Jak wziąć rozwód i co do tego jest potrzebne?
Rozwód to rozwiązanie ważnego związku małżeńskiego poprzez orzeczenie sądu. Według danych, w Polsce w roku 2020 ponad 50 000 małżeństw zostało rozwiązanych przez rozwód. Nie dziwi więc, że popularne jest pytanie – jak wziąć rozwód?
Rozwody Wrocław – O tym, jakie kroki podjąć w przypadku chęci rozwodu, kiedy rozwód jest niemożliwy, czym skutkuje brak odpowiedzi na pozew rozwodowy oraz z czym wiąże się brak zgody na rozwód, dowiesz się z tego artykułu.
Pierwszym krokiem do uzyskania rozwodu jest złożenie pozwu rozwodowego. Sporządzony na piśmie pozew rozwodowy należy wnieść do sądu okręgowego właściwego według miejsca ostatniego zamieszkania małżonków, jeżeli choć jedno z nich w okręgu tym ma jeszcze miejsce zamieszkania lub zwykłego pobytu. Jeśli brakuje takiej podstawy, sądem właściwym jest sąd miejsca zamieszkania strony pozwanej.
Tylko kompletny, opłacony i złożony do właściwego sądu pozew rozwodowy spowoduje, że sprawa nabierze biegu. To jak powinien wyglądać pozew rozwodowy oraz jakie załączniki należy do niego dołączyć, omówiliśmy w innym wpisie blogowym naszej Kancelarii – Pozew o rozwód wzór.
Kiedy rozwód jest niemożliwy – czy sąd może nie dać rozwodu?
Sąd może odmówić rozwodu w trzech przypadkach, to jest gdy:
- wskutek niego miałoby ucierpieć dobro wspólnych małoletnich dzieci małżonków,
- jego orzeczenie byłoby sprzeczne z zasadami współżycia społecznego,
- rozwodu żąda małżonek wyłącznie winny rozkładu pożycia, chyba że drugi małżonek wyrazi zgodę na rozwód albo że odmowa jego zgody na rozwód jest w danych okolicznościach sprzeczna z zasadami współżycia społecznego.
Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 24 października 2000 r. V KCN 129/00 stwierdził, iż „odmowa wyrażenia zgody na rozwód jest uprawnieniem małżonka nie ponoszącego winy za rozkład pożycia i z zasady prowadzi do niemożności orzeczenia rozwodu. Odmowa jednak nie może być narzędziem zemsty lub szykany”.
Jak uzyskać rozwód bez zgody małżonka?
Mąż nie chce mi dać rozwodu – Warto wiedzieć, że co do zasady zgoda małżonka nie jest wymagana do tego, aby uzyskać rozwód, więc brak zgody na rozwód jednej ze stron nie jest czynnikiem wykluczającym.
Nie wiesz, jak uzyskać rozwód bez zgody małżonka?
Nasi adwokaci specjalizujący się w sprawach dotyczących rozwodów pomogą Ci uzyskać go nawet bez zgody Twojego męża/żony. Wyjaśnimy Ci wszystkie możliwe rozwiązania i poprowadzimy Cię przez cały proces, chroniąc Twoje interesy.
Czy można nie zgodzić się na rozwód?
Poza jednym przywołanym powyżej wyjątkiem, przepisy nie stawiają wymogu uzyskania zgody małżonka na rozwód. Przesłanką uzyskania rozwodu jest natomiast trwały i zupełny rozkład pożycia, a więc zanik więzi gospodarczej, fizycznej i psychicznej.
Jeśli przeprowadzone przed sądem postępowanie dowodowe wskaże na to, że pomiędzy małżonkami doszło do zupełnego rozkładu wymienionych więzi, a przy tym brak jest widoków na uratowanie związku w przyszłości, sąd orzeknie rozwód pomimo braku zgody jednego z małżonków.
Brak odpowiedzi na pozew rozwodowy i jego skutki
Czym skutkuje brak odpowiedzi na pozew rozwodowy? Brak odpowiedzi na pozew rozwodowy może skutkować bardzo negatywnymi konsekwencjami.
Doręczając pozwanemu odpis pozwu, sąd najczęściej wzywa go do złożenia w określonym terminie odpowiedzi na pozew, wskazując przy tym rygor braku zadośćuczynienia wezwaniu. Jeśli pozwany nie złoży odpowiedzi w terminie, sąd może uznać za spóźnione twierdzenia i wnioski dowodowe podnoszone przez pozwanego na dalszych etapach sprawy.
Może także uznać za przyznane powołane w pozwie przez powoda okoliczności faktyczne. Jeśli pozwany nie wniósł odpowiedzi na pozew i nie zajął stanowiska procesowego na dalszym etapie postępowania, może narazić się na ryzyko wydania wobec niego wyroku zaocznego.
Co robić, kiedy sąd nie da rozwodu?
Negatywne rozstrzygnięcie sądu rozwodowego w sprawie rozwodowej może zostać zaskarżone do sądu odwoławczego. Zatem, jeśli w ocenie małżonka, sąd okręgowy błędnie odmówił orzeczenia rozwodu, niezadowolony z wyroku małżonek może wnieść apelację i w ten sposób podjąć próbę podważenia orzeczenia sądu I instancji.
Ponowne ubieganie się o rozwód w przypadku braku zgody małżonka – czy jest możliwe?
Prawomocne oddalenie pozwu o rozwód nie oznacza, że szanse na uzyskanie rozwodu zostały przekreślone raz na zawsze. Jeśli okoliczności sprawy będące podstawą negatywnego orzeczenia sądowego ulegną zmianie, małżonek może ponownie ubiegać się o orzeczenie rozwodu. Dlatego przed złożeniem pozwu o rozwód warto poznać najważniejsze argumenty do rozwodu.
Zachęcamy także do bliższego zapoznania się z ofertą Kancelarii w zakresie spraw rozwodowych.
Jeśli potrzebujesz pomocy w kategorii: jak wziąć rozwód, jak uzyskać rozwód, kiedy rozwód jest niemożliwy, czym skutkuje brak odpowiedzi na pozew rozwodowy, brak zgody na rozwód, jak uzyskać rozwód bez zgody małżonka, kiedy sąd nie da rozwodu, zapraszamy do kontaktu z adwokatem.
Ostatnie artykuły
Kiedy para staje w obliczu problemów, często pojawia się pytanie o to, jak rozwiązać sytuację w sposób najmniej bolesny dla obu stron. Dwie najczęściej...
Czytaj więcejRepresje polityczne, które miały miejsce w Polsce w okresie komunizmu, a w tym w okresie stanu wojennego, pozostawiły trwałe ślady w życiu wielu ludzi....
Czytaj więcej