Wydziedziczenie jest instytucją prawa spadkowego, umożliwiającą testatorowi pozbawienie osób należących do jego najbliższej rodziny prawa do zachowku, a więc jakiegokolwiek dziedziczenia. Osoby, wobec których zapadła tego rodzaju wola spadkodawcy, mogą jednak, w przypadkach ściśle określonych przez przepisy obowiązującego prawa, podjąć czynności zmierzające do podważenia wydziedziczenia.
Czym jest wydziedziczenie oraz w jakich przypadkach można je podważyć dowiesz się z niniejszego artykułu.
Co oznacza wydziedziczenie?
Zgodnie z przepisami prawa spadkowego, spadkodawca może w testamencie pozbawić zstępnych, małżonka i rodziców zachowku, a więc wydziedziczyć, jeżeli:
- wbrew woli spadkodawcy postępowali oni uporczywie w sposób sprzeczny z zasadami współżycia społecznego,
- dopuścili się oni względem spadkodawcy albo jednej z najbliższych mu osób umyślnego przestępstwa przeciwko życiu, zdrowiu lub wolności albo rażącej obrazy czci,
- uporczywie nie dopełniali oni względem spadkodawcy obowiązków rodzinnych (art. 1008 Kodeksu cywilnego).
Wydziedziczenie często jest mylone z tzw. testamentem negatywnym, w którym spadkodawca pozbawia spadkobiercę jedynie przypadającego mu udziału w spadku, nie wyłącza go jednak całkowicie z dziedziczenia poprzez odebranie prawa do zachowku.
Zgodnie z postanowieniem Sądu Najwyższego z dnia 6 sierpnia 2014 r. (I CZ 57/14, Lex nr 1500659) „Wydziedziczenie stanowi materialnoprawną przesłankę unicestwienia roszczenia o zachowek”.
Jego skutkiem jest więc całkowite wyłączenie spadkobiercy od dziedziczenia po danym spadkodawcy.
Jak podważyć wydziedziczenie – dopuszczalne przypadki
Jak podważyć wydziedziczenie?
Podważenie wydziedziczenia jest dopuszczalne jedynie w trzech przypadkach:
- podważenia samego testamentu,
- zakwestionowania przyczyn wydziedziczenia,
- wykazania, iż spadkodawca przebaczył spadkobiercy.
Czujesz, że zostałeś niesłusznie wydziedziczony? Złóż sprawę w ręce naszych doświadczonych adwokatów. Kancelaria Adwokacka Adwokata Ambickiego pomoże Ci w podważeniu testamentu. Zadzwoń i umów się na konsultację już teraz!
Podważenie testamentu
Warunkiem skuteczności prawnej wydziedziczenia jest dokonanie go bezpośrednio w sporządzonym przez testatora testamencie.
Tym samym, jeśli zachodzi nieważność testamentu, można dokonać jego podważenia.
Nieważność testamentu, niezależnie od jego formy, zachodzi w przypadku, gdy został on sporządzony:
- w stanie wyłączającym świadome albo swobodne powzięcie decyzji i wyrażenie woli,
- pod wpływem błędu uzasadniającego przypuszczenie, że gdyby spadkodawca nie działał pod wpływem błędu, nie sporządziłby testamentu tej treści,
- pod wpływem groźby.
Na nieważność testamentu z powyższych przyczyn nie można się powołać po upływie lat trzech od dnia, w którym osoba mająca w tym interes dowiedziała się o przyczynie nieważności, a w każdym razie po upływie lat dziesięciu od otwarcia spadku (art. 945 Kodeksu cywilnego).
Nieskuteczność rozporządzenia testamentowego zachodzi także wówczas, gdy jest ono dotknięty brakami o charakterze formalnoprawnym. Najłatwiej o nie w przypadku testamentu własnoręcznego, gdyż przepisy prawa spadkowego wymagają, aby został on sporządzony własnoręcznym pismem, a nie na przykład na komputerze oraz opatrzony takiego rodzaju podpisem. W przypadku testamentu ustnego warunkiem skuteczności jest jego sporządzenie w obecności trzech świadków.
Jak podważyć wydziedziczenie w testamencie?
W każdym wypadku, w którym spadkobierca wykaże opisane powyżej nieprawidłowości rozrządzenia testatora na wypadek śmierci, istnieje podstawa do formalnego podważenia jego ważności, a tym samym i dokonanego na jego podstawie wydziedziczenia.
