Zażalenie na postanowienie sądu służy do jego zaskarżania przez stronę, uczestnika postępowania cywilnego lub inny podmiot, którego interes prawny narusza. Dotyczy ono tylko i wyłącznie kwestii proceduralnych. Ma ono więc inny cel, niż odwołanie od wyroku sądu, a więc apelacja. Pamiętać przy tym trzeba, że musi ono spełniać ściśle określone wymogi proceduralne, toteż kwestia jak napisać zażalenie w sposób poprawny ma decydujące znaczenie dla jego skuteczności.
Czym jest zażalenie, kiedy i przez kogo może zostać wniesione oraz jak napisać zażalenie na postanowienie sądu, dowiesz się z tego właśnie artykułu.
Czym jest zażalenie?
W postępowaniu cywilnym zażalenie jest środkiem odwoławczym służącym do zaskarżania nieprawomocnych orzeczeń sądu w zakresie kwestii procesowych (formalnych). Jest ono więc czym innym niż odwołanie od wyroku sądowego, które przyjmuje postać apelacji.
Na postanowienie jakiego sądu można składać zażalenie?
W polskiej procedurze procesowej, wyróżnić można cztery rodzaje zażaleń:
- od postanowień sądu I instancji do sądu II instancji,
- od postanowień sądu I instancji do innego składu tego sądu,
- od postanowień sądu II instancji do innego składu tego sądu
- od postanowień sądu I lub II instancji do Sądu Najwyższego.
Kiedy można składać zażalenie na postanowienie sądu?
Musisz wiedzieć, że zgodnie z Kodeksem postępowania cywilnego, zażalenie do sądu drugiej instancji, przysługuje na postanowienia sądu pierwszej instancji kończące postępowanie w sprawie lub też zamykające drogę do wydania wyroku.
Poza tym, zażalenie przysługuje na postanowienia sądu pierwszej instancji i zarządzenia przewodniczącego, których przedmiotem jest:
- zwrot pisma wniesionego jako pozew, z którego nie wynika żądanie rozpoznania sprawy,
- zwrot pozwu,
- odmowa odrzucenia pozwu,
- przekazanie sprawy sądowi równorzędnemu lub niższemu albo podjęcie postępowania w innym trybie,
- zawieszenie postępowania i odmowa podjęcia zawieszonego postępowania,
- zwrot kosztów, określenie zasad ponoszenia przez strony kosztów procesu, zwrot opłaty lub obciążenie kosztami sądowymi – jeżeli strona nie składa środka zaskarżenia co do istoty sprawy.
Napisanie zażalenia na postanowienie sądu może być skomplikowane. Nie ryzykuj błędów – skorzystaj z pomocy doświadczonego adwokata. Kancelaria Adwokacka Adwokata Ambickiego służy profesjonalną pomocą. Umów się na konsultację!
Zażalenie od postanowień sądu I instancji do innego składu
Jego wniesienie jest dopuszczalne tylko i wyłącznie w tych przypadkach, w których wyraźnie przewiduje to Kodeks postępowania cywilnego. Zażalenie do innego składu sądu przysługuje od tych postanowień sądu I instancji, których przedmiotem jest przede wszystkim:
- odmowa zwolnienia od kosztów sądowych lub cofnięcie takiego zwolnienia oraz odmowa ustanowienia adwokata lub radcy prawnego lub ich odwołanie,
- oddalenie opozycji przeciwko wstąpieniu interwenienta ubocznego oraz niedopuszczenie interwenienta do udziału w sprawie wskutek uwzględnienia opozycji,
- rygor natychmiastowej wykonalności,
- wstrzymanie wykonania prawomocnego orzeczenia do czasu rozstrzygnięcia skargi o wznowienie postępowania,
- stwierdzenie prawomocności orzeczenia.
