Do kiedy trzeba płacić alimenty?
Kodeks rodzinny i opiekuńczy wprowadza zasadę, zgodnie z którą rodzice obowiązani są do świadczeń alimentacyjnych względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie, chyba że dochody z majątku dziecka wystarczają na pokrycie kosztów jego utrzymania i wychowania.
Alimenty do którego roku życia, alimenty do 26 roku życia – Wbrew popularnie występującemu przekonaniu, wejście dziecka w stan dorosłości nie znosi automatycznie obowiązku płacenia alimentów. Z chwilą osiągnięcia pełnoletności, postanowienia wyroku sądowego czy zawartej w zakresie alimentów ugody pozostają w mocy.
Alimenty na dorosłe dziecko – Zaprzestanie płacenia alimentów możliwe jest jedynie w przypadku skutecznego, formalnego uchylenia się przez rodzica od tego obowiązku. Podkreślić należy, że przepisy przewidują możliwość uchylenia się od obowiązku płacenia alimentów na dziecko tylko w przypadku kiedy jest już ono pełnoletnie.
Jak przestać płacić alimenty na dorosłe dziecko?
Alimenty po 18 roku życia – Kodeks rodzinny i opiekuńczy przewiduje, że rodzice mogą uchylić się od świadczeń alimentacyjnych względem dziecka pełnoletniego, jeżeli są one połączone z nadmiernym dla nich uszczerbkiem lub jeżeli dziecko nie dokłada starań w celu uzyskania możności samodzielnego utrzymania się.
Jak przestać płacić alimenty na dorosłe dziecko – W przypadku zaktualizowania się powyżej wskazanych przesłanek, w celu uwolnienia się od obowiązku alimentacyjnego, rodzic musi wystąpić na drogę sądową z pozwem o uchylenie obowiązku alimentacyjnego względem swojego pełnoletniego dziecka. Obowiązany do płacenia świadczeń alimentacyjnych rodzic będzie występował w roli powoda, a otrzymujące alimenty dziecko – w roli pozwanego.
Czy należy płacić alimenty na pełnoletnie dziecko uczące się zaocznie?
Alimenty na pełnoletnie dziecko – Tryb podjętych przez dziecko studiów, w tym podjęcie przez nie studiów zaocznych nie stanowi o tym, że obowiązek alimentacyjny rodzica względem dorosłego dziecka wygasa. Studiowanie zaoczne nie jest także samoistną przesłanką do tego, aby rodzic skutecznie ubiegał się o uchylenie obowiązku łożenia na utrzymanie i wychowanie kontynuującego swoją edukację dziecka.
Alimenty na pełnoletnie dziecko uczące się zaocznie – Schemat nauki w trybie zaocznym może wywoływać przekonanie obowiązanego do płatności rodzica o pełnej dyspozycyjności czasowej dziecka i swobodnej możliwości podjęcia pracy zarobkowej w dni powszednie. Nie należy jednak zapominać o tym, że nauka dziecka jest sprawą priorytetową i wymagać od rodziców należy tego, aby z pełnym zaangażowaniem umożliwili oni dziecku uzyskanie wykształcenia. Na uwadze mieć także trzeba to, że studiowanie nie ogranicza się do uczęszczania na zajęcia. Obejmuje także czas potrzebny na przygotowanie się do zajęć, zaliczeń i egzaminów, pracę we własnym zakresie, poszukiwanie i zapoznawanie się z literaturą. Dziecko ma także prawo do tego, aby przeznaczać swój czas na inne sprawy, które przyczyniają się do jego ogólnego rozwoju – w tym pielęgnowanie hobby, rozwijanie zainteresowań i kontaktów międzyludzkich. Pozbawienie edukującego się w trybie zaocznym dziecka środków utrzymania i wychowania może zostać ocenione przez sąd jako zagrożenie dla jego rozwoju i działanie sprzeczne z rodzicielskim obowiązkiem troszczenia się o dziecko.
Powinność rodzica płacenia alimentów na rzecz pełnoletniego dziecka uczącego się zaocznie oceniana jest także przez pryzmat zdolności rodzica do dalszego ponoszenia kosztów utrzymania i wychowania dziecka. Jeśli łożenie na dziecko wiąże się z nadmiernym uszczerbkiem dla rodzica, okoliczność taka stanowi podstawę do ubiegania się o uchylenie obowiązku alimentacyjnego.


Alimenty na dziecko uczące się zaocznie i pracujące – co zrobić?