Kwestionowanie przyczyn wydziedziczenia
Spadkobierca może być uznany przez sąd za niegodnego dziedziczenia, a więc wydziedziczony, tylko i wyłącznie w trzech przypadkach:
- jeżeli spadkobierca dopuścił się umyślnie ciężkiego przestępstwa przeciwko spadkodawcy,
- jeżeli spadkobierca podstępem lub groźbą nakłonił spadkodawcę do sporządzenia lub odwołania testamentu albo w taki sam sposób przeszkodził mu w dokonaniu jednej z tych czynności,
- jeżeli spadkobierca umyślnie ukrył lub zniszczył testament spadkodawcy, podrobił lub przerobił jego testament albo świadomie skorzystał z testamentu, który został podrobiony lub przerobiony przez inną osobę.
Dokonanie przez testatora wydziedziczenia z jakiegokolwiek innego tytułu bądź też niewskazanie przyczyny na podstawie której wydziedziczenie następuje, będzie całkowicie nieskuteczne i jako takie prowadzące do jego podważenia.
Spadkobierca może także powoływać się na to, iż przyczyna wydziedziczenia wskazana przez spadkodawcę, nie jest zgodna z rzeczywistym stanem rzeczy. W tym celu oczywiście trzeba posłużyć się odpowiednimi dowodami w postaci zeznań świadków, dokumentów etc.
Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z dnia 9 grudnia 1974 r. (I CR 873/74, Lex nr 7628) „Także spadkobierca wydziedziczony w testamencie, któremu już z innych przyczyn nie służy roszczenie o zachowek, może w celu ochrony innego interesu prawnego żądać ustalenia, że wydziedziczenie jest bezpodstawne”.
Także w myśl wyroku Sądu Apelacyjnego w Katowicach z dnia 13 października 2017 r. (V ACa 905/16) „zaniechanie kontaktów spowodowane uzasadnionymi zarzutami wobec testatora nie może być poczytane za uporczywe niedopełnianie obowiązków rodzinnych względem spadkodawcy”.
Nie zawsze również punkt widzenia testatora musi być w takiej sprawie rozstrzygający. Zgodnie bowiem z postanowieniem Sądu Najwyższego (I CSK 428/17) „jeśli to sam spadkodawca zaniedbywał kontakty rodzinne, nie może na tej podstawie wydziedziczyć najbliższych”. W takim wypadku obalenie wydziedziczenia jest więc całkowicie możliwe.
Przebaczenie spadkodawcy
Spadkodawca nie może wydziedziczyć uprawnionego do zachowku, jeżeli mu przebaczył przed sporządzeniem testamentu (art. 1010 Kodeksu cywilnego).
Jeżeli w chwili przebaczenia spadkodawca nie miał zdolności do czynności prawnych, jest ono skuteczne, tylko wtedy, gdy nastąpiło z dostatecznym rozeznaniem.
Unieważnienie wydziedziczenia na tej podstawie, może więc nastąpić, gdy spadkobierca wykaże, że uzyskał skuteczne przebaczenie testatora. Pamiętać jednak musisz, że dotyczy to tylko i wyłącznie uprawnienia do zachowku, nadal bowiem w takim wypadku, pozostaje w mocy objęte wydziedziczeniem wyłączenie od spadkobrania udziału w masie spadkowej.
Obalenie wydziedziczenia – pomoc adwokata
Sprawy o zanegowanie wydziedziczenia zazwyczaj wiążą się z wieloma skomplikowanymi kwestiami. W takich sytuacjach bardzo rozsądną decyzją jest skorzystanie z pomocy doświadczonej kancelarii, która pomoże Ci je rozwikłać i osiągnąć założony cel.
Zachęcamy do bliższego zapoznania się z ofertą Kancelarii w zakresie spraw cywilnych.
Jeśli potrzebujesz pomocy w kategorii: wydziedziczenie, jak podważyć wydziedziczenie, jak podważyć wydziedziczenie w testamencie, co oznacza wydziedziczenie, obalenie wydziedziczenia, unieważnienie wydziedziczenia, zapraszamy do kontaktu z adwokatem.
Ostatnie artykuły
Kiedy para staje w obliczu problemów, często pojawia się pytanie o to, jak rozwiązać sytuację w sposób najmniej bolesny dla obu stron. Dwie najczęściej...
Czytaj więcejRepresje polityczne, które miały miejsce w Polsce w okresie komunizmu, a w tym w okresie stanu wojennego, pozostawiły trwałe ślady w życiu wielu ludzi....
Czytaj więcej