem jest posiadanie narkotyków, a także sprowadzanie ich do Polski.
Co ważne, samo posiadanie narkotyków uznawane jest za przestępstwo. Niezależnie od tego, jaki jest to rodzaj substancji i jaka jest ich ilość, osoba posiadająca narkotyki powinna liczyć się z konsekwencjami karnymi.
Posiadanie narkotyków zagrożone jest karą pozbawienia wolności do lat 3, natomiast w przypadku znacznych ich ilości wymiar ten został zakreślony od roku do lat 10.
W wypadkach mniejszej wagi, tj. kiedy przemawia za tym mała ich ilość, rodzaj narkotyku, a także okoliczności po stronie sprawcy np. niekaralność, możliwe jest zastosowanie kary grzywny, choć zdarza się, że na osobę taką nałożona zostaje kara ograniczenia wolności.
Posiadanie niewielkiej ilości narkotyków “na własny użytek”
Osoby, które posiadają narkotyki “na własny użytek”, na co wskazuje ich niewielka ilość, mają możliwość uzyskania umorzenia postępowania i nie wymierzenia im kary. Może mieć to miejsce zarówno na etapie postępowania przygotowawczego przez prokuratora, jak i na etapie postępowania sądowego przez sąd. W obydwu przypadku pod uwagę brane są okoliczności popełnienia czynu oraz stopień jego społecznej szkodliwości.
Ustawa, choć bardzo szczegółowa, nie określa dokładnie, jaka ilość narkotyku może być uznawana za niewielką. Z reguły przyjmuje się, że jest to ilość mająca zaspokoić potrzeby jednej osoby. W efekcie każda sprawa rozpatrywana jest indywidualnie, a sąd bierze pod uwagę różne okoliczności.
W przypadku większości ilości narkotyków konsekwencje są poważniejsze
Osoby, które posiadają większe ilości narkotyków, wskazujące na zamiar ich dystrybucji, muszą liczyć się z poważniejszymi konsekwencjami. Jak wynika z ustawy, sąd może podjąć decyzję nawet o dziesięciu latach ograniczenia wolności.
Powstaje jednak pytanie, co dokładnie może oznaczać “duża ilość” narkotyków? Przede wszystkim trzeba mieć świadomość, że posiadanie narkotyków uznawane jest za przestępstwo o wysokiej szkodliwości społecznej. Duża ilość na ogół jest wystarczająca do tego, aby odurzyć kilkadziesiąt osób. I w tym przypadku jednak ustawa nie reguluje tej kwestii, co oznacza, że oceny każdorazowo dokonuje sąd.
Jaka grzywna za posiadanie narkotyków?
W sytuacji, gdy dana osoba po raz pierwszy zostaje ukarana za posiadanie narkotyków, sąd może podjąć decyzję o zastosowaniu łagodniejszego wymiary kary, a mianowicie kary grzywny. Pojawia się jednak wątpliwość, jaka grzywna za posiadanie narkotyków może zostać nałożona na taką osobę? Jest to uzależnione od wielu czynników, a decyzja zawsze podejmowana jest przez sąd w sposób indywidualny. Z reguły jednak kara taka wynosi od kilkuset złotych do kilku tysięcy złotych.
Kolejną konsekwencją może być przepadek narkotyków i nawiązka
Niezależnie od tego, czy osoba posiadająca narkotyki została skazana, czy może doszło do umorzenia postępowania, sąd orzeka przepadek narkotyków. Co ważne, nie ma tutaj znaczenia, czy narkotyki te były własnością sprawcy, czy może kogoś innego. Przepadek jest specjalną instytucją, która powoduje przejście własności narkotyków (lub innych przedmiotów powiązanych z popełnionym przestępstwem) na Skarb Państwa wraz z chwilą uprawomocnienia się wyroku.
W pewnych przypadkach sąd może podjąć decyzję o orzeczeniu nawiązki. Jest to środek karny, który polega na wypłaceniu przez sprawcę pewnej kwoty osobie poszkodowanej lub wskazanej instytucji. W przypadku narkotyków może to być na przykład nawiązka na rzecz Stowarzyszenia MONAR, które pomaga w leczeniu osób uzależnionych. W tym miejscu warto podkreślić, że osoby uzależnione od narkotyków nie płacą nawiązki.
Jakie są szanse na umorzenie postępowania?
Zdarzają się również takie sytuacje, w których sąd podejmuje decyzję o umorzeniu postępowania i nie nakłada na osobę, która posiadała narkotyki, kary grzywny. Z reguły umorzenie następuje w sytuacji, kiedy dana osoba dotychczas nie miała żadnej styczności z wymiarem sprawiedliwości, nie tylko w kontekście posiadania narkotyków. Na umorzenie mogą liczyć te osoby, które nigdy nie zostały skazane za popełnienie przestępstwa umyślnego – a za takie właśnie uznaje się posiadanie narkotyków, niezależnie od ich rodzaju i ilości.
Znaczenie ma tutaj również ilość i rodzaj narkotyków. Sądy w sposób bardzo surowy traktują narkotyki uznawane za szczególnie niebezpiecznie – mowa tu między innymi o amfetaminie, kokainie czy heroinie. Jeśli natomiast dana osoba posiadała śladową ilość marihuany, szanse na umorzenie lub na niewielką karę grzywny, są o wiele większe.
Posiadanie narkotyków – warto skorzystać z pomocy adwokata we Wrocławiu
Wiesz już, jaka jest grzywna za posiadanie narkotyków. To, jaka kara zostanie wyznaczona, zależne jest od wielu czynników. Warto jednak mieć świadomość, że mogą istnieć sposoby pozwalające na złagodzenie kary. Decydując się na skorzystanie pomocy adwokata we Wrocławiu, zwiększasz swoje szanse na to, że kara za posiadanie narkotyków nie będzie tak dotkliwa.
Ostatnie artykuły
Rozpad małżeństwa to proces trudny emocjonalnie i prawnie. Dla wielu par separacja jest pierwszym krokiem przed decyzją o rozwodzie, ponieważ pozwala na...
Czytaj więcejSeparacja to sytuacja, w której małżonkowie przestają wspólnie prowadzić życie, ale formalnie pozostają w związku małżeńskim. Może przyjąć formę separacji...
Czytaj więcej