Małżeństwo to więź prawna łącząca męża i żonę, która pozostaje pod szczególną ochroną państwa. W związku z tym nie jest łatwo ją rozerwać. Powody rozwodu skutkujące zakończeniem małżeństwa mogą być bardzo różne. Kodeks rodzinny nie zawiera katalogu okoliczności, które mogą stanowić powody rozwodu. Aby dana okoliczność za takowy mogła być uznana, sąd rozwodowy musi dojść do przekonania, że miała ona wpływ na rozpad pożycia małżeńskiego.
Argumenty do rozwodu – kiedy należy je przygotować?
Jak już wspomniano, przyczyny rozwodów mogą być bardzo różne i generalnie nie da się ich wyczerpująco skatalogować. W niniejszym artykule przedstawiamy najbardziej powszechne argumenty do rozwodu, które uznawane są przez polskie sądy. W pierwszej kolejności należy jednak ocenić, kiedy w ogóle powinniśmy zacząć myśleć o przyczynach rozwodu.
Strona wnosząca powództwo rozwodowe powinna odpowiednio wcześnie przygotować dowody na potwierdzenie swoich tez. Oznacza to, że przyczyny rozwodu powinny być dokumentowane w czasie, gdy się pojawiają. Sam moment wniesienia pozwu to tylko zakończenie procesu przygotowującego wniesienie sprawy do sądu. Oczywiście czasami decyzja o rozstaniu pojawia się później niż prowadzące do niej przyczyny. W takiej sytuacji proces zbierania dowodów należy rozpocząć jak najszybciej. Reasumując, wszystkie zebrane argumenty powinny znaleźć się w pozwie rozwodowym, wzór którego także omawiamy na stronie.
W przypadku osoby pozywanej, sytuacja wygląda nieco inaczej. Często pozwany jest zaskakiwany informacją o wniesieniu pozwu, dlatego argumenty do rozwodu poznaje dopiero z chwilą otrzymania pisma. Czasu na zebranie dowodów winy małżonka jest zatem bardzo mało i należy do tego przystąpić niezwłocznie.
Przykładowe powody rozwodu bez orzekania o winie
Przepisy nie przewidują katalogu powodów rozwodu bez orzekania o winie. Warto pamiętać, że co do zasady sąd musi rozstrzygnąć, kto ponosi odpowiedzialność za rozpad małżeństwa. Brak takiego rozstrzygnięcia możliwy jest tylko na zgodny wniosek stron. Innymi słowy to oboje małżonków musi chcieć rozstać się bez ustalania, kto zawinił.
W związku z powyższym, powody rozwodu bez orzekania o winie są najczęściej neutralnego charakteru. Możemy wśród nich wskazać:
- samoistne wygaśnięcie więzi łączących małżonków;
- podjęcie wspólnej decyzji o zakończeniu małżeństwa;
- brak możliwości porozumienia się co do dalszego życia.
Zazwyczaj powody rozwodu bez orzekania o winie nie wskazują, kto i w jakim zakresie odpowiada za rozpad pożycia małżeńskiego.
Rozwód z powodu alkoholu
Rozwóz z powodu alkoholu należy do częstych przypadków zakończenia małżeństwa. Gdy alkoholikiem jest jeden z małżonków, istnieje prawdopodobieństwo uznania go za wyłącznie winnego rozkładu pożycia. Często w tego typu przypadkach pojawia się także przemoc w rodzinie.
By doszło do rozwodu z powodu alkoholu, konieczne jest ustalenie, że to właśnie alkohol był przyczyną zakończenia związku. Jeśli jeden z małżonków zaczął upijać się później, np. po dowiedzeniu się o zdradzie, sąd podejdzie do całej sprawy inaczej. Gdy oboje małżonkowie piją i ma to wpływ na ich małżeństwo, sąd może orzec winę obu stron.
Przemoc fizyczna w małżeństwie jako powód do rozwodu
Przemoc fizyczna będzie podstawą do orzeczenia rozwodu, jeśli jest przyczyną rozpadu więzi małżeńskich. Bicie, popychanie lub szarpanie jednego małżonka przez drugiego najczęściej prowadzi do zerwania takich więzi. Gdy obie strony są względem siebie agresywne, sąd może orzec winę obu stron, a gdy agresorem jest tylko jedna ze stron – to ona może zostać uzna winną rozpadu pożycia małżeńskiego.
