Co grozi za jazdę bez prawa jazdy? Jaki jest mandat za jazdę bez uprawnień 2022? Na czym polega sądowy zakaz prowadzenia pojazdów? Jakie są konsekwencje złamania zakazu prowadzenia pojazdów? Na wszystkie te pytania odpowiemy w niniejszym artykule.
Co grozi za jazdę bez prawa jazdy: nowe przepisy
W obecnym stanie prawnym możliwe są dwie różne sytuacje związane z prowadzeniem pojazdu mechanicznego bez prawa jazdy:
- kiedy sprawca w ogóle nie posiada i wcześniej nie posiadał odpowiednich uprawnień, a więc po prostu nie zdał egzaminu na prawo jazdy,
- kiedy sprawcy zostały cofnięte uprawnienia do prowadzenia pojazdów mechanicznych, na przykład z powodu przekroczenia maksymalnej liczby punktów karnych.
W pierwszym przypadku mamy do czynienia z wykroczeniem, w drugim – z przestępstwem.
Jaki będzie mandat za jazdę bez uprawnień 2022? – Wykroczenie
Paradoksalnie, jazda samochodem bez prawa jazdy od 1 stycznia 2022 roku nie jest już zagrożona mandatem wymierzanym przez Policję. Sprawa taka bowiem zostaje skierowana do sądu, który podejmuje decyzję, jak potraktować sprawcę.
Jaka jest kara za jazdę bez prawa jazdy? – Zgodnie z art. 94 § 1 Kodeksu wykroczeń – osoba, która na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu prowadzi pojazd mechaniczny, nie mając do tego uprawnienia, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny nie niższej niż 1500 złotych.
Musisz jednak pamiętać, iż w myśl art. 24 § 1a tego aktu prawnego, górna granica grzywny wynosi aż 30. 000 zł!
Pewnym pocieszeniem jest to, że wymierzając grzywnę, sąd bierze się pod uwagę dochody sprawcy, jego warunki osobiste i rodzinne, stosunki majątkowe i możliwości zarobkowe.
Reasumując – konsekwencje jazdy bez prawa jazdy to nie mandat za jazdę bez uprawnień 2022 r., a grzywna wymierzana przez sąd.
Dodatkowe konsekwencje za jazdę samochodem bez prawa jazdy
Co grozi za jazdę bez prawa jazdy – Podkreślić trzeba, iż samo wymierzenie grzywny, nie kończy konsekwencji związanych z popełnieniem przedmiotowego wykroczenia. Sąd bowiem w takim przypadku obligatoryjnie orzeka zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych, obowiązujący od daty uprawomocnienia się orzeczenia. Może on być wymierzony w granicach od 6 miesięcy do 3 lat (art. 29 Kodeksu wykroczeń).
Zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych jest także środkiem karnym, służącym poddaniu sprawcy przestępstwa próbie.
Może on być orzeczony fakultatywnie lub obligatoryjnie.
Pierwszy przypadek określony jest w art. 42 § 1 Kodeksu karnego. Stanowi on, iż sąd może orzec zakaz prowadzenia pojazdów określonego rodzaju w razie skazania osoby uczestniczącej w ruchu za przestępstwo przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji. Może to mieć w szczególności miejsce, jeżeli z okoliczności popełnionego przestępstwa wynika, że prowadzenie pojazdu przez tę osobę zagraża bezpieczeństwu w komunikacji.
Z kolei obligatoryjne orzeczenie tego zakazu następuje przykładowo, gdy sprawca został skazany:
- za przestępstwo polegające na ucieczce przed pościgiem prowadzonym przez osobę uprawnioną do kontroli ruchu drogowego,
- za prowadzenie pojazdu mechanicznego bez uprawnień,
- za naruszenie sądowego zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych (art. 42 § 1 kk).
Kara za jazdę bez prawa jazdy – Środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów orzeka się, co do zasady, od roku do 15 lat. W niektórych jednak sytuacjach może on być dożywotni.

Złamanie zakazu prowadzenia pojazdów – konsekwencje złamania zakazu prowadzenia pojazdów
Prowadzenie pojazdu mechanicznego wbrew prawu jest przestępstwem i może przybrać dwie formy – naruszenia sądowego zakazu prowadzenia takiego pojazdu oraz prowadzenia pomimo cofnięcia stosownych uprawnień.
Zgodnie z art. 244 kk – osoba, która nie stosuje się do orzeczonego przez sąd zakazu prowadzenia pojazdów, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
Musisz wiedzieć, że aby zaistniało tego rodzaju przestępstwo, wystarczające jest nawet jednorazowe zachowanie polegające na prowadzeniu pojazdu mechanicznego, pozostające w sprzeczności z prawomocnym orzeczeniem sądu.
Jeśli chodzi o charakter tego przestępstwa, to:
- jest to tzw. przestępstwo indywidualne, gdyż jego sprawcą może być wyłącznie osoba, wobec której uprzednio sąd orzekł zakaz prowadzenia pojazdów,
- można je popełnić wyłącznie umyślnie z zamiarem bezpośrednim lub ewentualnym; w pierwszym przypadku, sprawca po prostu chce je popełnić, w drugim zaś, przewiduje on możliwość jego popełnienia i godzi się na to.
Jazda samochodem bez uprawnień nowe przepisy – Tego rodzaju przestępstwo unormowane jest w art. 180a Kodeksu karnego, dodany nowelizacją Kodeksu karnego, która weszła w życie w 2015 r.
Zgodnie z nim – osoba, która na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu, prowadzi pojazd mechaniczny, nie stosując się do decyzji właściwego organu o cofnięciu uprawnienia do kierowania pojazdami, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
Kara za jazdę Ponadto, w takim przypadku, sąd obligatoryjnie orzeka zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych na czas od 1 roku do nawet 15 lat.
Zachęcamy do bliższego zapoznania się z ofertą Kancelarii w zakresie spraw karnych.
Jeśli potrzebujesz pomocy w kategorii:co grozi za jazdę bez prawa jazdy, kara za jazdę bez prawa jazdy, mandat za jazdę bez uprawnień 2022, jazda samochodem bez prawa jazdy, jaka jest kara za jazdę bez prawa jazdy, zapraszamy do kontaktu z adwokatem.
Ostatnie artykuły
Przestępstwa polegające na kierowaniu pojazdami mechanicznymi pod wpływem alkoholu stały się w ostatnich latach obiektem zainteresowania polskiego...
Czytaj więcejWiele osób, nawet tych pojawiających się w sądzie, nie zawsze rozumie, czym jest postępowanie jurysdykcyjne. Co to jest i jaką rolę odgrywa w nim adwokat?...
Czytaj więcej