Zażalenie od postanowień sądu II instancji do innego składu tego sądu
Zażalenie do innego składu sądu przysługuje na postanowienie sądu II instancji o odrzuceniu apelacji oraz od tych postanowień sądu I instancji, których przedmiotem jest:
- odmowa ustanowienia adwokata lub radcy prawnego lub ich odwołanie,
- oddalenie wniosku o wyłączenie sędziego,
- zwrot kosztów procesu, o ile nie wniesiono skargi kasacyjnej,
- zwrot kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej z urzędu,
- skazanie świadka, biegłego, strony, jej pełnomocnika oraz osoby trzeciej na grzywnę,
- zarządzenie przymusowego sprowadzenia i aresztowania świadka,
- odmowa zwolnienia świadka i biegłego od grzywny i świadka od przymusowego sprowadzenia,
– z wyjątkiem postanowień wydanych w wyniku rozpoznania zażalenia na postanowienie sądu pierwszej instancji.
Zażalenie od postanowień sądu II instancji do Sądu Najwyższego
Zażalenie do Sądu Najwyższego przysługuje na postanowienie sądu drugiej instancji odrzucające skargę kasacyjną oraz na postanowienie sądu drugiej lub pierwszej instancji odrzucające skargę o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia.
Przysługuje ono także w razie uchylenia przez sąd drugiej instancji wyroku sądu pierwszej instancji i przekazania sprawy do ponownego rozpoznania.
Kto może złożyć zażalenie na postanowienie sądu?
Zażalenie na postanowienie sądu oraz na zarządzenie przewodniczącego przysługuje przede wszystkim stronom oraz uczestnikom postępowania, a więc podmiotom biorącym udział w postępowaniu cywilnym z uwagi na ich interes prawny. Poza tym mogą je złożyć także inne osoby, jeżeli dotyczy ono ich interesu prawnego, na przykład świadkowie czy nawet biegli w przedmiocie wymierzenia im przez sąd grzywny.
Jest to jeszcze jedna fundamentalna różnica zachodząca pomiędzy zażaleniem a instytucją, jaką jest apelacja od wyroku, do której wniesienia uprawnione są co do zasady jedynie strony postępowania.Rozpoznanie zażalenia – Warto wiedzieć, że rozpoznanie zażalenia przez sąd następuje na posiedzeniu niejawnym. Apelacja może zostać rozpoznana na posiedzeniu niejawnym (jeżeli sąd uzna, że przeprowadzenie rozprawy nie jest konieczne) albo na rozprawie (gdy strona w apelacji lub odpowiedzi na apelację złożyła wniosek o przeprowadzenie rozprawy lub gdy sąd uzna przeprowadzenie rozprawy za zasadne). O tym jak wygląda rozprawa sądowa możesz przeczytać w innym wpisie blogowym naszej kancelarii.
W jakim terminie można wnieść zażalenie?
Zgodnie z przepisami Kodeksu postępowania cywilnego – termin do wniesienia zażalenia wynosi tydzień od dnia doręczenia postanowienia z uzasadnieniem. Jeżeli jednak przy wydaniu postanowienia sąd odstąpił od jego uzasadnienia, termin liczy się od dnia ogłoszenia postanowienia, a jeżeli podlegało ono doręczeniu – od dnia jego doręczenia.
W tym miejscu przypomnieć należy, iż postanowienia ogłoszone na posiedzeniu jawnym sąd uzasadnia tylko wtedy, gdy podlegają one zaskarżeniu, i tylko na żądanie strony zgłoszone w terminie tygodniowym od dnia ogłoszenia postanowienia.
Z kolei uzasadnienie postanowienia sporządza się w terminie tygodnia od dnia wpływu do właściwego sądu wniosku o doręczenie postanowienia z uzasadnieniem, a jeżeli wniosek był dotknięty brakami – od dnia usunięcia tych braków.
Ile czasu ma sąd na rozpatrzenie zażalenia?
