Co to jest apelacja od wyroku sądowego?
Co to jest apelacja od wyroku? Apelacja jest podstawowym środkiem odwoławczym, jaki przysługuje stronom postępowania od wyroku sądu pierwszej instancji. Wniesienie apelacji uruchamia postępowanie apelacyjne, którego celem jest weryfikacja przez sąd drugiej instancji tego, czy wyrok sądu pierwszej instancji jest prawidłowy.
Zgodnie z art. 78 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej każda ze stron ma prawo do zaskarżenia orzeczeń wydanych w pierwszej instancji. Strona niezadowolona z wyroku sądowego może go zaskarżyć wnosząc apelację.
Odwołanie od wyroku sądu okręgowego – jak rozpatrywana jest apelacja?
Schemat rozpoznawania apelacji od wyroków sądowych wygląda następująco:
- apelacja od wyroku sądu rejonowego/odwołanie od wyroku sądu rejonowego – rozpoznaje ją sąd okręgowy,
- apelacja od wyroku sądu okręgowego – rozpoznaje ją sąd apelacyjny.
Warto wiedzieć, że przepisy proceduralne przewidują także nadzwyczajne środki zaskarżenia, np. odwołanie od wyroku do Sądu Najwyższego czy inaczej odwołanie od wyroku sądu apelacyjnego, czyli skargę kasacyjną albo kasację.
Przebieg postępowania apelacyjnego – jak się odwołać od wyroku sądu?
Wniesienie apelacji rozpoczyna postępowanie apelacyjne. Złożona apelacja zostaje w pierwszej kolejności sprawdzona przez sąd pod względem formalnym i fiskalnym. Tylko apelacja pozbawiona uchybień formalnych i prawidłowo opłacona, zostanie poddana merytorycznej ocenie przez sąd.
Przepisy proceduralne przewidują sytuacje, kiedy sąd zobligowany jest apelację odrzucić (procedura cywilna) bądź pozostawić bez rozpoznania (procedura karna). Taka konieczność zachodzi na przykład wtedy, kiedy apelacja została złożona z przekroczeniem zastrzeżonego w przepisach terminu na jej wniesienie lub wniósł ją podmiot nieuprawniony.
Jeśli nie zgadzasz się z wyrokiem sądu, nie trać czasu – złóż apelację. Skontaktuj się z nami, a pomożemy Ci w przygotowaniu skutecznej apelacji. Kancelaria Adwokacka Adwokata Ambickiego oferuje profesjonalną pomoc prawną. Zadzwoń teraz!
Ile czasu ma sąd na odpowiedź na apelację oraz ile trwa apelacja od wyroku karnego?
Przepisy proceduralne nie zawierają regulacji dotyczącej tego, jak długo sąd rozpoznaje apelację. W praktyce, postępowanie apelacyjne trwa od kilku do kilkunastu miesięcy.
Apelacja od wyroku rozwodowego oraz odwołanie od wyroku w sprawie cywilnej
Strona niezadowolona z wyroku rozwodowego może się od niego odwołać. Wyrok rozwodowy może zostać zaskarżony w całości lub w części (np. w zakresie rozstrzygnięcia o winie w rozkładzie pożycia czy też co do wysokości alimentów na dziecko).
Termin na wniesienie apelacji od wyroku rozwodowego
Należy pamiętać, że odwołanie się od wyroku rozwodowego wymaga uprzedniego wystąpić do sądu I instancji złożenia wniosku o doręczenie uzasadnienia wyroku. Czas na wniesienie apelacji od wyroku rozwodowego wynosi 14 dni od dnia doręczenia stronie odpisu wyroku wraz z uzasadnieniem.
Odpowiedź na apelację od decyzji sądu – ile czasu jest na jej doręczenie?
Odpowiedź na apelację – W przypadku wniesienia przez jedną ze stron apelacji, strona przeciwna jest uprawniona do zajęcia stanowiska co do podniesionych w apelacji twierdzeń i zarzutów poprzez złożenie odpowiedzi na apelację. Czas na wniesienie odpowiedzi na apelację wynosi 14 dni od dnia doręczenia stronie przez sąd odpisu apelacji wywiedzionej przez przeciwnika procesowego.
Apelacja od wyroku karnego – odwołanie od postanowienia sądu w sprawie karnej
Co do zasady uprawnienie do złożenia apelacji od wyroku w sprawie karnej przysługuje stronie (oskarżonemu, oskarżycielowi), a od wyroku warunkowo umarzającego postępowanie, wydanego na posiedzeniu także pokrzywdzonemu.