Należy jednak pamiętać, że jeśli pojawiająca się przemoc jest przez obie strony akceptowana i nie ma wpływu na istnienie wzajemnych więzi (bo np. jest elementem więzi seksualnej), nie można w takiej sytuacji mówić o podstawie do orzeczenia rozwodu.
Rozwód z powodu zdrady małżeńskiej
Chyba najczęściej dochodzi do orzeczenia rozwodu z powodu zdrady, rozumianej jako nawiązanie relacji z inną kobietą lub mężczyzną. Takie postępowanie traktowane jest jako sprzeniewierzenie się obowiązkowi wierności, na którym opiera się małżeństwo. Bardzo duża część postępowań rozwodowych sprowadza się do weryfikacji zarzutów w zakresie zdrady jednego lub nawet obojga małżonków.
Także i w tym przypadku warto jednak pamiętać o dwóch kwestiach. Po pierwsze, rozwód z powodu zdrady możliwy jest tylko wtedy, gdy zdrada stała się przyczyną rozkładu pożycia małżeńskiego. Jeśli więc np. mąż wybaczył żonie zdradę i dalej z nią żył, powoływanie się na zdradę wiele lat po tym fakcie raczej nie zostanie uwzględnione przez sąd. Także zdrada już po rozstaniu, ale jeszcze przed orzeczeniem rozwodu nie będzie traktowana jako przyczyna rozkładu pożycia.
Warto pamiętać, że co do zasady brak zgody na rozwód nie stanowi przeszkody w jego uzyskaniu – także w sytuacji zdrady małżeńskiej.
Zdrada emocjonalna a rozwód
Polskie prawo nie rozróżnia zdrady fizycznej od zdrady emocjonalnej, a rozwód może zostać orzeczony w każdej sytuacji naruszenia obowiązku wierności. To bowiem nie forma zdrady, ale jej wpływ na rozkład pożycia małżeńskiego ma decydujące znaczenie przy rozwiązywaniu małżeństwa. Jeśli zatem jeden z małżonków uzna, że drugi popełnił zdradę emocjonalną, a rozwód oprze na tym fakcie, sąd może to uwzględnić i małżonka zdradzającego obarczyć winą za koniec związku.
Rozważasz rozwód i nie wiesz, jak przygotować argumenty? Skonsultuj się z nami!
Rozwód to trudny i stresujący proces, a odpowiednie przygotowanie argumentów jest kluczowe dla jego powodzenia. Nasi doświadczeni adwokaci rozwodowi pomogą Ci zebrać niezbędne dowody, sformułować powody rozwodu i poprowadzą Twoją sprawę przed sądem.
Rozwód z powodu braku współżycia w małżeństwie
Nierzadkim argumentem podnoszonym przez małżonków w trakcie sprawy sądowej jest ten o konieczności rozwiązania małżeństwa poprzez rozwód z powodu braku współżycia. Do stwierdzenia, że zaistniały przesłanki rozwiązania małżeństwa, konieczny jest rozpad wszystkich więzi łączących małżonków, a więc duchowej, gospodarczej oraz fizycznej. Istnienie choćby jednej z nich (np. wspólnego gospodarstwa domowego) przekreśla w ogóle możliwość orzeczenia rozwodu.
Jeśli natomiast brak kontaktów cielesnych stanowi jedynie przyczynę większych problemów, które skutkują rozerwaniem powyższych więzi, rozwód z powodu braku współżycia będzie w sądzie dopuszczalny.
Rozwód z powodu choroby psychicznej
W zależności od konkretnej sytuacji faktycznej, czasami dopuszczalny jest rozwód z powodu choroby psychicznej, o ile oczywiście doszło do całkowitego rozkładu pożycia małżeńskiego. Czasami choroba doprowadza do takiego zachowania jednego z małżonków, które dla drugiego jest nieakceptowalne, a gdy osoba chora odmawia leczenia i przyjmowania leków, można nawet mówić o jej winie.
Sytuacja nie jest jednak taka prosta, jak mogłoby się wydawać, ponieważ rozwód z powodu choroby psychicznej może być uznany za sprzeczny z zasadami współżycia społecznego. Jeden z małżonków nie powinien zostawiać drugiego w potrzebie, dlatego sądy bardzo niechętnie podchodzą do możliwości zakończenia małżeństwa w takiej sytuacji. Każda sprawa musi zostać rozpatrzona indywidualnie i trudno jest wskazać tutaj jakieś ogólne reguły postępowania.