Wniosek o uchylenie alimentów na pełnoletnie dziecko – Jeśli okoliczności danej sprawy wskazują na to, że uczące się i pracujące jednocześnie dziecko jest w stanie utrzymać się samodzielnie, a przy tym odbywa się to bez uszczerbku dla jego rozwoju, rodzic ma szanse na uwolnienie się od obowiązku płacenia alimentów na dorosłe dziecko.
Samo podjęcie pracy przez pełnoletnie dziecko nie oznacza automatycznego zwolnienia rodzica od płacenia alimentów. Rodzic, który od tego obowiązku chce się uchylić, musi podjąć inicjatywę poprzez złożenie pozwu o uchylenie alimentów na rzecz dorosłego dziecka
Jak sporządzić wniosek o zniesienie alimentów na pełnoletnie dziecko (wzór)?
Pozew o uchylenie obowiązku alimentacyjnego musi spełniać szereg wymogów wymogom formalnych, które przepisy proceduralne stawiają pismom procesowym oraz pozwom. Przede wszystkim, taki pozew powinien zawierać:
- oznaczenie sądu
- oznaczenie stron – Wymaga się podania danych takich jak: imię, nazwisko, adres zamieszkania, a w przypadku powoda, dodatkowo należy podać jego PESEL.
- wartość przedmiotu sporu – W pozwie o uchylenie obowiązku alimentacyjnego należy podać sumę uiszczonych alimentów w ujęciu rocznym (tzn. miesięczna kwota alimentów x 12).
- oznaczenie pisma – czyli „Pozew o uchylenie obowiązku alimentacyjnego”.
- treść wniosku – Pozew musi zawierać jednoznaczne żądanie uchylenia obowiązku alimentacyjnego, najlepiej ze wskazaniem daty, z jakim nastąpić ma uchylenie.
- powołanie faktów stanowiących podstawę pozwu i dowodów na potwierdzenie tych faktów.
- uzasadnienie wniosku o uchylenie alimentów na pełnoletnie dziecko wzór – W tej części pozwu należy podać argumentację dotyczącą żądania uchylenia obowiązku alimentacyjnego.
- podpis powoda, czyli rodzica domagającego się uchylenia alimentów na dorosłe dziecko.
- wymienienie załączników – Do pozwu należy załączyć wyrok zasądzający alimenty na rzecz dziecka, jego odpis aktu urodzenia oraz dokumenty i inne dowody przemawiające za uchyleniem obowiązku alimentacyjnego.
Pozew należy złożyć do sądu rodzinnego właściwego dla miejsca zamieszkania uprawnionego do otrzymywania alimentów.
Pozew podlega opłacie sądowej.
Zaległe alimenty na dorosłe dziecko — czy nadal zobowiązują?
Obciążony alimentami rodzic ma obowiązek regularnego łożenia na dziecko do momentu formalnego uchylenia jego obowiązku alimentacyjnego względem dorosłego dziecka. Zaniechanie płacenia alimentów bez uprzedniego uzyskania wyroku sądowego w tym zakresie naraża takiego rodzica na odpowiedzialność cywilną, a nawet karną. Zobowiązanie do uiszczania alimentów na rzecz pełnoletniego dziecka istnieje więc do momentu uprawomocnienia się wyroku sądowego uchylającego taki obowiązek lub innej daty, jeśli taka została wskazana wprost w prawomocnym orzeczeniu sądowym.
Alimenty na dorosłe dziecko – pomoc adwokata
Zachęcamy do bliższego zapoznania się z ofertą Kancelarii w zakresie spraw rodzinnych.
Jeśli potrzebujesz pomocy w kategorii: alimenty na pełnoletnie dziecko, alimenty po 18 roku życia, alimenty na pełnoletnie dziecko uczące się zaocznie, alimenty na dorosłe dziecko, alimenty do 26 roku życia, jak przestać płacić alimenty na dorosłe dziecko, zapraszamy do kontaktu z adwokatem.
Ostatnie artykuły
Opieka naprzemienna to metoda na sprawowanie wspólnej opieki nad dzieckiem. Sądy przychylnie patrzą na rodziców, którzy odpowiedzialnie podchodzą do...
Czytaj więcejNaruszenie nietykalności cielesnej należy do przestępstw prywatnoskargowych. Oznacza to, że co do zasady to sam pokrzywdzony musi zająć się ściganiem...
Czytaj więcej