Jazda pod wpływem alkoholu jest surowo zabroniona przez polskiego ustawodawcę. Sposób jej karalności uzależniony jest od tego, czy stanowi ona przestępstwo, czy też wykroczenie. Niezależnie jednak od postaci tego czynu zabronionego, łączy się on z bardzo uciążliwymi konsekwencjami dla nieodpowiedzialnego kierowcy.
Czym jest jazda po alkoholu oraz jakie są jej konsekwencje?
Czym jest jazda po alkoholu?
Czyn zabroniony w postaci jazdy po spożyciu alkoholu, może przybrać dwojaką postać:
- wykroczenia,
- przestępstwa,
co uzależnione jest od stwierdzonej zawartości alkoholu w organizmie sprawcy.
Polskie prawo wyróżnia dwa poziomy stężenia alkoholu:
- stan po jego spożyciu – od 0,1 mg do 0,25 mg zawartości alkoholu w 1 dm3 wydychanego powietrza bądź od 0,2 do 0,5 ‰ zawartości alkoholu we krwi – prowadzenie pojazdu mechanicznego w takim stanie stanowi wykroczenie,
- stan nietrzeźwości – przekraczający wyżej opisane normy– prowadzenie pojazdu mechanicznego w takim stanie stanowi przestępstwo.
Nowe przepisy drogowe w roku 2022
W bieżącym roku, z dniem 1 stycznia, weszły w życie nowe przepisy modyfikujące wymiary kar z tytułu prowadzenia pojazdów mechanicznych po alkoholu.
Nowe przepisy drogowe 2022 roku zostały wprowadzone ustawą z dnia 2 grudnia 2021 r. o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2328).
Nowy taryfikator mandatów 2022 – Wyżej wymieniony akt prawny spowodował, że jazda pod wpływem alkoholu 2021 roku była dużo mniej „kosztowna”, niż w aktualnym stanie prawnym.
Konsekwencje jazdy pod wpływem alkoholu – zmiany od 1 stycznia 2022
Nowe przepisy drogowe 2022 zmieniły wymiar kar zarówno w przypadku, gdy jazda po alkoholu stanowi wykroczenie, jak i przestępstwo.
Kary za jazdę samochodem po spożyciu alkoholu
Wykroczenie polegające na prowadzeniu pojazdu mechanicznego w stanie po jego spożyciu, stypizowane jest w art. 87 § 1 ustawy z dnia 20 maja 1971 r. Kodeks wykroczeń (j.t. Dz. U. z 2021 r., poz. 2008 z późn. zm.), który stanowi, że osobie która prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, pomimo tego, że znajduje się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, może być wymierzona kara aresztu do 30 dni albo grzywny nie niższej niż 2500 złotych.
W przypadku, gdy osoba taka prowadzi na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu pojazd innego rodzaju, na przykład rower, podlega karze aresztu albo karze grzywny nie niższej niż 1000 złotych.
Dodatkowo, w pierwszym przypadku Sąd obligatoryjnie orzeka środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych w wymiarze od 6 miesięcy do 3 lat, w drugim zaś ma taką możliwość.
Musisz też wiedzieć, że zgodnie ze znowelizowanym art. 24 Kodeksu wykroczeń i dodanym do niego § 1a, górna wysokość kary grzywny wymierzanej przez sąd wzrosła do kwoty aż 30.000 zł.
Nowy taryfikator mandatów 2022 – Jeszcze dotkliwsze kary będą mogły być wymierzane od 17 września 2022 roku, gdyż od tego dnia zaczną obowiązywać zapisy art. 38 § 2 Kodeksu wykroczeń. Zgodnie bowiem z jego brzmieniem, kierującemu pojazdem mechanicznym, który został już ukarany za wykroczenie polegające na prowadzeniu pojazdu mechanicznego po spożyciu alkoholu, a który w ciągu dwóch lat od ostatniego prawomocnego ukarania popełni to samo wykroczenie, wymierzana będzie kara grzywny w wysokości nie niższej niż dwukrotność dolnej granicy ustawowego zagrożenia, a więc grzywna nie niższa niż 5.000 zł.
Kary za jazdę samochodem w stanie nietrzeźwości
Przestępstwo, którego treścią jest prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości reguluje art. 178a § 1 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny (j.t. Dz. U. z 2021 r., poz. 2345 z późn. zm.). Stanowi on, że sprawca, który pomimo znajdowania się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, dopuszcza się prowadzenia pojazdu mechanicznego w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do 2 lat.