Rozwód z powodu niezgodności charakterów w związku
Niezgodność charakterów w związku to kolejne pojęcie, które zostało spopularyzowane przez popkulturę amerykańską. Można ją tłumaczyć jako sytuację, w której małżonkowie nie mogą się porozumieć co do podstawowych kwestii związanych z ich małżeństwem, działają sobie na nerwy i przestali myśleć o dalszym wspólnym życiu.
Choć najczęściej uważa się ją za podstawę do orzeczenia rozwodu bez wskazywania winy, niezgodność charakterów w związku tylko wtedy będzie jednak taką podstawa, gdy doprowadzi do trwałego i zupełnego rozkładu pożycia małżeńskiego.
Jakie dowody do rozwodu z orzeczeniem o winie?
Rozwód z orzeczeniem winy należy do trudnych i wymagających emocjonalnie spraw. Każda ze stron ma wobec siebie jakiegoś rodzaju pretensje, które próbuje udowodnić w sądzie. Dlatego jeszcze przed skierowaniem powództwa warto ustalić, jakie dowody do rozwodu z orzeczeniem o winie faktycznie będą przydatne.
Procedura cywilna nie zawiera zamkniętego katalogu dowodów. Do najpopularniejszych należą dokumenty, przesłuchania świadków, nagrania, billingi, fotografie, wydruki z chatów i telefonów czy opinie biegłych. Warto także pamiętać, że sądy nie zgadzają się na dopuszczanie dowolnych dowodów, a nakazują ściśle trzymać się tematyki procesu. Dlatego weryfikując, jakie dowody do rozwodu z orzeczeniem o winie przedstawić, należy skupiać się na ich wartości merytorycznej. Dowody powinny potwierdzać okoliczności, które zarzucamy drugiej stronie wykazując jej winę. Mogą to być na przykład:
- przesłuchanie kochanka/kochanki;
- przesłuchanie świadków, którzy widzieli przemoc;
- nagrania z awantury wszczętej przez małżonka;
- wydruk wiadomości SMS potwierdzających zdradę;
- zdjęcia niewiernego małżonka z wycieczki z kochankiem/kochanką;
- akta procedury Niebieskiej Karty lub notatki policyjne z interwencji.
Należy także pamiętać, że nie wszystkie dowody są prawnie dopuszczalne. Nie można np. zmusić kogoś przemocą do zeznań.
Czy adwokat może pomóc w ustaleniu przyczyny rozwodu?
Z uwagi na to, że przyczyny rozpadu małżeństwa mogą być bardzo różne, w sprawie tego typu dobrym rozwiązaniem jest pomoc adwokata rozwodowego. Dobry adwokat potrafi ocenić przebieg małżeństwa oraz wpływ różnych okoliczności na jego rozpad. W zależności od kontekstu sytuacyjnego i dalszego postępowania małżonków niektóre okoliczności (zdrada, przemoc) mogą, ale nie muszą być podstawą orzeczenia rozwodu. Warto także pamiętać, że oprócz przyczyn rozpadu małżeństwa konieczne jest także ustalenie ewentualnych przesłanek negatywnych rozwodu. Czasami bowiem prawo, mimo rozerwania więzi małżeńskich, zabrania orzekania rozwodu.
Zachęcamy do bliższego zapoznania się z ofertą naszej Kancelarii Adwokackiej z Wrocławia.
Jeśli potrzebujesz pomocy w kategoriach: argumenty do rozwodu, przyczyny rozwodów powody rozwodu, przyczyny rozpadu małżeństwa, powody rozwodu bez orzekania o winie, jakie dowody do rozwodu z orzeczeniem o winie, rozwód z powodu alkoholu, rozwód z powodu zdrady, zdrada emocjonalna a rozwód, rozwód z powodu braku współżycia, rozwód z powodu choroby psychicznej niezgodność charakterów w związku, zapraszamy do kontaktu z adwokatem.
Ostatnie artykuły
Alkomaty to urządzenia, które służą policji do badania zawartości alkoholu w wydychanym przez kierowcę powietrzu. Są one niezwykle popularne – codziennie...
Czytaj więcejZ przyjemnością informujemy, że Kancelaria Adwokacka Ambicki Trela kolejny raz została uhonorowana prestiżową nagrodą Orły Prawa 2024. To już czwarty rok z...
Czytaj więcej