Musisz wiedzieć, że żaden przepis prawa nie zawiera wskazania ile czasu ma sąd na rozpatrzenie zażalenia.
Kodeks postępowania cywilnego zawiera jedynie wskazanie, iż w przypadku wniesienia zażalenia sąd pierwszej instancji niezwłocznie przedstawia je wraz z aktami sądowi właściwemu do jego rozpoznania. Dodać trzeba, iż strona przeciwna może wnieść odpowiedź na zażalenie w terminie tygodnia od dnia doręczenia zażalenia, a w przypadkach gdy przepisy prawa przewidują doręczenie zaskarżonego postanowienia tylko jednej ze stron oraz w przypadkach skazania świadka, biegłego, strony, jej pełnomocnika oraz osoby trzeciej na grzywnę, zarządzenia przymusowego sprowadzenia i aresztowania świadka oraz odmowy zwolnienia świadka i biegłego od grzywny i świadka od przymusowego sprowadzenia – od dnia wniesienia zażalenia. Więcej na ten temat może podpowiedzieć Ci adwokat z Wrocławia, posiadający odpowiednią wiedzę w tym zakresie.
Jak napisać zażalenie na postanowienie sądu – wzór
Powinieneś wiedzieć, że zażalenie na postanowienie powinno czynić zadość wymaganiom przepisanym dla pisma procesowego, a więc zawierać:
- oznaczenie sądu, do którego jest skierowane,
- imiona i nazwiska lub nazwy stron, ich przedstawicieli ustawowych i pełnomocników,
- oznaczenie rodzaju pisma,
- osnowę wniosku lub oświadczenia,
- w przypadku gdy jest to konieczne do rozstrzygnięcia co do wniosku lub oświadczenia – wskazanie faktów, na których strona opiera swój wniosek lub oświadczenie, oraz wskazanie dowodu na wykazanie każdego z tych faktów,
- podpis strony albo jej przedstawiciela ustawowego lub pełnomocnika,
- wymienienie załączników.
Poza tym, każde zażalenie powinno także zawierać:
- wskazanie zaskarżonego postanowienia,
- wniosek o jego zmianę lub uchylenie,
- zwięzłe uzasadnienie zażalenia ze wskazaniem w miarę potrzeby nowych faktów i dowodów.
Jak napisać zażalenie wzór? W tym miejscu wskazać trzeba, że w sieci internetowej można znaleźć wiele artykułów o tytułach stylu: „Jak napisać zażalenie do sądu wzór” czy też „Zażalenie na postanowienie wzór”. Z uwagi na to, że przedmiotowy środek odwoławczy charakteryzuje się znaczącym stopniem sformalizowania, którego niezachowanie skutkować może jego nieskutecznością, konieczne jest podchodzenie do nich z dużą ostrożnością. Należy więc albo korzystać z tego rodzaju wzorów zamieszczonych na stronach kancelarii prawnych, albo też zwrócić się bezpośrednio do profesjonalnego prawnika, a więc adwokata lub radcy prawnego.
Zachęcamy do bliższego zapoznania się z ofertą Kancelarii w zakresie spraw cywilnych. Jeśli potrzebujesz pomocy w kategorii: zażalenie na postanowienie, apelacja od wyroku, odwołanie od wyroku, zażalenie na postanowienie sądu, jak napisać zażalenie do sądu wzór, zażalenie na postanowienie wzór, jak napisać zażalenie wzór, jak napisać zażalenie, zapraszamy do kontaktu z adwokatem.
Ostatnie artykuły
Kiedy para staje w obliczu problemów, często pojawia się pytanie o to, jak rozwiązać sytuację w sposób najmniej bolesny dla obu stron. Dwie najczęściej...
Czytaj więcejRepresje polityczne, które miały miejsce w Polsce w okresie komunizmu, a w tym w okresie stanu wojennego, pozostawiły trwałe ślady w życiu wielu ludzi....
Czytaj więcej