Apelacja od wyroku wydanego przez sąd rejonowy może zostać sporządzona samodzielnie przez stronę. Apelacja od wyroku sądu okręgowego, która nie pochodzi od prokuratora, powinna zostać podpisana przez adwokata, radcę prawnego albo radcę Prokuratorii Generalnej Rzeczypospolitej Polskiej.
Termin do wniesienia apelacji karnej
Ile czasu od uzasadnienia wyroku należy złożyć wniosek apelacyjny? Termin na złożenie apelacji karnej wynosi 14 dni i biegnie od daty doręczenia mu wyroku z uzasadnieniem. Warto wiedzieć, że w przypadku wykroczeń, czas na wniesienie apelacji wynosi jedynie 7 dni.
Uzasadnienie i nowe wnioski dowodowe w odwołaniu od wyroku karnego
Istotnym elementem apelacji karnej jest sformułowanie zarzutów do zaskarżanego wyroku, a także wniosków co do pożądanego rozstrzygnięcia sądu odwoławczego. Apelacja może zawierać nowe wnioski dowodowe, jeżeli okoliczność, która ma być udowodniona, ma istotne znaczenie dla ustalenia, czy został popełniony czyn zabroniony, czy stanowi on przestępstwo i jakie lub czy zachodzą warunki do orzeczenia pobytu w zakładzie psychiatrycznym.
Odwołanie od wyroku sądu okręgowego to skomplikowana procedura, która wymaga znajomości prawa i umiejętności argumentacji. Nie ryzykuj utraty szansy na zmianę wyroku na korzystniejszy.
Zaufaj nam, jako kancelarii adwokackiej z Wrocławia, która ma bogate doświadczenie w prowadzeniu spraw apelacyjnych i kasacyjnych.
Wymagane informacje i załączniki – jak napisać apelację?
Apelacja musi spełniać wszystkie wymogi pisma procesowego, a ponadto zawierać:
- oznaczenie wyroku, od którego jest wniesiona, ze wskazaniem, czy jest on zaskarżony w całości czy w części
- zwięzłe przedstawienie zarzutów
- uzasadnienie zarzutów
- powołanie, w razie potrzeby, nowych faktów lub dowodów
- wniosek o zmianę lub o uchylenie wyroku z zaznaczeniem zakresu żądanej zmiany lub uchylenia
Czy sąd apelacyjny może zmienić wyrok?
W przypadku uznania zasadności apelacji, sąd odwoławczy zmienia zaskarżony wyrok albo uchyla kwestionowane orzeczenie i przekazuje sprawę sądowi pierwszej instancji do ponownego rozpoznania.
Przegrana apelacja – co dalej i czy sąd może oddalić apelację?
Jeśli w ocenie sądu odwoławczego, apelacja nie zasługuje na uwzględnienie, wówczas wyda wyrok o oddaleniu apelacji (sąd cywilny) bądź utrzymaniu w mocy wyroku sądu I instancji (sąd karny).
Czy można odwołać się od prawomocnego wyroku sądu drugiej instancji?
Odwołanie od wyroku sądu apelacyjnego w sprawie karnej – Odwołanie od wyroku sądu apelacyjnego jest możliwe poprzez wniesienie skargi kasacyjnej do Sądu Najwyższego. Skarga kasacyjna to nadzwyczajny środek odwoławczy. Nie każde orzeczenie sądowe może zostać zakwestionowanie w tym trybie.
Zachęcamy do bliższego zapoznania się z ofertą Kancelarii w zakresie spraw cywilnych.
Jeśli potrzebujesz pomocy w kategorii: ile czasu ma sąd na odpowiedź na apelację, apelacja od wyroku karnego, apelacja od wyroku rozwodowego, czy można się odwołać od wyroku sądu drugiej instancji, odwołanie od wyroku sądu apelacyjnego, odwołanie od wyroku sądu rejonowego, zapraszamy do kontaktu z adwokatem.
Ostatnie artykuły
Kiedy para staje w obliczu problemów, często pojawia się pytanie o to, jak rozwiązać sytuację w sposób najmniej bolesny dla obu stron. Dwie najczęściej...
Czytaj więcejRepresje polityczne, które miały miejsce w Polsce w okresie komunizmu, a w tym w okresie stanu wojennego, pozostawiły trwałe ślady w życiu wielu ludzi....
Czytaj więcej