Grzywna uzależniona jest m. in. od dochodu sprawcy i może zostać orzeczona w wymiarze od 10 do 540 stawek dziennych, w wysokości od 10 do 2.000 złotych za każdą z nich (art. 33 Kodeksu karnego).
Poza karą główną, sąd obligatoryjnie orzeka wobec sprawcy takiego przestępstwa, środek karny w postaci zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów albo pojazdów określonego rodzaju, na okres od 3 do 15 lat (art. 42 § 2 Kodeksu karnego).
Dodatkową represją wobec skazanego, jest obligatoryjne obciążenie go przez sąd obowiązkiem zapłaty świadczenia pieniężnego na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej w wysokości od 5. 000 do 60. 000 złotych (art. 43a § 2 Kodeksu karnego).
Musisz wiedzieć, że jeżeli sprawca przedmiotowego czynu działa w warunkach recydywy, a więc był już wcześniej prawomocnie skazany za takie przestępstwo, wówczas podlega on karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat (art. 178a § 4 Kodeksu karnego).
W takim przypadku, zakaz prowadzenia pojazdów orzekany jest dożywotnio, chyba że zachodzi wyjątkowy wypadek, uzasadniony szczególnymi okolicznościami. Z kolei świadczenie pieniężne wymierzane jest w wysokości od 10. 000 do 60. 000 złotych.
Nowy taryfikator mandatów w roku 2022
Nowy taryfikator mandatów 2022 został wprowadzony rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2021 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie wysokości grzywien nakładanych w drodze mandatów karnych za wybrane rodzaje wykroczeń (Dz.U. poz. 2484).
O wysokości grzywien pisaliśmy już w poprzedniej części niniejszego artykułu, toteż w tym miejscu wskażę tylko wysokość punktów karnych, którymi mogą być obciążeni kierowcy.
Obecnie jest to 10 punktów karnych, ale od 17 września 2022 roku ilość ta wzrośnie aż do 15, zarówno za jazdę po użyciu alkoholu jak i w stanie nietrzeźwości. Wydłuży się też okres, po którym punkty te będą kasowane – do dwóch lat liczonych od momentu opłacenia grzywny. Bez dokonania takiej opłaty, punkty karne pozostaną cały czas na koncie kierowcy.
Co grozi za jazdę po alkoholu w 2023?
Na październik 2023 roku zaplanowano wejście w życie przepisów zaostrzających sankcję karną za przestępstwo prowadzenia pojazdów mechanicznych pod wpływem alkoholu. Na podstawie nowych przepisów, górna granica możliwej do orzeczenia za to przestępstwo kary została podwyższona z 2 lat do 3 lat pozbawienia wolności.
Surowsza kara spotkać ma także kierowców, którzy będąc pod wpływem alkoholu spowodowali wypadek lub katastrofę komunikacyjną (albo sprowadzili jej niebezpieczeństwo) oraz tych, którzy zażyli alkohol dopiero po spowodowaniu wypadku lub katastrofy (bądź sprowadzenia jej niebezpieczeństwa) ale przed poddaniem przez uprawniony organ badaniu w celu ustalenia w organizmie zawartości alkoholu. O ostatnią ze wskazanych grup sprawców przestępstw rozszerzono także katalog podmiotowy stosowania środka karnego w postaci zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych. Nowelizacja kodeksu karnego wprowadza także do ustawy karnej katalog okoliczności obciążających. Za taką uznawane będzie przez sądy popełnienie przestępstwa w stanie po spożyciu alkoholu lub środka odurzającego, jeżeli ten stan był czynnikiem prowadzącym do popełnienia przestępstwa lub istotnego zwiększenia jego skutków.
Zachęcamy do bliższego zapoznania się z ofertą Kancelarii w zakresie spraw karnych.
Jeśli potrzebujesz pomocy w kategorii: nowy taryfikator mandatów 2022, jazda pod wpływem alkoholu 2021, nowe przepisy drogowe 2022, zapraszamy do kontaktu z adwokatem.
Ostatnie artykuły
Alkomaty to urządzenia, które służą policji do badania zawartości alkoholu w wydychanym przez kierowcę powietrzu. Są one niezwykle popularne – codziennie...
Czytaj więcejZ przyjemnością informujemy, że Kancelaria Adwokacka Ambicki Trela kolejny raz została uhonorowana prestiżową nagrodą Orły Prawa 2024. To już czwarty rok z...
Czytaj więcej